reklama
 
 

Video: Soustředění na ledovci? Ale kdeže, Samková učí U Slona nové naděje. A přitom obdivuje biatlon

7. 1. 2017
Olympijská šampionka Samková učí budoucí snowboardcrossařské šampiony | Video: Eva Samková |  01:45
Podívejte se na video, které ve svém přípravném kempu natočila olympijská šampionka Eva Samková. Česká snowboardistka společně se svými trenéry na soustředění v areálu Dolní Moravě nedaleko Kralického Sněžníku vyučuje umění jízdy na snowboardu třicítku dětí, ze kterých vychovává budoucí snowboardcrossařské šampiony.

Dolní Morava - Snowboardistka Eva Samková sice má v kapse zlatou olympijskou medaili, dvě stříbra z X-Games a pět vyhraných závodů Světového poháru, ale na to, jak sama se snowboardcrossem začínala, nezapomíná. 

Společně se svými trenéry Jakubem Flejšarem a Markem Jelínkem pravidelně pořádají kempy pro děti. Ten první v letošním roce končí tento víkend na Dolní Moravě, konkrétně sjezdovce U Slona, kde Samková natočila přiložené video. 

“Eva je lákadlo. Její bezprostřednost na děti funguje, děti v ní mají nejen vzor, ale taky kámošku. Nedává jim zbytečně moc informací, nenudí je a umí poradit přesně tam, kde je potřeba, ” pochvaluje si roli olympioničky v projektu Jakub Flejšar, jeden z trenérů Samkové a duchovní otec dětských kempů.

Trénink třicítky dětí začíná rozcvičkou, pak se děti dělí do několika skupin. Část zůstává na trati vybudované pro snowboardcrossový tým, další se spolu s trenéry pouští po svahu a pilují styl.

“Učíme bez rozdílů. Jsou tady úplně nejmenší začátečníci, kteří stojí poprvé na prkně, ale taky děti, které už mají pevné základy a chtějí jezdit snowboardcross. Snažíme se dělat tréninky zábavnou formou, nenudit je. Jezdí v trati, volně, skáčou a u všeho se baví. Jsou to přece jen děti a ty se mají pohybem hlavně bavit,” říká třiadvacetiletá rodačka z Vrchlabí, která navíc v kempech vidí příležitost, jak získat parťáky pro reprezentaci.

“Vychovat si potenciální nástupce a rozšířit naši základnu tak, jako se to povedlo třeba biatlonu, to mi přijde neskutečný,” vysekne poklonu biatlonové základně Eva Samková, která s dětmi přes den jezdí, večer diskutuje nebo radí, jak se správně starat o prkno.

Kemp na Dolní Moravě je úvodním z trojice letošních aktivit Samkové a její party. V pořadí druhý se uskuteční počátkem března na Lipně, třetí se pak vrátí zpět na Moravu. “Máme spřátelené resorty, ve kterých kempy děláme. Dolní Morava patří mezi ně, díky jejich vydatné pomoci máme tratě, na kterých můžeme vyučovat základům snowboardcrossu. Do dobrého resortu pak jsme schopni přivést jezdce a jejich rodiny,” pochvaluje si spolupráci s lyžařským střediskem v Orlických horách Flejšar.

Snowboardcrossová reprezentace má v současné době 12 jezdců v čele s Evou Samkovou. Celá polovina z nich přitom vzešla právě z kempů pořádaných Czech snowboardcross týmem.

“Vezměte si takovou Vendulu Hopjákovou. Je poprvé v seniorské reprezentaci, na letošním mistrovství světa navíc bude spolu s Evou bojovat o medaile v týmech. Na takové čísla musíme být pyšní. Ale chceme víc,” říká reprezentační trenér Marek Jelínek a jeho parťák Jakub Flejšar k tomu dodává: “Máme tady dost talentů a věřím v jejich potenciál. Když to vydržíme, když vydrží partneři, tak se tím dalším biatlonem můžeme stát.”

autor: Sport | 7. 1. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama