Smutnou zradily lyže, místo obhajoby Vasův běh nedokončila

5. 3. 2017 12:35
Lukáš Bauer, který stejně jako Kateřina Smutná přijel ze světového šampionátu v Lahti, doběhl ve Vasově běhu na 37. místě se ztrátou téměř sedmi minut na vítěze.
Kateřina Smutná.
Kateřina Smutná. | Foto: Svaz lyžařů ČR

Mora - Vasův běh vyhrál stejně jako loni norský lyžař John Kristian Dahl, nejlepší z českých závodníků Petr Novák byl desátý. Kateřina Smutná při obhajobě vítězství závod nedokončila.

Naděj vzaly špatně namazané lyže

Před rokem Smutná vybojovala cenný triumf ještě v rakouských barvách, v této sezoně se vrátila po letech do české reprezentace a v minulých dnech startovala na mistrovství světa v Lahti. Po přesunu do Švédska vyrazila na trať Vasova běhu coby vítězka předchozích pěti závodů seriálu dálkových běhů Ski Classics, ale kvůli špatně namazaným lyžím a bolavému zápěstí se na trati trápila a slavný maraton vzdala.

Řezáč po devíti letech chyběl v top 10

Novák dosáhl svého nejlepšího výsledku ve Vasově běhu, před rokem skončil dvanáctý. Stanislav Řezáč, který se v minulosti šestkrát probojoval na stupně vítězů, v závěru neudržel tempo vedoucí skupiny a obsadil 24. místo s odstupem 3:27 minuty na Dahla. Poprvé od roku 2008 třiačtyřicetiletý lyžař chyběl v první desítce.

Lukáš Bauer, který stejně jako Smutná přijel ze světového šampionátu v Lahti, doběhl na 37. místě se ztrátou téměř sedmi minut na vítěze.

O prvenství se bojovalo po 90 kilometrech v Moře již tradičně v hromadném finiši, v němž byl těsně první Dahl před krajany Andreasem Nygaardem a Stianem Hoelgaardem. Dahl ovládl závod potřetí za poslední čtyři roky v čase 3:57:18. Novák za ním zaostal o šest sekund.

Zato nejlepší žena Britta Johanssonová-Norgrenová si doběhla pro první vítězství s náskokem téměř dvou minut a tradiční zelený věnec si mohla v klidu zavěsit na krk ještě před cílem. V čele celkového pořadí Ski Classics zvýšila svůj náskok před Smutnou.

Vasův běh, závod v dálkovém běhu na lyžích (90 km klasicky):

Muži: 1. Dahl (Nor./United Bakeries) 3:57:18,1, 2. Nygaard (Nor./Santander) -0,1, 3. Hoelgaard (Nor./LeasePlan) -0,6, 4. Ottosson (Švéd./Lager 157 Ski) -0,7, 5. Gjerdalen (Nor./Santander) -1,4, 6. Černousov (Rus./Pioneer Investments) -3,2, …10. P. Novák (ČR/Atlas Craft) -7,5, 23. Řezáč (ČR/Silvini Madshus) -3:27,8, 37. Bauer -6:50,3, 43. Šrail (oba ČR/Pioneer Investments) -8:20, 44. Pliska (ČR/Silvini Madshus) -8:21.

Průběžné pořadí Ski Classics: 1. Gjerdalen 1264, 2. Nygaard 915, 3. Hoelgaard 903, …20. Novák 339, 25. Řezáč 288, 34. Ročárek 184, 44. Ondrášek 127, 47. Máka (všichni ČR/Atlas Craft) 113, 50. Šrail 106, 56. Bauer 86.

Ženy: 1. Johanssonová-Norgrenová (Švéd./Lager 157 Ski) 4:19:43,4, 2. Slindová (Nor./United Bakeries) -1:37,9, 3. Lindborgová (Švéd./Serneke) -9:04,2, …Smutná (ČR/Santander) nedokončila.

Průběžné pořadí Ski Classics: 1. Johanssonová-Norgrenová 1485, 2. Smutná 1270, 3. Slindová 1048, …19. Boudíková (ČR/Atlas Craft) 164, 20. Moravcová 142, 27. Schützová 66, 30. Zelenková (všechny ČR/Silvini Madshus) 62.