Úplný zákaz vosků s fluorem v lyžování a biatlonu se opět odkládá. Není jak testovat

ČTK ČTK
13. 8. 2022 13:57
Úplný zákaz používání vosků s fluorem v lyžování, snowboardingu a biatlonu se znovu odkládá. Mezinárodní lyžařská federace (FIS) i biatlonová unie IBU oznámily, že začne platit nejdříve od sezony 2023/24.
Biatlonistky na střelnici v hromadném závodě na 12,5 km na ZOH 2022 v Pekingu
Biatlonistky na střelnici v hromadném závodě na 12,5 km na ZOH 2022 v Pekingu | Foto: Reuters

Zdůvodnily to opět tím, že je potřeba více času na další zdokonalení testovacího zařízení, které přítomnost fluoru zjišťuje.

Kvůli nařízení EU v zájmu ochrany životního prostředí a lidského zdraví měl absolutní zákaz původně platit už od sezony 2020/21, ale nakonec nestačil ani roční odklad.

Přechod na bezfluorové vosky je postupný a v uplynulé olympijské sezoně se používaly přípravky s takzvaným očištěným fluorem, který je šetrnější. Vosky s neočištěným fluorem je naproti tomu zakázáno i držet, natož používat či distribuovat.

Obě federace avizovaly, že i v nadcházející sezoně budou pokračovat v namátkových kontrolách materiálů, které týmy při přípravě lyží a snowboardů používají.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Ve věku 90 let dnes ve spánku zemřela královna americké country hudby Loretta Lynnová, napsala agentura AP s odkazem na zpěvaččinu rodinu.

Zdroj: ČTK
před 1 minutou

Soud odmítl stížnost na Zemana kvůli milosti pro Baláka. Nemá pravomoc jeho rozhodnutí přezkoumat

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Slovinsko schválilo manželství i adopce pro homosexuální páry

Slovinský parlament v úterý schválil zákon, který stejnopohlavním párům umožní vstup do manželství a adopci dětí. Uvedla to slovinská agentura STA. V červenci ústavní soud zrušil jako diskriminační ustanovení zákona, podle kterého byly sňatky a adopce možné pouze u heterosexuálních párů. Soudci dali parlamentu šest měsíců na to, aby zákon upravil způsobem, který by byl v souladu s rozsudkem.

Zákon podpořilo 48 zákonodárců z vládní středolevicové koalice. Proti byli naopak zákonodárci z pravicových stran. Poslanci ze Slovinské demokratické strany (SDS) bývalého premiéra Janeze Janši tvrdili, že kromě manželství a adopcí měli homosexuálové v zemi stejná práva jako heterosexuálové. Křesťanští demokraté označili zákon za experiment, který připraví děti o otce a matku. Před parlamentem se shromáždili odpůrci zákona, uvedla televize RTV Slovenija.

Ústavní soud o věci rozhodoval na základě stížnosti dvou homosexuálních párů, které v souvislosti s uzavřením manželství a žádostí o adopci neuspěly u soudů nižší instance. Ústavní soudci napsali, že jejich rozhodnutí neubírá na důležitosti tradičnímu manželství. V roce 2015 uzákonění sňatků homosexuálů Slovinci odmítli v referendu.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Ministryně životního prostředí Hubáčková předala rezignaci premiéru Fialovi

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) v úterý předala svou rezignaci premiérovi Petru Fialovi (ODS). Hubáčkovou má ve funkci nahradit lidovecký místopředseda Petr Hladík.

Hubáčková rezignaci oznámila ze zdravotních důvodů v pondělí. Řekla, že ji čeká operace a po ní čtyři až šest měsíců rekonvalescence, což mimo jiné omezí její schopnost cestovat. Považuje to za vážnou překážku zejména v době českého předsednictví v Radě Evropské unie.

Fiala by měl rezignaci a zároveň Hladíkovu nominaci v dohledné době doručit prezidentovi Miloši Zemanovi. Hlava státu podle vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky přislíbila, že i s ohledem na předsednictví provede výměnu v čele ministerstva rychle.

Hladík je předsedou komise pro životní prostředí KDU-ČSL, spolu s Hubáčkovou připravoval ekologickou část programu koalice Spolu a za agendu životního prostředí zodpovídal v Brně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy