Trpké loučení Jandy. Družstvo českých skokanů ve Wisle propadlo a skončilo až desáté

Aktualizováno 18. 11. 2017 18:52
Čeští skokani nezahájili novou sezonu dobře. V závodě družstev v polské Wisle skončili až na desátém místě a nepostoupili do druhého kola. Jakub Janda se oficiálně rozloučil s aktivní kariérou, Lukáš Hlava byl diskvalifikován.
Jakub Janda nezažil ve Wisle povedené loučení s kariérou.
Jakub Janda nezažil ve Wisle povedené loučení s kariérou. | Foto: Dalibor Sosna

Wisla - Družstvo českých skokanů na lyžích při loučení Jakuba Jandy s kariérou obsadilo v prvním kole závodu Světového poháru ve Wisle desáté místo. Svěřenci trenéra Richarda Schallerta v Polsku nepostoupili do druhého kola pro nejlepších osm týmů.

Nepovedený závod Čechů korunovala dodatečná diskvalifikace Lukáše Hlavy, kvůli níž se družstvu započítávaly jen tři pokusy. Desáté místo však českému týmu patřilo i bezprostředně po skončení prvního kola, kdy ještě Hlavův skok platil. Na osmé Rusko ztratili Češi více než třicet bodů.

Nejlepší výkon 113 m předvedl Tomáš Vančura, jenž byl do Polska narychlo povolán po zranění Vojtěcha Štursy v páteční kvalifikaci. Hlava skočil 110 m, týmová jednička Roman Koudelka pouze 105,5 m a loučící se Janda v posledním pokusu kariéry o metr méně.

"Co tam bylo špatně?" zopakoval Janda otázku Radiožurnálu a pokračoval: "Špatně už jsou tady dva dny. Když to řeknu, hlavou už jsem opravdu jinde. Poslední měsíc byl tak náročný, že jsem prostě úplně jinde, sport šel trošku stranou."

Devětatřicetiletý Janda se dnes oficiálně rozloučil se světem aktivního sportu. Dvojnásobný medailista z mistrovství světa a vítěz Turné čtyř můstků i Světového poháru se ještě v létě připravoval na olympijskou sezonu, ale své plány změnil poté, co byl v říjnu zvolen do Poslanecké sněmovny. V pátek se představil i v kvalifikaci, ale do nedělního individuálního závodu nepostoupil.

Norské kvarteto Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Daniel Andre Tande a Robert Johansson se z třetího místa po prvním kole dokázalo vyšvihnout na první pozici s 1023,8 body. Na druhé příčce skončili s totožným bodovým ziskem 1006,5 po osmi skocích domácí mistři světa Poláci a Rakušané.

V neděli je na programu úvodní individuální závod zimy s Koudelkou a Hlavou.