Po třetí etapě Tour de Ski vedou Švédka Nilssonová a Rus Usťugov

Aktualizováno 3. 1. 2017 17:23
Česká reprezentantka Petra Nováková ani dnes nedosáhla na první body v sezoně a skončila na 39. příčce. Kateřina Beroušková byla ještě sedm míst za ní. V mužské části závodu si dál vedení drží Rus Usťugov, bodoval Martin Jakš.
Stina Nilssonová a Charlotte Kallaová na Tour de Ski 2017
Stina Nilssonová a Charlotte Kallaová na Tour de Ski 2017 | Foto: ČTK

Oberstdorf - Ruský běžec na lyžích Sergej Usťugov ovládl i třetí etapu Tour de Ski a upevnil si vedení v seriálu. Ve finiši skiatlonu na 2x10 kilometrů v Oberstdorfu těsně porazil průběžně druhého Martina Johnsruda Sundbyho, norský obhájce celkového prvenství na něj nyní ztrácí už 29,5 sekundy. Nejlepší z Čechů Martin Jakš bodoval na 27. místě.

Skiatlon žen na 2x5 km vyhrála švédská běžkyně Stina Nilssonová a vrátila se do průběžného vedení. Česká reprezentantka Petra Nováková ani dnes nedosáhla na první body v sezoně a skončila na 39. příčce. Kateřina Beroušková byla ještě sedm míst za ní.

Usťugov v závěrečném sprintu v cílové rovince porazil lídra Světového poháru Sundbyho o šest desetin sekundy a jako první v historii vyhrál na Tour tři etapy v řadě. Třetí Švýcar Dario Cologna zaostal ve finiši za Rusem o sekundu, Kanaďan Alex Harvey na čtvrtém místě ztratil 2,7 sekundy a v průběžném pořadí má na třetím místě manko 1:09,3 minuty. Do čtyřsekundového rozdílu se na cílové pásce vešli ještě další dva běžci.

Jakš se v první polovině závodu pohyboval na mezičasech v páté desítce, postupně se ale propracoval do bodované třicítky. Lyže na druhý bruslařský úsek přezouval na 32. místě a svou pozici dokázal v závěru ještě vylepšit. Za vítězem zaostal o 36,8 sekundy a v celkovém pořadí ztrácí na 23. místě 3:30,9 minuty. Petr Knop a Michal Novák doběhli na 47. a 48. místě.

Nilssonová stejně jako Usťugov uspěla ve finiši vedoucí skupinky a zopakovala vítězství ze silvestrovského sprintu ve Val Müstair, kterým Tour odstartovala. Třiadvacetiletá Švédka si připsala šesté vítězství ve Světovém poháru, ale první v distančním závodě.

Těsně druhá skončila o dvě desetiny sekundy Američanka Jessica Digginsová, třetí byla vedoucí žena SP Heidi Wengová z Norska. Tour vede Nilssonová před Wengovou o čtyři sekundy, další Norka Ingvild Flugstad Östbergová klesla z první příčky na třetí.

Česká naděje Nováková šla do závodu z 35. místa průběžného pořadí. V úvodních pěti kilometrech klasickou technikou se pohybovala v závěru bodované třicítky, ale v bruslařské části z ní vypadla. Na Nilssonovou ztratila Nováková více než minutu a půl a celkově jí patří 38. pozice.

Ve středu čekají běžce v Oberstdorfu stíhací závody. Ženy odstartují na desetikilometrovou trať v 11:30, muži vyrazí na patnáctikilometrový běh ve 12:45.

Třetí etapa Tour de Ski a SP v běhu na lyžích v Oberstdorfu (Německo):

Muži - skiatlon 2x10 km: 1. Usťugov (Rus.) 48:40,4, 2. Sundby (Nor.) -0,6, 3. Cologna (Švýc.) -1,0, 4. Harvey (Kan.) -2,7, 5. Hellner (Švéd.) -3,6, 6. Krüger (Nor.) -3,8, 7. Heikkinen (Fin.) -5,9, 8. Manificat -6,5, 9. Gaillard (oba Fr.) -6,9, 10. Kershaw (Kan.) -7,4, ...27. Jakš -36,8, 47. Knop -3:11,4, 48. Novák (všichni ČR) -3:30,5.

Průběžné pořadí Tour (po 3 ze 7 etap): 1. Usťugov 1:14:34,6, 2. Sundby -29,5, 3. Harvey -1:09,3, 4. Cologna -1:25,4, 5. Hellner -1:42,4, 6. Iversen (Nor.) -1:44,5, ...23. Jakš -3:30,9, 53. Novák -7:41,6, 54. Knop -7:56,7.

Průběžné pořadí SP (po 12 z 32 závodů): 1. Sundby 682, 2. Krogh (Nor.) 455, 3. Usťugov 400, 4. Heikkinen 395, 5. Iversen 391, 6. Harvey 339, ...79. Jakš 17, 100. Bartoň 4, 107. Bauer (oba ČR) 2.

Ženy - skiatlon 2x5 km: 1. Nilssonová (Švéd.) 27:23,8, 2. Digginsová (USA) -0,2, 3. Wengová -1,5, 4. Fallaová (obě Nor.) -3,3, 5. Bjornsenová (USA) -8,1, 6. Fesselová (Něm.) -8,1, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -8,5, 8. Kallaová (Švéd.) -8,8, 9. Kyllönenová (Fin.) -11,8, 10. Čekaljovová (Rus.) -12,8, ...39. Nováková -1:33,6, 46. Beroušková (obě ČR) -2:34,8.

Průběžné pořadí Tour (po 3 ze 7 etap): 1. Nilssonová 43:01,3, 2. Wengová -4,0, 3. Östbergová (Nor.) -12,4, 4. Pärmäkoskiová -38,7, 5. Digginsová -51,4, 6. Fallaová -1:08,5, ...38. Nováková -4:01,8, 49. Beroušková -5:46,6.

Průběžné pořadí SP (po 12 z 32 závodů): 1. Wengová 786, 2. Östbergová 723, 3. Pärmäkoskiová 554, 4. Nilssonová 481, 6. Fallaová 424, 6. Björgenová (Nor.) 423.