Tragédie na sněhu. Lyžařský mistr světa zemřel pod lavinou

Sport Sport
30. 1. 2023 23:18
Americký mistr světa v akrobatickém lyžování z roku 2015 Kyle Smaine zemřel v neděli pod lavinou v Japonsku. O úmrtí jednatřicetiletého bývalého šampiona v U-rampě informovala americká reprezentace akrobatických lyžařů na sociálních sítích.
Kyle Smaine po vítězství v závodě Světového poháru v roce 2018
Kyle Smaine po vítězství v závodě Světového poháru v roce 2018 | Foto: Profimedia

Smaine byl s přáteli na výletě ve volném terénu poblíž lyžařského střediska Cugaike v prefektuře Nagano. Podle médií cestoval do Japonska kvůli "neuvěřitelné kvalitě sněhu" a aby podpořil turistický ruch v zemi po pandemii covidu-19.

V regionu v předchozích dnech silně sněžilo a místní úřady vydaly varování před lavinovým nebezpečím. Spolu se Smainem pod masou sněhu zahynul nejmenovaný Rakušan, Smaineova krajana Adama Üa se podařilo zachránit.

"Viděli jsme, jak se to valí. Slyšeli jsme prasknutí a uvědomili jsme si, že to bude velké. Začali jsme utíkat a pak nás to zasáhlo," popsal zachráněný Ü.

Grant Gunderson, který pracoval pro Smainea a Üa jako fotograf, sestoupil z hory krátce před katastrofou. "Včerejšek byl pro mě absolutně nejhorší noční můrou. Adam, Kyle a ten další lyžař se pokoušeli utéct. Adama to zasypalo jeden a půl metru hluboko, trvalo pětadvacet minut, než ho vyhrabali. Vyvázl bez zranění, to je zázrak," popsal Gunderson.

Dvě oběti však takové štěstí neměly. "Lyžař, kterého to zasypalo hned vedle něj, podlehl vnitřním zraněním. Kylea vymrštil náraz padesát metrů, sníh ho zasypal a pohřbil," líčil fotograf.

"Jiná skupina dvou horských vůdců z Kanady a čtyř nebo pěti lékařů a sester, kteří byli v oblasti, se je pokusila oživit. Udělali pro Kylea a toho dalšího lyžaře všechno, co mohli. Adam a já to budeme mít před očima po zbytek života," dodal Gunderson.

S aktivní kariérou na nejvyšší úrovni se Smaine rozloučil v lednu 2018 v kalifornském Mammoth Mountain svým jediným vítězstvím v závodě Světového poháru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Globus dostal od ČOI dvoumilionovou pokutu za špatnou naftu v Brně

Obchodní řetězec Globus dostal od České obchodní inspekce (ČOI) dvoumilionovou pokutu za to, že na své čerpací stanici v Brně opakovaně prodával špatnou naftu. Na rozhodnutí ČOI upozornil web Kverulant, který také rozhodnutí zveřejnil. Ředitel jihomoravského a zlínského inspektorátu ČOI Karel Havlíček řekl, že potíže s palivem řetězec už odstranil. Proti rozhodnutí ČOI se mohl Globus do 15 dnů od vydání rozhodnutí odvolat, odvolání ale nepodal, pokuta je tedy pravomocná. Řetězec ji musí do měsíce od nabytí právní moci zaplatit.

Problémem byla hodnota oxidační stability motorové nafty, která v případě překročení může poškodit palivový systém auta. Inspektoři odebrali vzorky u brněnské samoobslužné stanice v Hradecké ulici třikrát v průběhu loňského září. Diesel plus vykázal při odběrech hodnotu oxidační stability od 91 až do 354 gramů na metr krychlový, přičemž norma stanoví limit 33 gramů na metr krychlový.

"Oxidační stabilita hodnotí odolnost nafty proti chemickým změnám doprovázených tvorbou úsad při dlouhodobém skladování a při vystavení zvýšeným teplotám. Z výsledku zkoušky lze usuzovat, jak velkou tvorbu nerozpustných látek a následně úsad lze očekávat. Nevyhovující výsledek oxidační zkoušky ukazuje na oxidační nestabilní produkt, který může způsobit poškození palivového systému vozidla," uvedla inspekce v rozhodnutí. Usazeniny vytvořené v naftě kvůli oxidační nestabilitě mohou ucpat palivový systém, zvýšit opotřebování nebo poškodit hydraulické prvky systému.

Zdroj: ČTK
Další zprávy