"Tlouštíci" na lyžích. Polovina reprezentantů má nadváhu, zjistil nový kouč skokanů Jiroutek

ČTK ČTK
2. 5. 2018 17:03
Po totálně zpackané sezoně vyhlásil trenér zákaz hrabání se v minulosti, svěřencům dává pěkně zabrat.
Čeští skokani na olympiádě v Pchjongčchangu
Čeští skokani na olympiádě v Pchjongčchangu | Foto: ČOV/Pavel Lebeda

Praha - Tak s tímhle problémem příliš nepočítal. Nového trenéra reprezentačního družstva skokanů na lyžích Davida Jiroutka zaskočila nadváha jeho svěřenců. "Polovina má skokanskou nadváhu. To je vedle techniky hlavní problém," řekl trenér. 

Skokani v uplynulé sezoně zcela propadli. Ve Světovém poháru bodovali sporadicky a na olympijských hrách v Pchjongčchangu měli k medailím daleko. O víkendu se i proto změnilo vedení úseku. Do čela byl zvolen bývalý vítěz Světového poháru Jakub Janda a potvrzen byl příchod nového kouče. David Jiroutek je zpět v liberecké Dukle a tři týdny už dává většině skokanů pořádně do těla.

Jiroutek vyhlásil po nástupu do funkce "zákaz babrání se v minulosti". Po čtyřletém angažmá v Rusku se vrátil k české reprezentaci a už začal s týmem pracovat na zlepšení.

"A nevidím pesimismus, že by něco nešlo. Je potřeba se jasně domluvit, co a jak bude a že přes to nejede vlak," řekl Jiroutek. Věří, že český skok na tom není tak tristně, jak v zimě vypadal. "Je potřeba dát čtyři pět faktorů dohromady, hlava zapomene, začne fungovat jinak a roste," myslí si Jiroutek.

Skokanům se od prvního závodu SP nedařilo, i když léto měli vydařené. Během zimy se nedokázali vyhrabat ze špatných výkonů. "O uplynulé sezoně se nebavíme, abychom nezabředli do toho, co bylo a nebylo. Život jde dál a jedeme. Já tady nebyl a je potřeba udělat aktivní program, mít hlavu plnou nových informací," řekl Jiroutek. Proto už do tréninku zařadil kolečkové brusle ve skateparku, tenis i golf.

Z ciziny také přivezl speciální trenažér na vylepšení letové fáze a už se snaží pozměnit postavení na nájezdu. "Měníme techniku tlačení v odrazové stopě. Máme za sebou 600 opakování na trenažéru," řekl.

Skokani si v zimě stěžovali na materiál, který dostali pozdě a nevyhovoval. "Když se bude pracovat, věci se budou dělat pořádně a každý bude myslet především na to, jak se zlepšovat, tak přestane myslet na materiál," konstatoval Jiroutek, ale dodal, že kvalitní materiál bude úsek pro závodníky samozřejmě průběžně shánět.

V uplynulých letech byla reprezentace rozdělena na dvě skupiny. To by chtěli Jiroutek s bratrem Jakubem změnit. "Není nás tolik, abychom něco dělili," řekl David Jiroutek. Zapojit do spolupráce by chtěl také bývalého letce na lyžích Antonína Hájka, který vede B-tým. "Věci z letové fáze má pořád čerstvě v sobě," řekl Jiroutek.

Na konci května plánuje první skoky na můstku a už bych chtěl vidět pokrok. "Nepojedeme si jenom skočit, ale mít cíl, co chceme dělat," podotkl.

Českou reprezentaci už dvakrát vedl. Nejdříve v letech 2000-02 a poté 2009-14. Uplynulé čtyři roky strávil u ruského béčka. "Ukázalo mi to, že pokud lidi nepracují na společném cíli, tak je to průser. Absolutně tam nefunguje systém," řekl.

Má i zkušenost, o které dříve hovořili i trenéři jiných sportů, když působili v Rusku, že mu vedení měnilo nominace z politických důvodů. "Přiletěl jsem na soustředění a ze tří tam byli dva jiní, protože se blížily svazové volby," uvedl Jiroutek. "Děly se nekoncepční věci, bez systému a tlak byl ze čtyř stran nezávisle na sobě," řekl.

Náročná třeba byla v Rusku i logistika. Jiroutek měl v týmu závodníka z Moskvy a dalšího ze Sachalinu, který leží nad Japonskem. "To je osm tisíc kilometrů. Tady jedeme autem šest hodin na můstky, za šest jsem zase doma," porovnával Jiroutek, kterému prý pomohlo, že se ještě "musel" učit ruštinu. "I díky tomu jsem tam vydržel čtyři roky."

 

Právě se děje

před 7 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

před 13 minutami

Slovák odsouzený v Česku za propagaci teroristického hnutí podal stížnost

Slovák Dominik Kobulnický, jenž si má odpykat pět let za propagaci teroristického hnutí, podal ústavní stížnost. Jde o poslední šanci, jak zvrátit rozsudek, který loni v listopadu potvrdil Nejvyšší soud. Podání stížnosti je patrné z justičních databází. Podle mluvčí Ústavního soudu Miroslavy Číhalíkové Sedláčkové o podnětu zatím není rozhodnuto.

Muž ve svém pražském bytě skladoval chemikálie, ze kterých by bylo možné vyrobit výbušninu. Na Facebooku pak sdílel fotografie a příspěvky radikálních islamistů. Městský soud v Praze mu uložil šest a půl roku vězení. Uznal jej vinným z obecného ohrožení a z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka - konkrétně takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy