Stydlivá naděje jde ve stopách Samkové. Nesmí se bát dospělých, radí šampionka

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
25. 3. 2021 6:16
Před pár dny si pověsila na krk zlato pro juniorskou mistryni světa, ale ze zvídavých novinářů má zatím strach. Osmnáctiletá česká snowboarcrossařka Sára Strnadová, jde ve stopách olympijské šampionky Evy Samkové. Aby byla úspěšná i mezi dospělými, musí ztratit respekt i ve Světovém poháru.
Sára Strnadová a Marek Jelínek na MS juniorů 2021
Sára Strnadová a Marek Jelínek na MS juniorů 2021 | Foto: Czech SBX Team

Když se mladá dlouhovlasá brunetka přihlásila z ruského Krasnojarsku do online konference s novináři, byla v obklopení dvou "bodyguardů". Její parťák sedmnáctiletý Bruno Tatarka, se kterým získala bronz v týmové soutěži mistrovství světa, a trenér Marek Jelínek jí pomáhali s trémou před otázkami médií. 

"Snažíme se jí vysvětlit, že novináři jsou kamarádi, že jsou na naší straně, má z toho totiž obavy," vysvětlil Jelínek.

Přitom závodního sebevědomí musí mít osmnáctiletá snowboardistka z Velkého Meziříčí na rozdávání, den před bronzem z mixu si pověsila na krk i zlatou medaili pro světovou šampionku.

"Jsem ráda, že mám nástupce, protože v budoucnu budu moct odejít s čistým svědomím. Tedy, až bude Jelen (Marek Jelínek) spokojený a pustí mě do důchodu," vtipkovala čerstvá vítězka Světového poháru Eva Samková.

Sára Strnadová je přitom objev dětských kempů, které pořádá právě SBX tým kolem české olympijské šampionky. "Absolvovala jsem jen jeden, na něm si mě všiml jeden z trenérů Evy, Jakub Flejšar, a ten mě pak doporučil reprezentačním koučům," vzpomíná Strnadová.

Malá snowboardistka začala objíždět závody, hodně jich i vyhrála, včetně Českého poháru, a tak bylo jasné, že se snowboarcrossu začne věnovat navážno. Přitom existovala i varianta, že půjde ve šlépějích Šárky Pančochové či Ester Ledecké. Závodila totiž i ve slopestylu a slalomu.

"Vyhrál snowboardcross, protože to je nejzábavnější sport. Miluju ho. Kombinuje to všechno, hlavně je tam adrenalin, to je pro mě asi nejvíc. Třeba když jsme jeli závod s Brunem, tak jsem vyjížděla poslední a musela jsem ostatní předjíždět a to mě moc bavilo," culí se juniorka. 

Nyní začíná kopírovat kariéru Samkové, která vyhrála juniorský šampionát dokonce třikrát. O označení "nová Samice" nechce ale Jelínek zatím ani slyšet.

"Já bych to takhle nestavěl, je to teďka její parťačka a já doufám, že se jednou potkají na bedně v některém ze závodů," přeje si Jelínek. 

Svými výkony v Krasnojarsku už si totiž Strnadová vyjela místo pro start ve Světovém poháru, kde tedy bude moct od příští sezony nastoupit. 

"Hlavní je nebát se těch ostatních dospělých soupeřek. Vždycky jsem se holek, co tam jezdily pravidelně, hrozně bála. Přitom to jsou normální lidi," vzpomíná sedmadvacetiletá Samková na dobu, kdy přecházela od juniorů k seniorům.

Juniorské úspěchy nejsou všechno, co mají tyhle dvě snowboardcrossařky společného, obě už mají za sebou pěknou řádku zranění včetně těch velkých jako je utržený křížový vaz.

"Mně to to tehdy paradoxně hrozně pomohlo. Člověk si uvědomí, že musí fakt makat, pokud chce u toho sportu zůstat a něco ještě vyhrát. Sára už toho má za sebou dost na to, aby si to uvědomila taky a měla tu touhu se pořád zlepšovat," věří nové naději Samková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy