Strachová se po roce dočkala pódiového umístění, zlato a stříbro ze slalomu v Záhřebu berou Slovenky

Aktualizováno 3. 1. 2017 19:44
Šárka Strachová skončila ve slalomu Světového poháru v Záhřebu na třetím místě za vítěznou Slovenkou Veronikou Velez-Zuzulovou a druhou rovněž Slovenkou Petrou Vlhovou.
Vítězná Veronika Velez-Zuzulová si připíjí s druhou Petrou Vlhovou a třetí Šárkou Strachovou. | Foto: Reuters

Záhřeb - Lyžařce Šárce Strachové se hned v prvním závodu roku 2017 splnilo přání stát na stupních vítězů. Česká reprezentantka dnes dojela třetí ve slalomu Světového poháru v Záhřebu, kde prohrála jen se Slovenkami. Z výhry se radovala Veronika Velez-Zuzulová, druhá skončila Petra Vlhová.

Strachová se na pódium ve Světovém poháru dostala pošestnácté v kariéře a téměř po roce. Naposledy vybojovala loni 12. ledna ve Flachau druhé místo. Na svahu v Záhřebu dojela na třetí pozici už potřetí, stejně tam dopadla i v letech 2007 a 2009.

"Záhřeb bude nedílnou součástí mojí kariéry, mám velkou radost," řekla Strachová na svém oficiálním facebooku. "Nebyla jsem ani moc nervózní, po dlouhé době jsem si věřila, proto to tak vypadalo. Měla jsem v cíli velkou radost, je to skvělé a hned za Slovenkami, je to moc fajn," radovala se česká lyžařka.

Hvězdná Shiffrinová neprošla prvním kolem

O překvapení se postarala americká favoritka Mikaela Shiffrinová, jež místo útoku na třinácté vítězství za sebou ve slalomech, které jela, nedokončila první kolo. Stejně dopadly mimo jiné i další dvě Češky Martina Dubovská a Gabriela Capová.

Strachová byla třetí už po prvním kole, po kterém za Velez-Zuzulovou zaostala o 41 setin sekundy. Na průběžně druhou Bernadette Schildovou z Rakouska ztrácela bývalá mistryně světa pouze dvě setiny, ale za ní byla o sedm setin Vlhová.

"Dneska jsem bojovala, cítila jsem se hodně dobře, asi nejlépe v letošních závodech. První kolo se mi určitě povedlo a byla to dobrá pozice do druhého kola. Každopádně to byl nejtěžší závod sezony. Je to dlouhý slalom, trať není snadná, postavení branek bylo těžké, pista nerovná, místy měkká," popisovala Strachová.

I ve druhé jízdě měla Strachová třetí čas, ale Vlhová zajela nejlépe ze všech, proto se před ni dostala. Naopak lehce zkazila Schildová. Velez-Zuzulová náskok z prvního kola uhájila, získala skleněnou korunku pro sněhovou královnu a měla radost z česko-slovenského obsazení stupňů vítězů. "Je skvělé, že jsme za sebou dvě Slovenky, a že je tam i Šárka, o to je to hezčí," řekla Velez-Zuzulová na stadionu.

Rovněž Strachová česko-slovenský úspěch kvitovala. "Je fajn, že alpské velmoci nyní musí respektovat tyhle dvě země, máme rychlé slalomářky," uvedla. "Oslavily jsme to v cíli, ale na víc není čas. Jedeme zpátky do Rakouska trénovat," dodala.

Od prvního pódia uběhlo deset let

Od jejího prvního umístění na stupních vítězů ve Světovém poháru uplynulo bez jediného dne přesně deset let, i tenkrát to bylo v Záhřebu. V chorvatské metropoli česká lyžařka od té doby jela všech 11 slalomů. "Za tu dobu se toho strašně změnilo. Já jsem tady začínala jako sedmnáctiletá mladá holka, teď už zkušená jsem hájila místo proti mladším," uvedla.

Nyní Strachovou čekají další dva závody - v neděli Maribor, v úterý Flachau. "Každý úspěch nabíjí a dodává energii. Myslím, že sil je dost," řekla. "Ráda bych navázala na pocity, které jsem dnes měla, a zase rychle lyžovala," doplnila.

Jednadvacetiletá Shiffrinová minulý týden v Semmeringu vyhrála dvanáctý slalom v řadě, do kterého nastoupila, což dokázala v jedné disciplíně jako první lyžařka. "Nesoustředím se na rekordy, jen závodím," uvedla olympijská vítězka ze Soči a dvojnásobná mistryně světa před startem.

Na trať v Záhřebu, kde vyhrála v letech 2013 a 2015, se Shiffrinová vydala s číslem pět, ale po chybě v polovině trati skončila. "Je to škoda. Nejela jsem čistě, ale do budoucna nemám obavy," řekla Američanka. Slalom nedokončila poprvé od prosince 2012, kdy vypadla ve druhém kole v Semmeringu.

Shiffrinová mohla osmi výhrami v řadě vyrovnat hvězdy Švýcarku Vreni Schneiderovou (1988-89) a Chorvatku Janicu Kosteličovou (2000-01), která závod v Záhřebu sledovala v hledišti a s Američankou se v cíli vyfotila.

Hodnocení slalomu vede se 400 body Shiffrinová, ale Velez-Zuzulová na druhém místě ztrácí jen deset bodů. Strachová si upevnila páté místo.

Závod SP v sjezdovém lyžování v Záhřebu:

Ženy - slalom:

1. Velez-Zuzulová 2:02,53 (1:00,40+1:02,13), 2. Vlhová (obě SR) -0,24 (1:00,88+1:01,89), 3. Strachová (ČR) -0,52 (1:00,81+1:02,24), 4. Hansdotterová (Švéd.) -0,83 (1:00,97+1:02,39), 5. B. Schildová (Rak.) -1,16 (1:00,79+1:02,90), 6. Gagnonová (Kan.) -1,91 (1:01,31+1:03,13), 7. Stieglerová (USA) -2,02 (1:01,44+1:03,11), 8. Costazzaová (It.) -2,11 (1:01,32+1:03,32), 9. Truppeová (Rak.) -2,43 (1:01,80+1:03,16), 10. Geigerová (Něm.) -2,93 (1:01,63+1:03,83), ...Dubovská, Capová (obě ČR) nedokončily 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 5 z 10 závodů): 1. Shiffrinová (USA) 400, 2. Velez-Zuzulová 390, 3. Holdenerová (Švýc.) 260, 4. Vlhová 221, 5. Strachová 201, 6. Lösethová (Nor.) 177, ...40. Dubovská 13.

Průběžné pořadí SP (po 16 z 37 závodů): 1. Shiffrinová 798, 2. Gutová (Švýc.) 583, 3. Štuhecová (Slovin.) 495, 4. Goggiaová (It.) 467, 5. Worleyová (Fr.) 463, 6. Velez-Zuzulová 390, ...15. Strachová 201, 67. Ledecká (ČR) 29, 83. Dubovská 13.