Strachová bude na MS bojovat o medaili. Ledecká může překvapit, tvrdí šéf lyžařů Krýzl

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
2. 2. 2017 19:30
Sedm českých žen a šest mužů bude startovat na mistrovství světa v alpském lyžování, které se ve dnech 6. - 22. února koná ve Svatém Mořici. "Pro některé naše talentované závodníky to bude obrovská zkušenost," zdůraznil před odjezdem do Švýcarska předseda alpských disciplin Aleš Krýzl v rozhovoru pro Aktuálně.cz
Šárka Strachová
Šárka Strachová | Foto: Reuters

Nejlepší výsledky se na blížícím se MS jistě čekají od slalomářky Šárky Strachové. Jaká příčka je pro ní podle vás dosažitelná?

Má standardní vysokou formu, psychicky je odolná a vždy se na velké závody dokázala výborně připravit. Má medaili z olympijských her a čtyři ze světových šampionátů. Pro tu poslední si dojela před dvěma lety v americkém Beaver Creeku. Proto si myslím, že zase bude bojovat o přední umístění. Jen bych si přál, aby se nám ji v jejích 32 letech podařilo udržet v plné činnosti až do Zimních olympijských her v Koreji.

Co prozrazují letošní výkony ostatních žen?

Pro Ester Ledeckou je sice hlavním sportem snowboard, ale každým startem v lyžařských závodech potvrzuje svůj velký sportovní talent. Teď to bude její první seniorský šampionát a věřím v její dobré vystoupení a třeba nás i něčím překvapí. Z ostatních děvčat, která splnila požadovaná kritéria, stojí za zmínku Martina Dubovská, která už bodovala i ve Světovém poháru. Více jsem čekal od Kateřiny Pauláthové, ale přibrzdily ji zdravotní problémy.

Z mužů má největší zkušenosti váš syn Kryštof a v 35 letech také Jan Hudec. Budou jim stačit na úspěšné vystoupení mezi světovou elitou?

To se teprve uvidí. Můj syn startoval v posledním závodě Světového poháru v GA-PA, vešel se do bodované třicítky, ale v Praze mu lékaři při rentgenu zjistili zlomené žebro. Přiznal, že si to udělal kolenem, léčil se prášky a ledováním a i když se mu hůř dýchalo, tak dosáhl dobrého výsledku. Určitě mu to zvedlo sebevědomí. Hudec rok nelyžoval, takže pociťuje fyzické manko. Navíc  ho zlobí koleno, ale v GA-PA měl na prvního v cíli letos zatím nejmenší časovou ztrátu.

S jakými ambicemi jede na MS zbývající kvarteto?

Ondřej Berndt letos poprvé bodoval v závodě Světového poháru a pro další tři  mladíky bude šampionát obrovskou školou.. Zvláště devatenáctiletí sjezdaři Jan Zabystřan a Filip Forejtek mají všechno teprve před sebou. Vrcholem pro ně bude březnové mistrovství světa juniorů ve Švédsku, na němž budou mít reálné naděje na přední umístění. Oba jsou totiž ve světovém žebříčku na vysokých příčkách. Ve Svatém Mořici se od nich nic velkého nečeká, bude to však pro ně studnice zkušeností. A pokud jde o jejich vystoupení, tak ho mohou absolvovat s čistou hlavou, bez psychické zátěže, protože se od nic nic převratného nečeká.

Jsou pro české lyžaře tratě na letošním šampionátu neznámé?

Jen pro někoho. Dobře víme, že závody se tam konají na volných plochách, na nichž je orientace trochu těžší. Je tam jiný, řekl bych tak trochu zvláštní sníh a sjezdaře tam čeká dost technických pasáží. Našeho pokladníka pak dost velké finanční náklady. Přestože závodníkům hradí pobytové náklady pořadatel, tak doprovod si všechno musí zaplatit sám. V našem případě to je přes třicet lidí, což v penězích přestavuje částku kolem 1,5 milionu korun.

S jakým sportovním účtem byste byl po šampionátu spokojen?

Když se nikdo nezraní a každý z nominovaných předvede výkon, který je pro něj dosažitelný. Šampionát má výhodu, že z každé země mohou v jednotlivých disciplinách startovat pouze čtyři lyžaři. Konkurence je proto zúžená. Třeba ve sjezdu nemůže nastoupit sedm Rakušanů, což by pro ně nebyl problém. A pokud jde o umístění, tak pozici v první třicítce považuji za dobrou, v dvacítce velmi dobrou a v patnáctce výbornou. Vše další už by bylo přímo báječné.

A jaký mají alpští lyžaři program po mistrovství světa?

Už zmíněný juniorský šampionát, několik závodů Světového poháru a finále ve Spojených státech. Pak už bude následovat jen několik menších závodů, v nichž půjde o body, důležité pro startovní pořadí za elitní třicítkou v příštím ročníku Světového poháru.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Wong dostal dalších deset měsíců vězení. Zúčastnil se připomínky brutalit na Tchien-an-men

Hongkongský prodemokratický aktivista Joshua Wong stráví dalších deset měsíců ve vězení. Soud mu nyní vyměřil takový trest za účast na nepovoleném shromáždění, které se konalo loni 4. června, informuje agentura Reuters. Wong a další lidé si tehdy připomínali krvavé potlačení protivládních protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men čínskou armádou v roce 1989.

Čtyřiadvacetiletý Wong si už nyní ve vězení odpykává dva tresty související s masovými prodemokratickými demonstracemi z roku 2019. K účasti na vzpomínkové akci ze 4. června 2020 se minulý týden přiznal, a tak mu soud trest z původně navrhovaných 15 měsíců snížil na deset měsíců. Portál Hongkong Free Press (HKFP) uvedl, že kromě Wonga soud poslal za mříže na dobu od čtyř do šesti měsíců ještě tři další aktivisty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy