Klaebo má další zlato, sprint dvojic na MS vyhrály Švédky. Češi v závodě promazali

24. 2. 2019 12:26
Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo získal na mistrovství světa v Seefeldu druhý titul. Po čtvrtečním triumfu ve sprintu volnou technikou ovládl s Emilem Iversenem i závod dvojic klasicky na 6x1,6 km. Sprinterský double zkompletoval podobně jako na loňských olympijských hrách v Pchjongčchangu, kde mu k němu pomohl Martin Johnsrud Sundby.
Stina Nilssonová a Charlotte Kallaová na Tour de Ski 2017
Stina Nilssonová a Charlotte Kallaová na Tour de Ski 2017 | Foto: ČTK

Norská výprava v šesté běžecké disciplíně na šampionátu získala páté zlato, těsně před tím přerušily vítěznou sérii severské velmoci švédské běžkyně Stina Nilssonová a Maja Dahlqvistová v ženském týmovém sprintu na 6×1,2 km.

Finálové závody pro deset dvojic se běžely bez českých reprezentantů, kteří se potýkali se špatně připravenými lyžemi. Kateřina Janatová a Petra Hynčicová dokončily své semifinále na sedmém místě s velkou ztrátou na postupový čas a celkově byly třinácté. Miroslav Rypl s Michalem Novákem byli klasifikováni jako sedmnáctí. Ve svém běhu byli devátí, od nejpomalejších postupujících je dělilo zhruba deset sekund.

"Závod je hodně velkým zklamáním. Věřily jsme si na postup a fyzicky jsme na to měly, což bylo jasně vidět, bohužel se ale nepovedly lyže," uvedla Hynčicová na svazovém webu. "Nestíhaly jsme ve sjezdech, zadrhávaly v zatáčkách. Po prvním kole jsme nahlásily, že nejedou lyže, domluvila se proto jejich výměna na druhý úsek. Ty druhé lyže byly ale ještě mnohem horší, z kopce jsem mohla i jít, všichni mě předjeli, což mi po psychické stránce nepřidalo," litovala.

A ideálně se pak nepodařilo nachystat lyže ani mužům. "Někdy se prostě ne všechno podaří. Dneska jsme měli mázu výbornou na stoupání, ale ze sjezdu byla agresivní. To ke sportu zkrátka patří. Bohužel ani trať nám nepřála," uvedli Novák s Ryplem.

Dvaadvacetiletý Klaebo se osvědčil jako finišman a drtivým nástupem v závěru nedal soupeřům šanci. Druzí skončili Rusové Gleb Retivych a Alexandr Bolšunov, kteří vybojovali každý také už druhou medaili v Seefeldu - Retivych byl bronzový ve sprintu a Bolšunov stříbrný ve skiatlonu. Bronz získali Francesco De Fabiani s vicemistrem světa z individuálního závodu Federicem Pellegrinem z Itálie.

Za Nilssonovou, jež už má ve sbírce stříbro z individuálního závodu, a Dahlqvistovou skončily překvapivě druhé Slovinky Katja Višnarová a Anamarija Lampičová před favorizovanými Norkami Ingvild Flugstad Östbergovou a Maiken Caspersen Fallaovou. O titulu se rozhodlo ve spurtu čtveřice běžkyň, které proběhly cílem v rozmezí jediné sekundy.

Dahlqvistová zvítězila o 37 setin před Lampičovou, jež protnula cílovou čáru o 23 setin před obhájkyní prvenství a šampionkou ze sprintu Fallaovou. Těsně bez medaile skončily Rusky Natalia Něprjajevová a Julia Bělorukovová.

Mezi ženami triumfovala Nilssonová

Sprint dvojic klasickou technikou na mistrovství světa v rakouském Seefeldu vyhrály švédské běžkyně na lyžích Stina Nilssonová a Maja Dahlqvistová. Druhé skončily překvapivě Slovinky Katja Visnarová a Anamarija Lampičová před favorizovanými Norkami Ingvild Flugstad Östbergovou a Maiken Caspersen Fallaovou.

České reprezentantky Kateřina Janatová a Petra Hynčicová se v závodě na 6×1,2 km do desetičlenného finále neprobojovaly. Ve svém semifinále obsadily až sedmé místo s velkou ztrátou na postupový čas.

O titulu se rozhodlo ve spurtu čtveřice běžkyň, které proběhly cílem v rozmezí jediné sekundy. Dahlqvistová zvítězila o 37 setin před Lampičovou, jež protnula cílovou čáru o 23 setin před obhájkyní prvenství Fallaovou. Těsně bez medaile skončily Rusky Natalia Něprjajevová a Julia Bělorukovová.