Smutná se na Jizerské padesátce vrátila na stupně vítězů, dominovali Švédové

Aktualizováno 14. 2. 2021 12:00
Česká běžkyně na lyžích Kateřina Smutná doběhla třetí v Jizerské padesátce a po loňském pátém místě se vrátila v domácím závodě dálkového seriálu Ski Classics na pódium.
Kateřina Smutná.
Kateřina Smutná. | Foto: eD system Bauer Team

Vítězka ročníků 2015 a 2017 dorazila do cíle s více než tříminutovou ztrátou za vedoucím švédským duem, z něhož se o setinu sekundy radovala z druhého triumfu v Jizerských horách v kariéře Lina Korsgrenová před Idou Dahlovou.

Švédského vítěze měl i závod mužů. Ve finiši pětičlenné skupiny vyhrál Emil Persson a ukončil sedm ročníků trvající norskou nadvládu. Pro severskou velmoc vybojoval alespoň druhé místo Tord Asle Gjerdalen, třetí skončil Jermil Vokujev z Ruska. Nejlepším domácím běžcem byl na 19. místě Jiří Pliska.

Smutná při sedmé účasti vybojovala popáté pódiové umístění. Vedle dvou triumfů byla ještě dvakrát druhá (2018 a 2019). "Musím říct, že jsem se cítila strašně dobře a věděla jsem, že mám výborné lyže, takže jsem si věřila na hodně dobrý výsledek. Ty první dvě jsou zkrátka strašně rychlé, ty jsme nechaly potom odjet a soustředila jsem se na třetí místo a musím říct, že jsem si pak věřila," řekla v televizním rozhovoru Smutná, jež v závěru setřásla další Švédku Jenny Larssonovou a Norku Emilii Fletenovou.

Korsgrenová, jež byla vloni na Jizerské 50 třetí, vyhrála třetí díl Ski Classics za sebou a po čtyřech závodech suverénně vede průběžné pořadí. Smutná se posunula na pátou příčku. Persson navázal na předchozí triumf v Marcialonze a také si upevnil průběžné první místo.

Čtyřiapadesátého ročníku závodu se zúčastnili pouze elitní běžci, kteří dostali výjimku z opatření proti šíření koronaviru. Amatéři možnost nedostali a zúčastnit se mohou pouze virtuálně. Někteří přišli závodníky podpořit k trati. "Musím poděkovat fanouškům, protože jsem myslela, že nikdo nikde nebude, ale bylo jich tam dost a fandili. Strašně mi to pomohlo," řekla Smutná.

Jizerská padesátka, závod seriálu Ski Classics v dálkovém lyžování v Bedřichově (Jablonecko) - 50 km:

Muži: 1. Persson (Švéd./Lager 157) 2:02:27,9, 2. Gjerdalen (Nor./XPND) -0,3, 3. Vokujev (Rus./Russian Winter Team) -0,8, 4. Eliassen (Nor./Ragde Eiendom) -1,1, 5. Vylegžanin (Rus./Russian Winter Team) -1,3, 6. Kardin (Švéd./Ragde Eiendom) -11,0, …19. Pliska (ČR/Silvini Madshus) -3:52,2, 23. Šrail (ČR/Vltava Fund) -5:25,7, 28. Řezáč (ČR/Slavia pojišťovna) -5:33,5.

Průběžné pořadí (po 4 závodech): 1. Persson 870, 2. Vokujev 700, 3. Gjerdalen 690, 4. Kardin 625, 5. Eliassen 535, 6. Pedersen (Nor./Nordic) 410, …21. Pliska 176, 29. Šrail 128, 32. Štoček (ČR/Vltava Fund) 111.

Ženy: 1. Korsgrenová 2:18:39,4, 2. Dahlová (obě Švéd./Rammuden) -0,1, 3. Smutná (ČR/eD system Bauer) -3:41,9, 4. Larssonová (Švéd./Rammuden) -3:57,6, 5. Fletenová (Nor./Koteng) -4:20,1, 6. Mohlinová (Švéd./Lager 157) -6:13,0, …12. Grohová (ČR/Silvini Madshus) -11:31,6, 14. Boudíková (ČR/Vltava Fund) -13:37,9, 19. Karásková Erbenová (ČR/Silvini Madshus) -16:45,7.

Průběžné pořadí (po 4 závodech): 1. Korsgrenová 970, 2. Dahlová 750, 3. Fletenová 680, 4. Larssonová 580, 5. Smutná 520, 6. Mohlinová 430, …11. Grohová 245, 19. Boudíková 165, 20. Hujerová (ČR/Slavia Pojišťovna) 164.