Slunný výjezd na Ještěd vyhráli Šrail, Smutná jela svůj závod

ČTK ČTK
30. 9. 2018 18:27
Poslední tituly mistrů ČR v běhu na kolečkových lyžích jsou rozdány. Tečku za závodním víkendem udělal tradiční a velmi náročný dvanáctikilometrový výjezd na Ještěd.
Kateřina Smutná
Kateřina Smutná | Foto: Svaz lyžařů ČR

Liberec - Jan Šrail a potřetí v řadě Kateřina Smutná zvládli nejlépe dvanáctikilometrový výjezd na Ještěd v rámci mistrovství republiky v běhu na kolečkových lyžích. Zatímco Šrail vystoupal na vrchol v čase 39:07,7 minuty a vyhrál o dvě sekundy před Michalem Novákem, Smutná neměla konkurenci.

Šrail se z titulu radoval podruhé v kariéře a navázal na předloňský úspěch. "Zvlášť jsem se na tento víkend nepřipravoval, ale právě tohle byl závod, na který jsem si věřil určitě nejvíc. Jsem moc rád, že jsem si titul vybojoval zpátky," uvedl na webu svazu Šrail, který se s týmem Lukášem Bauera specializuje na dálkové běhy.

Ve finiši si Šrail na mistra republiky z pátečního sprintu Nováka nevěřil. "Nebyl jsem vůbec přesvědčený, že vyhraju. Ale posledních sto metrů před cílem jsem nastoupil, najednou mezi námi byla mezera pět metrů a už jsem si to pohlídal," řekl.

Novák přišel o víkendový hattrick. Po sprintu totiž vyhrál i sobotní závod na 15 kilometrů volně. "Trošku jsem to v hlavě měl, ale vůbec jsem se k tomu neupínal. S Honzou Šrailem to bylo vyrovnané. Celkově jsem ale hodně spokojený. Myslím, že mé výkony byly technicky i fyzicky na dobré úrovni," řekl Novák.

Laufařka Smutná vyhrála suverénně v čase 46:06,4. Druhou Barboru Havlíčkovou za sebou nechala téměř o dvě minuty, třetí skončila Adéla Boudíková.

"Letos se mi jelo asi nejlíp ze všech ročníků, kterých jsem se zúčastnila. Chvilku jsem bojovala s kolečkovými lyžemi, ale pak jsem se srovnala a vypracovala si náskok. Tím pádem jsem potom mohla být v klidu a jela jsem si vlastně už jenom svůj závod. Jelo se mi dobře, jsem moc spokojená," radovala se Smutná.

Běžcům na lyžích začne Světový pohár 30. listopadu v norském Lillehammeru, seriál dálkových běhů Ski Classics se rozjede tentýž den v Livignu.

Mistrovství ČR v běhu na kolečkových lyžích v Liberci - 12 km běh do vrchu klasicky (Janův Důl - Ještěd):

Muži: 1. Šrail (Sport Club Plzeň) 39:07,7, 2. M. Novák (K. Vary) -2,1, 3. Bešťák (Dukla Liberec) 29,6.

Ženy: 1. Smutná 46:06,4, 2. Havlíčková (obě Dukla Liberec) -1:52,7, 3. Boudíková (SK Nové Město n.M.) -2:01,2.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Březina na MS v kanoistickém maratonu podlehl jen obhájci titulu

Kanoista Jakub Březina se stal vicemistrem světa v maratonu. Český reprezentant na šampionátu v Číně přidal stříbro ke čtvrtečnímu bronzu z krátké trati.

Březinu porazil o deset sekund španělský kanoista Manuel Campos, který obhájil loňské prvenství a získal čtvrtý titul. Čtyřiatřicetiletý favorit nezískal z posledních třinácti šampionátů medaili jen v roce 2008.

Jan Dlouhý závod na 26 kilometrů se šesti přeběhy nedokončil, mezi kajakáři byli Anna Kožíšková osmá a Jakub Adam jedenáctý. Tituly získali premiérově Dán Mads Pedersen a podruhé za sebou Vanda Kiszliová z Maďarska.

V neděli jsou v Číně na programu závody dvoučlenných posádek a Březina s Dlouhým budou na C2 obhajovat bronz z minulého šampionátu v Portugalsku. Už v pátek skončily v Šao-Singu na třetím místě mezi juniorkami kajakářky Adéla Házová s Kateřinou Zárubovou.

před 1 hodinou

Země G20 se shodly na regulaci kryptoměn,obávají se jejich zneužití k praní špinavých peněz

Finanční představitelé zemí ze skupiny G20 zahrnující 20 největších ekonomik světa se shodli na přísnějších regulací kryptoměn, jako je plánovaná libra firmy Facebook. Vydávání těchto tzv. stablecoin by podle nich nemělo být povoleno, dokud nebudou vyřešena různá globální rizika, která tyto měny představují. Vyplývá to z prohlášení zveřejněném po zasedání ministrů financí a šéfů centrálních bank G20.

Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí G20 se shodli na tom, že stablecoiny by mohly teoreticky přinést výhody z finanční inovace, současně však umožňují vznik řady vážných rizik. Tato rizika, zejména ta související s praním špinavých peněz, nepovoleným financováním a ochranou spotřebitelů a investorů, je potřeba před zahájením těchto projektů vyhodnotit a vyřešit.

G20 také požádala Mezinárodní měnový fond (MMF), aby prozkoumal ekonomické důsledky vydávání těchto měn, včetně otázek měnové suverenity.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

Další zprávy