Senzace v Planici. Zajc se stal doma mistrem světa na velkém můstku

3. 3. 2023 19:35
Mistrem světa na velkém můstku v Planici se k radosti domácích fanoušků stal slovinský skokan na lyžích Timi Zajc. Druhý skončil Japonec Rjoju Kobajaši, bronz získal Polák Dawid Kubacki.
Timi Zajc slaví titul na velkém můstku na MS 2023 v Planici.
Timi Zajc slaví titul na velkém můstku na MS 2023 v Planici. | Foto: Reuters

Čeští reprezentanti skončili v druhé individuální soutěži na šampionátu stejně jako v sobotu na středním můstku v páté desítce daleko za postupem do druhého kola. Roman Koudelka skočil v prvním kole 118 metrů a obsadil 42. místo. Radek Rýdl byl za výkon 113,5 metru osmačtyřicátý.

Dvaadvacetiletý Zajc byl po prvním skoku 137,5 m těsně druhý za Kobajašim. V druhém kole domácí skokan předvedl 137 metrů, zatímco Japonec v horších větrných podmínkách jen 129,5 m a klesl na druhé místo s velkou ztrátou 10,7 bodu. Také Kubacki si v druhém kole o jedno místo polepšil a za Kobajašim zaostal o šest desetin bodu.

Olympijský vítěz ve smíšených týmech a týmový mistr světa v letech Zajc si v domácím prostředí připsal největší individuální úspěch kariéry. Zároveň se postaral o první zlato pořadatelského Slovinska na šampionátu.

Obhájce zlata z Oberstdorfu 2021 Stefan Kraft z Rakouska skončil šestý, vítěz ze středního můstku Piotr Žyla devátý. Ze třetího místa po prvním kole klesl až na sedmou pozici lídr Světového poháru a vítěz Turné čtyř můstků Halvor Egner Granerud z Norska, jenž odjede z Planice bez individuální medaile.

Skokanské soutěže na MS v klasickém lyžování zakončí v sobotu závod mužských družstev na velkém můstku.

Mistrovství světa v klasickém lyžování v Planici:

Skoky - muži, velký můstek: 1. Zajc (Slovin.) 287,5 b. (137,5+137 m), 2. R. Kobajaši (Jap.) 276,8 (135+129,5), 3. Kubacki 276,2 (137,5+135), 4. Stoch (oba Pol.) 272,1 (131,5+134,5), 5. Eisenbichler (Něm.) 271,4 (131+136), 6. Kraft (Rak.) 270,9 (125,5+136), …42. Koudelka 101,7 (118), 38. Rýdl (oba ČR) 88,5 (113,5).