Slovenská euforie zachvátila Špindlerův Mlýn. V obřím slalomu triumfovala Vlhová

8. 3. 2019 15:07
Mistryně světa Petra Vlhová vyhrála k nadšení slovenských fanoušků obří slalom Světového poháru ve Špindlerově Mlýně a překazila Mikaele Shiffrinové první šanci na zisk trofeje za hodnocení disciplíny. Americká lyžařka obsadila třetí místo a před finálovým závodem v Andoře vede průběžné hodnocení před slovenskou rivalkou o 97 bodů.
Petra Vlhová
Petra Vlhová | Foto: Reuters

"Vítězství je vítězství. Jsem šťastná Moc všem děkuji za podporu, jste úžasní," řekla Vlhová bouřícím slovenským fanouškům, kteří zaplnili hlediště. "Podporují Petru všude, ale je to skvělé i pro nás. Jsou mimořádní," ocenila diváky i Shiffrinová.

Úřadující mistryně světa z Aare Vlhová ovládla v krkonošském zimním středisku první kolo a ve druhém svůj náskok těsně uhájila. Druhou Němku Viktorii Rebensburgovou, která hodnocení obřího slalomu vyhrála vloni, porazila o jedenáct setin sekundy.

Už jistá vítězka celkového pořadí Světového poháru Shiffrinová, která si oproti první jízdě o místo polepšila, ztratila šest desetin. Stupně vítězů tak přesně kopírovaly výsledek z nedávného šampionátu ve Švédsku.

"Vzhledem k počasí a dlouhé trati to bylo náročné, ale dokázala jsem to. Díky divákům se tady cítím jako doma," uvedla třiadvacetiletá Vlhová.

Shiffrinová byla spokojená s jízdou ve druhém kole, které zajela nejrychleji. "Celkově to mohlo být lepší, ale můžu být ráda, že jsem na stupních vítězů," řekla. Za celkovou vítězku obřího slalomu se ještě nepovažuje. "Pořád mi chybí tři body, takže gratulace nepřijímám. Ještě nás čeká finále," řekla Američanka.

Rebensburgová startovala ve Špindlerově Mlýně už potřetí. Zatímco v roce 2008 dojela obří slalom třiadvacátá, před osmi lety ho vyhrála. "Výhru si pamatuju a je skvělé, že jsem na to navázala, i když už je to dávno. Tenkrát jsem jezdila skvěle, ale ani dnes to nebylo špatné," řekla.

Dosud druhá žena hodnocení obřího slalomu Tessa Worleyová z Francie byla sedmá. V průběžném hodnocení disciplíny klesla na třetí místo a na křišťálový glóbus už nemá šanci.

Žádná z trojice českých lyžařek na domácí trati do finálové třicítky nepostoupila. Nejlepší z nich Gabriela Capová obsadila v 1. kole 51. místo, mnohonásobná zlatá medailista z deaflympiád Tereza Kmochová skončila na 54. místě. Zraněná Kateřina Pauláthová jízdu nedokončila.

"Zjistila jsem, v jakém stavu kopec je, a nabrala před slalomem rychlost," řekla Capová, která by měla útočit na postup do bodované třicítky v sobotním slalomu. "Byla jsem na startu nervózní, nechtěla jsem zklamat fanoušky. Jsem rozpačitá, vím, že jsem mohla jet lépe. Ale byly těžké podmínky," uvedla Kmochová.

Závod SP žen ve sjezdovém lyžování ve Špindlerově Mlýně:

Obří slalom: 1. Vlhová (SR) 2:24,69 (1:12,59+1:12,10), 2. Rebensburgová (Něm.) -0,11 (1:13,07+1:11,73), 3. Shiffrinová (USA) -0,60 (1:13,92+1:11,37), 4. Brignoneová (It.) -1,49 (1:13,68+1:12,50), 5. Hrovatová (Slovin.) -1,83 (1:14,59+1:11,93), 6. Bremová (Rak.) -1,97 (1:14,30+1:12,36), 7. Worleyová (Fr.) -2,18 (1:14,40+1:12,47), 8. Truppeová -2,49 (1:14,88+1:12,30), 9. Haaserová (obě Rak.) -2,62 (1:15,37+1:11,94), 10. Hansdotterová (Švéd.) -2,68 (1:14,57+1:12,80), …v 1. kole 51. Capová, 54. Kmochová, Pauláthová (všechny ČR) nedokončila.

Průběžné pořadí obřího slalomu (po 7 z 8 závodů): 1. Shiffrinová 515, 2. Vlhová 418, 3. Worleyová 410, 4. Brignoneová 360, 5. Rebensburgová 335, 6. Mowinckelová (Nor.) 277.

Průběžné pořadí SP (po 30 z 35 závodů): 1. Shiffrinová 1854, 2. Vlhová 1175, 3. Holdenerová (Švýc.) 863, 4. Schmidhoferová (Rak.) 697, 5. Brignoneová 686, 6. Mowinckelová 675, …49. Ledecká (ČR) 129, 104. Capová 17.