Skvělý sjezd Ledecké zastavila síť. Pád odnesla zkrvaveným obličejem

23. 1. 2021 10:22
Měla skvěle rozjetý závod, ale nakonec česká lyžařka Ester Ledecká skončila v sobotním sjezdu v Crans Montaně v ochranné síti. Pád v rychlosti 109 kilometrů za hodinu odnesla zkrvaveným obličejem, ale trať opustila po svých.
Ester Ledecká se zkrvavenou tváří
Ester Ledecká se zkrvavenou tváří | Foto: ČTK

Česká reprezentantka měla se startovním číslem sedm závod skvěle rozjetý, v horní pasáži získala více než půlvteřinový náskok na průběžně vedoucí Federicu Brignoneovou, v užší části tratě nabrala rychlost 109 kilometrů za hodinu, nezvládla zahranit oblouk a skončila v ochranné síti.

"Má rozseknutý ret. Pád to byl těžký, je taková dobitá. Vypadá sice v pohodě, ale nemluvil jsem s ní, teď odjela sanitkou do nemocnice na šití, tak uvidíme, co bude dál," řekl v rozhovoru pro ČT Sport její trenér Tomáš Bank.

V neděli je v Crans Montaně na programu závod super-G, ale nyní není jasné, jestli do něj Ledecká nastoupí. Ve startovní listině každopádně zatím figuruje, na trať by se měla vydat s číslem 15.

Olympijská vítězka na lyžích a snowboardu patří v rychlostních disciplínách k nejlepším a obvykle nepadá. Naposledy se jí to v závodě Světového poháru stalo před dvěma lety, kdy nedokončila superobří slalom v Garmisch-Partenkirchenu.

"Tentokrát měla vysokou rychlost, pravděpodobně jí dost jely lyže a stopu, kterou měla před bránou najetou, jela moc napřímo. Při nižší rychlosti by to bylo v pohodě, ale v téhle rychlosti to skončilo takhle," vysvětlil Bank.

Ledecká poskytla médiím alespoň krátké vyjádření. "Zavolám Ondrovi (Bankovi) a Bode Millerovi, nacvičím jízdu po sítích. Počechrala jsem sítě, ale nepodařilo se mi je překousnout…," žertovala. Narážela tím na bývalé lyžaře, kteří jezdili na hraně rizika a zvládali i kritické situace.

Vyděšený výraz Brignoneové po pádu Ledecké:

Pětadvacetiletá Ledecká v pátek ve švýcarském středisku nestačila jen na Italku Sofii Goggiaovou, která v současnosti sjezdům dominuje a vyhrála potřetí za sebou.

Česká závodnice na dosud jedinou výhru ve sjezdu dosáhla v kanadském Lake Louise v prosinci 2019. Loni v německém Ga-Pa skončila třetí. Celkově ve Světovém poháru vyhrála Ledecká dva závody. V této sezoně triumfovala v prosinci v superobřím slalomu ve Val d'Isere.

Sobotní závod vyhrála opět Goggiaová, která o 27 setin předčila Švýcarku Laru Gutovou-Behramiovou. Pro Italku to byl čtvrtý triumf ve sjezdu v řadě.

Závod SP ve sjezdovém lyžování v Crans Montaně (Švýcarsko):

Ženy - sjezd:

1. Goggiaová (It.) 1:27,75, 2. Gutová-Behramiová (Švýc.) -0,27, 3. Curtoniová -0,60, 4. Pirovanová (obě It.) -0,82, 5. Johnsonová (USA) -0,89, 6. J. Suterová (Švýc.) -0,91, 7. Vlhová (SR) -1,05, 8. C. Suterová (Švýc.) -1,10, 9. Brignoneová (It.) -1,26, 10. Gisinová (Švýc.) -1,32, …Ledecká (ČR) nedokončila.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 8 závodů): 1. Goggiaová 480 b., 2. Johnsonová 285, 3. C. Suterová 270, 4. Ledecká 206, 5. Gutová-Behramiová 183, 6. Tipplerová (Rak.) 165.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 33 závodů): 1. Vlhová 861, 2. Gisinová 741, 3. Goggiaová 654, 4. Bassinová (It.) 623, 5. Gutová-Behramiová 567, 6. Shiffrinová (USA) 565, …10. Ledecká 357, 43. Dubovská (ČR) 85.