"Výhru jsem nečekala". Skvělá Ledecká vstoupila do snowboardové sezony suverénním triumfem

ČTK ČTK
14. 12. 2017 15:06
Ester Ledecká zahájila olympijskou sezonu na snowboardu vítězně. Úřadující mistryně světa vyhrála v italské Carezze úvodní obří slalom Světového poháru a v seriálu vybojovala už desátou zlatou medaili. Osm z nich má právě z obřích slalomů.
Ester Ledecká na MS 2017
Ester Ledecká na MS 2017 | Foto: Ivana Roháčková

Carezza - Triumf na začátku zimy s vrcholem na hrách v Pchjongčchangu je velkým povzbuzením. "Rozhodně je to skvělé a lepší než začít poslední. To je jasné," usmála se Ledecká a dodala: "Bylo to těžké, dost vyrovnané. Hodně se to rozbíjelo, nahoře byly nepříjemné seky a jsem ráda, že jsem to zvládla. Mám radost!"

Dvaadvacetiletá Češka úspěšně kombinuje snowboarding s alpským lyžováním a ještě v sobotu jela na lyžích superobří slalom ve Svatém Mořici. Na prkně trénovala jen tři dny před závodem.

"Rozhodně jsem to nečekala," řekla o výhře. "Věděla jsem, že nemám moc naježděno, a ještě ráno jsem si dala co nejvíc jízd. A vybrali jsme výborné prkno. Musím pochválit celý tým," uvedla.

Za celý den nenašla přemožitelku a na rozdíl od soupeřek nechybovala. Důležitá byla už výhra v kvalifikaci, protože pak si obhájkyně křišťálového glóbu za paralelní disciplíny mohla ve vyřazovací části vybírat trať a jezdila jen v rychlejší modré. "Byla to obrovská pomoc. Fakt to pomohlo," přikývla Ledecká.

První kolo zvládla jistě a ve čtvrtfinále i v semifinále její soupeřky spadly. "Nevím, proč chybovaly. Ze svého pohledu se mi to těžko hodnotí, ale je možné, že když někdo jede před vámi líp, tak se snažíte zkrátit stopu a v těchto podmínkách, kdy jsou tam seky, tak takhle moc dlouho jet nejde," uvedla Ledecká.

Suverénně zvládla také jízdu o zlato. Němka Ramona Hofmeisterová sice o něco lépe odstartovala, ale v osmé brance si přisedla na sníh a v cíli finále na Ledeckou ztratila 1,42 sekundy. "Od začátku jsem se soustředila na sebe. Obě tratě byly rozsekané, ale věděla jsem, že modrá je dole možná rychlejší, takže jsem nepanikařila. Snažila jsem se ztrátu trochu dohnat a podařilo se," řekla Ledecká.

Už v pátek se v Cortině d'Ampezzo uskuteční další paralelní obří slalom a v sobotu večer slalom.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy