Sekla se mi hrana, líčila Ledecká pád ve finále. S návratem na prkno je ale spokojená

Aktualizováno 16. 12. 2021 15:53
Ester Ledecká skvěle začala svou snowboardovou sezonu. Hned v prvním závodě po přechodu z lyží skončila druhá v závodě Světového poháru v paralelním obřím slalomu. V italské Carezze suverénně opanovala kvalifikaci, zvládla první kolo vyřazovacích bojů, čtvrtfinále i semifinále, v závěrečné jízdě o vítězství ale spadla.
Ester Ledecká
Ester Ledecká | Foto: Ivana Roháčková

"Jsem moc spokojená. Závod byl skvělý, celý vyšel fajn, škoda té poslední jízdy," pochvalovala si Ledecká po druhém místě. "Neměli jsme moc času potrénovat na prudkých kopcích, takže v tomhle to byla to trošku premiérka. Jsem ráda, že jsem zpátky a že se mi to takhle povedlo," libovala si.

Úřadující olympijská vítězka v této disciplíně se při první kvalifikační jízdě vydala na trať ve třetí dvojici a v červené dráze dosáhla času 37,09 vteřiny, což bylo jasné vedení. A zůstala v něm až do závěru, nezdolala ji žádná z téměř šesti desítek soupeřek.

Druhou Ramonu Theresii Hofmeisterovou z Německa, která jela rovněž v červené dráze, porazila česká hvězda o 1,07 vteřiny.

Ve druhé jízdě jela Ledecká v modré dráze v poslední ze šestnácti dvojic a připsala si čas 41,07. Jen o dvě setiny zaostala za Julií Dujmovitsovou z Rakouska, vítězkou druhých jízd.

V celkovém součtu však Ledecká kvalifikaci vyhrála časem 1:18,16 minuty, druhou v pořadí Hofmeisterovou, vedoucí ženu seriálu, porazila o 1,85 vteřiny.

V prvním vyřazovacím kole malinko ztrácela na Němku Carolin Langenhorstovou, ale výborně zajela spodnější pasáž a s přehledem postoupila.

Ve čtvrtfinále si poradila se Švýcarkou Ladinou Jennyovou a osmnáctiletou Japonku Cubaki Mikiovou porazila v semifinále o 33 setin.

Útok na třetí výhru v Carezze, kde triumfovala v letech 2015 a 2017, skončil v osmé brance finálové jízdy proti Rakušance Daniele Ulbingové. Ledecká chybovala při výjezdu z předešlé brány a při snaze dostat se do pravotočivé zatáčky spadla na záda.

"Trať se hodně zhoršovala, byla dost rozsekaná. Nebylo to úplně příjemné poježdění a muselo se bojovat. Byla jsem tam pozdě, snažila jsem se to dohnat a sekla se mi trochu hrana," popsala rozhodující moment. Sice se na trať vrátila, ale s Ulbingovou prohrála o tři a půl vteřiny.

Na snowboardu se šestadvacetiletá Ledecká probojovala na stupně vítězů ve Světovém poháru již po dvaatřicáté z 54 závodů. Na kontě má 19 výher, druhá skončila podeváté v kariéře.

Česká obojživelnice jela závod na snowboardu po více než roční pauze. Ze sjezdových lyží se vrátila na prkno, protože potřebuje splnit nominační kritéria, aby mohla v únoru v Pekingu obhajovat obě zlata z Pchjongčchangu 2018.

Naposledy na snowboardu závodila před rokem, kdy vyhrála obří slalom v Cortině d'Ampezzo. Od roku 2016 Ledecká čtyřikrát za sebou ovládla Světový pohár v paralelních snowboardových disciplínách. Pak se začala častěji objevovat mezi alpskými lyžařkami, na snowboardu má za poslední dvě sezony na kontě jen tři starty ve Světovém poháru. Dvakrát vyhrála, jednou byla druhá.

Snowboardový Světový pohár v alpských disciplínách začal o víkendu v ruském Bannoje. Obří slalom tam vyhrála domácí Sofija Nadyršinová, ve slalomu byla nejrychlejší Švýcarka Julie Zoggová.

SP v alpském snowboardingu v Carezze (Itálie) - paralelní obří slalom:

Ženy: 1. Ulbingová (Rak.), 2. Ledecká (ČR), 3. Hofmeisterová (Něm.), …47. Šonková, Maděrová (obě ČR) - diskvalifikována.

Průběžné pořadí SP (po 3 z 12 závodů): 1. Hofmeisterová 190, 2. Ulbingová 181, 3. Zoggová (Švýc.) 162, …10. Ledecká 80.

Muži: 1. Baumeister (Něm.), 2. Loginov (Rus.), 3. Coratti (It.), …67. Počinek, 69. Brůžek (oba ČR).

Průběžné pořadí SP (po 3 z 12 závodů): 1. I Sang-ho (Korea) 220 b., 2. Baumeister 196, 3. Loginov 151.