Skoky viděl jako dětskou hru, uchvátil ho Raška. Mistr světa Parma slaví šedesátku

ČTK ČTK
9. 1. 2023 20:38
Skokan na lyžích Jiří Parma patřil řadu let k absolutní světové špičce. Doma má medaile z olympijských her i mistrovství světa. Nejcennějším kusem v jeho sbírce je zlato z MS 1987 v Oberstdorfu, kde vyhrál závod na středním můstku a po 17 letech tak ukončil čekání čs. lyžařů na titul. V pondělí 9. ledna oslavil šedesátiny.
Jiří Parma na snímku z roku 2018.
Jiří Parma na snímku z roku 2018. | Foto: ČTK

Jeden z nejlepších domácích skokanů historie se podílel také na bronzu družstva na OH 1992 v Albertville i na stříbru a dvou bronzech ze světových šampionátů.

Rodák z Frenštátu pod Radhoštěm viděl už jako kluk z oken domova na můstky, ke skákání ho přivedl i slavný olympijský triumf "souseda" Jiřího Rašky v Grenoblu. "Nikdy jsem si nemyslel, že ze mne bude mistr světa. Skoky jsem chápal spíš jako zábavu, dětskou hru. Ale měl jsem v sobě vůli být stále lepší a lepší," vzpomínal Parma na svoje začátky.

Ve Světovém poháru debutoval v roce 1980, o čtyři roky později se v Harrachově radoval z premiérového vítězství. Přestože v konečném pořadí SP se pětkrát po sobě vešel do elitní desítky, velké individuální medaile z velké akce se dočkal pouze na mistrovství světa 1987 v Oberstdorfu. V témže roce byl vyhlášen nejlepším domácím sportovcem roku.

Po neúspěšném MS 1991 byl Parma spolu s několika dalšími staršími skokany vyřazen z reprezentačního družstva. Vyhlášený klasik se však na vlastní náklady dokázal přeorientovat na revoluční V-styl a na poslední chvíli se vešel do nominace na olympiádu v Albertville 1992. Tam se spolu s Jaroslavem Sakalou, Františkem Ježem a Tomášem Goderem podílel na bronzu ze soutěže družstev, v individuálních závodech obsadil páté a desáté místo.

Pod pěti kruhy startoval Parma celkem čtyřikrát, jeho nejlepším individuálním výsledkem jsou dvě pátá místa. Třikrát vyhrál závod Světového poháru, v celkovém hodnocení byl nejvýš čtvrtý.

Po ukončení kariéry se dvojnásobný vítěz ankety Král bílé stopy živil jako správce nemovitostí, ke skokům se po čase vrátil jako technický delegát.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy