Skokan Koudelka byl v Sapporu čtvrtý, vyrovnal sezonní maximum

26. 1. 2019 9:00
Skokan na lyžích Roman Koudelka obsadil na Světovém poháru v Sapporu čtvrté místo a vyrovnal svůj nejlepší výsledek v sezoně z novoročního závodu Turné čtyř můstků v Ga-Pa. Ke stupňům vítězů chyběly českému reprezentantovi čtyři body. Podruhé za sebou zvítězil Rakušan Stefan Kraft.
Roman Koudelka.
Roman Koudelka. | Foto: Reuters

Do druhého kola se probojoval také Viktor Polášek a získal tři body za 28. místo. Čestmír Kožíšek byl jednatřicátý, za postupem do finálového dějství zaostal o tři body.

Koudelka byl po úvodním kole pátý, ve druhém se ale před ním do odrazu mohutně opřel Polák Kamil Stoch a doletěl až k novému rekordu můstku 148,5 metru. Český skokan přidal ke 134 metrům z prvního kola 137 metrů a dokázal porazit i japonského lídra SP Rjojua Kobajašiho, jemuž druhý skok nevyšel.

"V závodě se cítím strašně hezky. Nervozita mi dodává sílu i koncentraci a jsem moc rád, že držím krok s nejlepšími," řekl Koudelka ve vyjádření pro média. V soutěži se nestresoval veleskoky soupeřů před sebou. "Naštěstí začalo trochu chumelit a jak vyfoukávali stopu, tak přes fukary nebylo nic slyšet. To mi taky pomohlo, že jsem se mohl koncentrovat sám na sebe a nevnímat, co se dole dělo," řekl.

Kraft, který vyhrál i předchozí závod v Zakopaném, nakonec předčil Stocha o deset bodů. Koudelku odsunul na čtvrté místo vítěz úvodního kola Robert Johansson z Norska, jenž se spustil z nájezdové věže jako poslední.

Devětadvacetiletý Koudelka, jenž se v této sezoně po nevydařeném období vrátil do formy z nejlepších sezon, atakoval své první stupně vítězů po téměř třech letech. "Chce to zůstat v klidu a pracovat na svých chybách, kterých je stále ještě dost. Já pevně věřím, že bedna přijde ve správný čas a na správném místě," naznačil Koudelka, že by mohl na medaili zaútočit třeba na mistrovství světa.

Naposledy byl na pódiu Světového poháru v březnu 2016 po vítězství ve Wisle. V Sapporu bude mít šanci ještě v neděli, kdy je na programu další závod.

SP ve skocích na lyžích v Sapporu (Japonsko):

1. Kraft (Rak.) 270,1 b. (132+137 m), 2. Stoch (Pol.) 260,3 (133+148,5), 3. Johansson (Nor.) 256,7 (141+127), 4. Koudelka (ČR) 252,7 (134+137), 5. R. Kobajaši (Jap.) 250,5 (131+123,5), 6. Zajc (Slovin.) 247,9 (140+127), 7. Granerud (Nor.) 236,9 (135,5+130), 8. Huber (Rak.) 233,9 (137+125), 9. Leyhe 232,8 (131,5+126), 10. Eisenbichler (oba Něm.) 232,6 (133+130), …28. Polášek 184,2 (121,5+113,5), 31. Kožíšek (oba ČR) 94,4 (122,5).

Průběžné pořadí SP (po 16 z 29 závodů): 1. R. Kobajaši 1173, 2. Stoch 704, 3. Kraft 681, 4. Žyla 627, 5. Kubacki (oba Pol.) 570, 6. Leyhe 534, …11. Koudelka 384, 36. Polášek 43, 48. Hlava (ČR) 15, 58. Kožíšek 6.