Skikrosařka Kučerová se na olympiádu v Koreji připravovala v zasněžené Austrálii

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
12. 10. 2017 18:26
Nejlepší česká skikrosařka Nikol Kučerová se už několik měsíců svědomitě připravuje na své druhé Zimní olympijské hry. „Jsem po řadě zdravotních komplikací fit a do Koreje, kde jsem nikdy nebyla, se už teď moc těším,“ netajila hned v úvodu rozhovoru pro Aktuálně cz.
Nikol Kučerová před sezonou 2017-18
Nikol Kučerová před sezonou 2017-18 | Foto: Milan Kammermayer

Vraťme se nejprve o několik měsíců zpátky. Jak jste byla spokojena s účtem uplynulé sezony?

V trénincích i před závody jsem byla spokojena, ale výsledky už byly slabší. Problémy jsem měla už v kvalifikačních jízdách. Hlavní příčinu vidím v hlavě, jako bych v ní měla nějaké bloky.

Kdy začala příprava na letošní zimu?

Byla dost bohatá. Začala jsem už na jaře, ale hodně času jsem musela věnovat diplomové práci. Na vysoké škole studuji historii a tak bylo nutné vedle tréninku i na dovolené myslet na učebnice a skripta. Teprve v září, po odevzdání zmíněné diplomové práce mně nastaly klidnější dny.

Bylo něco v letošní letní přípravě výjimečné?

Určitě to byl třítýdenní soustředění v Austrálii ve výšce necelých dva tisíce metrů. Bylo tam prý nezvykle hodně sněhu, tak jsem si koncem srpna užila. Bylo to skvělé. Užitečný byl i týden v Chorvatsku, stejně jako ve Švýcarsku, kam se v nejbližších dnech vydám znovu.

Máte už pevný program do konce roku?

Do konce listopadu budu střídavě doma a v zahraničí, nejspíš v Rakousku. Jakousi rozcvičkou před závodní sezonou bude Evropský pohár a pak už doslova nabitý program v prosinci. Do Vánoc mě čeká šest závodů Světového poháru a každý v jiné zemi. Dva či tři budou ještě v lednu a od 9. února Zimní olympiáda v Koreji.

Jakou tam čekáte konkurenci?

Samozřejmě špičkovou. Nejlepší skikrosařky jsou v Kanadě a ve Švédsku, ale také ve Francii či Švýcarsku.

Čím jsou vás olympijské hry?

Snad pro každého sportovce jsou vrcholnou událostí v jejich kariéře. Já jsem jejich atmosféru poznala v roce 2014 v Soči a mohlo mě jen mrzet, že po sportovní stránce se mi tam nedařilo. Umístění až ve třetí desítce startujících mně samozřejmě vůbec nepotěšilo.

A s jakým vysvědčení byste byla spokojena v Koreji?

Myslím si, že při shodě příznivých okolností bych mohla skončit v elitní desítce a třeba i v TOP pět. Hodně bude záležet na tom, jak se mi vydaří hned první závody Světového poháru, což výrazně ovlivní moji psychiku. Skikros je však sport, v němž se během závodu i v optimální formě může stát cokoliv. V každém případě bych však chtěla mít na vysvědčení lepší známku, než v Soči.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 15 minutami

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy