Šest ruských běžkařů má kvůli podezření z dopingu pozastavenou činnost

ČTK Sport ČTK, Sport
29. 5. 2017 17:35
Alexandr Legkov, Jevgenij Bělov, Alexej Petuchov, Maxim Vylegžanin, Jevgenija Šapovalovová a Julia Ivanovová budou suspendováni minimálně do konce října.
Maxim Vylegžanin (vlevo) a Alexandr Legkov (uprostřed) mají kvůli podezření z dopingu pozastavenou činnost.
Maxim Vylegžanin (vlevo) a Alexandr Legkov (uprostřed) mají kvůli podezření z dopingu pozastavenou činnost. | Foto: Reuters

Curych - Šestice ruských běžců na lyžích má kvůli podezření z dopingu zastavenou činnost i po jednání mezinárodní sportovní arbitráže CAS. Nejvyšší sportovní instance ve Švýcarsku potvrdila, že Alexandr Legkov, Jevgenij Bělov, Alexej Peťuchov, Maxim Vylegžanin, Jevgenija Šapovalovová a Julia Ivanovová budou suspendováni minimálně do konce října.

Lyžařská federace FIS zastavila 22. prosince ruským běžcům činnost v reakci na zprávu Světové antidopingové agentury (WADA) o dopingových podvodech během olympijských her v Soči 2014. Vzorky suspendovaných sportovců podle ní vykazovaly známky neautorizovaného otevření, olympijský vítěz v běhu na 50 km Legkov je navíc podezřelý z toho, že před hrami konzumoval "koktejl" z anabolických steroidů.

Rusové se odvolali, ale FIS jim nevyhověla a závodníci přišli o únorové mistrovství světa v Lahti. Bývalý vítěz Tour de Ski Legkov poté opřel své odvolání k CAS o tvrzení, že před ZOH v době od 1. ledna do 5. února 2014 podstoupil třináct dopingových kontrol a všechny měly negativní výsledek. Dvanáct z nich se navíc uskutečnilo mimo Rusko. Dvakrát testován byl i během olympiády v Soči.

CAS uvedl, že pokud se do konce října neobjeví relevantní důkazy, mělo by být běžcům povoleno znovu závodit. "V opačném případě má mezinárodní lyžařská federace právo suspendaci prodloužit," dodal arbitrážní soud.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy