Sdruženář Portyk obhájil letní titul v severské kombinaci i s popáleninami

ČTK ČTK
29. 9. 2017 18:04
Sdruženář Tomáš Portyk ovládl potřetí za sebou letní mistrovství republiky, přitom o šampionát v Liberci málem přišel kvůli popáleninám nohou.
Sdruženář Tomáš Portyk.
Sdruženář Tomáš Portyk. | Foto: ČTK

Liberec - "Předevčírem jsem si vařil čaj, praskl mi hrníček a mám docela velké popáleniny na nohách. Ještě krátce před startem jsem uvažoval o tom, že k závodu nenastoupím. Hned po vyhlášení výsledků musím do nemocnice na převaz," uvedl na webu lyžařského svazu Portyk.

Loňský juniorský mistr světa porazil o téměř 14 sekund svého hlavního soupeře Miroslava Dvořáka, na kterého získal rozhodující náskok ve skoku. V němž obsadil Portyk druhé místo výkonem 100 metrů těsně za Ondřejem Pažoutem (102), který větrnou úvodní část vyhrál až díky druhému pokusu, který získal díky protestu.

"Větrné poryvy byly opravdu velice náročné. Při Pažoutově skoku přestalo náhle a nečekaně foukat, takže závodník absolvoval svůj pokus mimo stanovený větrný koridor - a logicky skočil málo. Znamenalo by to konec nadějí, a tak následoval jeho protest, jemuž jury vyhověla," uvedl k nezvyklé situaci Tomáš Slavík, sportovní ředitel úseku severské kombinace a technický delegát šampionátu.

Dvořák skončil ve skoku čtvrtý výkonem 92,5 metru a vybíhal se ztrátou 1:10 minuty. Stříbro vybojoval až díky finiši, v němž předčil Pažouta, který obhájil titul mezi juniory.

Na kolečkových lyžích vládnou Janatová a Jakš

Po úvodním svátečním prologu, který si podmanili Luděk Šeller a Kateřina Janatová, pokračovalo mistrovství České republiky v běhu na kolečkových lyžích pátečním závodem volnou technikou. Ženám opět vládla Janatová, v závodě mužů vybojoval titul Martin Jakš.

Druhý ze závodů mistrovství České republiky na kolečkových lyžích znovu probíhal v lyžařském areálu Vesec, závodníci tentokrát vyjížděli intervalovým startem. Muži před sebou měli porci 15 km, ženy, juniorky a starší dorostenci absolvovali trať dlouhou 10 km, starší dorostenky a mladší dorostenci 7 km a mladší dorostenky 5 km. V kategorii mužů si pro první místo i přes pár zádrhelů přijel favorit Martin Jakš.

"Podmínky byly dobré, ale nejelo se mi moc dobře. Snažil jsem si hlídat tempo, abych mohl zrychlit v závěru, ale pak přišly trable s holemi," řekl Jakš. "Už před startem jsem věděl, že je problém s poutky. Snažili jsme se to narychlo spravit, ale moc to nepomohlo. Nejdřív mi vypadla jedna hůl a pak i druhá, takže jsem to dvakrát měnil. Nějak významně mě to ale nezpomalilo, spíš trochu rozhodilo z rytmu," popisoval.

"Navíc jsem si myslel, že jedu pět kol, nevím proč, takže jsem jel to čtvrté kolo ještě s rezervou a pak jsem se divil, protože jsem jel s Mírou Ryplem a najednou vidím, že finišuje," smál se. "Ale k vítězství mi to naštěstí stačilo," uzavřel Jakš.

Letní mistrovství ČR v klasickém lyžování v Liberci:

Běh na kolečkových lyžích:

Muži - 15 km volně: 1. Jakš 29:04,9, 2. Knop -16,0, 3. Bešťák (všichni Dukla Liberec) -16,8.

Ženy - 10 km volně: 1. Janatová (Dukla Liberec) 25:21,3, 2. Beroušková (SC Plzeň) -2,4, 3. Davidová (SKP Kornspitz) -45,4.

Severská kombinace:

1. Portyk 23:38,7, 2. Dvořák -13,8, 3. Pažout (všichni Dukla Liberec) -15,9.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Phoenix zvládl závěr a získal v semifinále NBA proti Clippers druhou výhru

Basketbalisté Phoenixu pojedou do Kalifornie na třetí a čtvrté semifinále NBA proti Los Angeles Clippers za stavu 2:0 na zápasy. Vítězství 104:103 zajistil druhému týmu Západní konference košem 0,7 sekundy před koncem Deandre Ayton, autor 24 bodů a 14 doskoků. Nejlepším střelcem Suns byl s 29 body Cameron Payne. Clippers táhl s 26 body Paul George, ale osm vteřin před koncem minul dva trestné hody.

Další zprávy