Portyk zahájil SP sdruženářů osmnáctým místem, v Ruce vyhrál Rydzek

Aktualizováno 26. 11. 2016 15:55
Český sdruženář Tomáš Portyk skončil v úvodním závodě sezony na osmnáctém místě. V Ruce vyhrál Rydzek před Frenzelem a Graabakem.
Sdruženář Tomáš Portyk.
Sdruženář Tomáš Portyk. | Foto: ČTK

Ruka - Německý sdruženář Johannes Rydzek suverénně vyhrál úvodní závod Světového poháru v severské kombinaci. Druhý muž skokanské části porazil v běhu o více než půl minuty krajana Erica Frenzela, čtyřnásobného vítěze celkového hodnocení SP. Nejlepší z Čechů Tomáš Portyk obsadil ve finské Ruce 18. místo.

Juniorský mistr světa Portyk vyběhl na desetikilometrovou trať z 15. místa s dvouminutovým odstupem na nejlepší, jeho ztráta nakonec narostla na 3:20,6. Další z Čechů Ondřej Pažout, 19. po skoku, doběhl na 27. příčce.

Tomáš Portyk už letos vedle dobrého skoku zlepšil svoji běžeckou část a má velký prostor se dál rozvíjet. I v nastávajícím seniorském věku se může brzy dopracovat až ke stupňům vítězů.

Marek Šablatura

Miroslav Dvořák skončil na můstku na 45. místě, na nejlepší ztrácel více než šest minut a do běhu nenastoupil.

Čtyřiadvacetiletý mistr světa Rydzek potvrdil pověst výborného běžce a olympijského vítěze Frenzela, který vybíhal z osmého místa s více než minutovou ztrátou, porazil o 34,1 sekundy. Třetí Nor Jorgen Graabak za Rydzekem zaostal o 45,6 sekundy. Po skoku vedoucí Japonec Akito Watabe se podle očekávání propadl a obsadil sedmé místo.

Sdruženářům dnes situaci na můstku zkomplikoval výpadek proudu, kvůli němuž zůstala skupinka závodníků zhruba na čtvrt hodiny uvězněná v lanovce. Jury musela soutěž po 17 skocích přerušit.

Úvodní závod SP v severské kombinaci v Ruce (Finsko):

1. Rydzek 27:31,7 min., 2. Frenzel (oba Něm.) -34,1, 3. Graabak (Nor.) -45,6, 4. Hirvonen (Fin.) -48,1, 5. Seidl (Rak.) -1:02,2, 6. Kircheisen (Něm.) -1:10,3, 7. A. Watabe (Jap.) -1:23,5, 8. Riessle (Něm.) -1:55,5, 9. Orter (Rak.) -1:59,6, 10. Pommer (oba Rak.) -2:02,3, ...18. Portyk -3:20,6, 27. Pažout -4:29,3, Dvořák (všichni ČR) nenastoupil k běhu.