Šampiony ve skikrosu jsou Švédové, Kučerová byla patnáctá

18. 3. 2017 16:08
Švédové Victor Öhling Norberg a Sandra Näslundová ovládli skikros na mistrovství světa v akrobatickém lyžování a snowboardingu v Sierra Nevadě. Češka Nikol Kučerová vypadla ve čtvrtfinálové jízdě a skončila patnáctá.
Sandra Näslundová na MS ve snowboardingu a akrobatickém lyžování
Sandra Näslundová na MS ve snowboardingu a akrobatickém lyžování | Foto: Reuters

Sierra Nevada (Španělsko) - Skikros na mistrovství světa v akrobatickém lyžování a snowboardingu v Sierra Nevadě skončil švédským triumfem. Tituly získali Victor Öhling Norberg a Sandra Näslundová. Česká reprezentantka Nikol Kučerová vypadla ve čtvrtfinálové jízdě a skončila patnáctá. Jiří Čech obsadil 37. místo v kvalifikaci.

Öhling Norberg ve Španělsku obhajoval bronz a pro první titul si dojel před Novozélanďanem Jamiem Prebblem. Třetí skončil Francouz Francois Place, který stejně jako slovinský obhájce prvenství Filip Flisar velké finále nedokončil.

Näslundová triumfovala před dvěma bývalými šampionkami Fanny Smithovou ze Švýcarska a Ophélií Davidovou z Francie, jež získala už třetí bronz vedle předloňského stříbra a zlata z roku 2007. Smithová má titul z roku 2013, na minulém šampionátu v Kreischbergu byla třetí.

Kučerová zajela mezi devatenácti účastnicemi kvalifikace 14. čas. Ve čtvrtfinálové jízdě skončila poslední, ačkoli v jednu chvíli bojovala o druhé postupové místo s olympijskou šampionkou a vítězkou Světového poháru Marielle Thompsonovou z Kanady.

"Marielle o mně moc dobře věděla, je to zkušená závodnice. Zatlačila mě tam, kde je nejetý sníh, tam jsem se potom hodně zpomalila. Pak se na to navázaly další věci, které mi nevyšly, a těsně před cílem mě vzala ta čtvrtá, s tím už jsem nemohla nic dělat," uvedla Kučerová v tiskové zprávě. "Štve mě to hodně, ale na druhou stranu jsem ráda, že jsem s těmi dvěma dokázala závodit, nebylo to tak, že by mi ujely o vlak. Je to pro mě velká motivace do dalších závodů," dodala.

Čecha dělilo od postupu do vyřazovacích jízd pět míst a zhruba sekunda a půl.

Tituly v lyžařské U-rampě získali Američan Aaron Blunck a Japonka Ajana Onozukaová. Vítěz X-Games se ve finále prosadil před dvojicí bývalých mistrů světa Mike Riddle z Kanady a Kevin Rolland z Francie. Obhájce titulu Kyle Smaine z USA na startu kvůli zranění chyběl. Mezi ženami doplnily Onozukaovou na stupních vítězů stříbrná z OH v Soči Marie Martinodová z Francie a Američanka Devin Loganová. Švýcarka Virginie Faivreová, která ovládla předchozí tři šampionáty, už ukončila kariéru.

Z 28. místa v kvalifikaci lyžařského slopestylu postoupil do nedělního semifinále Robin Holub. Šimon Bartík do závodu nenastoupil, protože si při pádu v tréninku zlomil klíční kost.

Mistrovství světa v akrobatickém lyžování a snowboardingu v Sierra Nevadě (Španělsko):

Skikros:

Muži: 1. Öhling Norberg (Švéd.), 2. Prebble (N. Zél.), 3. Place (Fr.), 4. Flisar (Slovin.), …v kvalifikaci 37. Čech (ČR).

Ženy: 1. Näslundová (Švéd.), 2. Smithová (Švýc.), 3. Davidová (Fr.), 4. Zacherová (Něm.), …15. Kučerová (ČR).