Trik se zaspáním na startu tentokrát nevyšel. Samková vyhrála jen malé finále

Aktualizováno 5. 3. 2021 11:53
Snowboardcrossařka Eva Samková dnes v Bakuriani nezopakovala čtvrteční vítězství a při druhém závodě Světového poháru v gruzínském středisku skončila pátá.
Eva Samková po závodě Světového poháru v Bakuriani (Gruzie) 2021
Eva Samková po závodě Světového poháru v Bakuriani (Gruzie) 2021 | Foto: Czech SBX Team

V semifinále doplatila na úmyslně zpožděný start, po němž se dostala jen na třetí pozici a nepostoupila. I když pak vyhrála malé finále, přišla o pětibodový náskok v čele Světového poháru. Před závěrečným závodem sezony se srovnala na 350 bodech s Italkou Michelou Moioliovou. V Bakuriani vyhrála britská mistryně světa Charlotte Bankesová.

Společně s ní předloňská světová šampionka Samková postoupila ze čtvrtfinále, kde měly výrazný náskok před ostatními. V semifinále česká hvězda znovu zkusila netradiční taktiku, se kterou poprvé překvapila před čtyřmi lety při vítězném závodě v německém Feldbergu. Na startu úmyslně posečkala, aby pak na volné trati nabrala rychlost a v závěru soupeřky předjela. Tentokrát to nevyšlo, na lepší než třetí místo se sedmadvacetiletá Češka nedostala.

"Udělala jsem v semifinále moc chyb. S opožděným startem by to vyšlo, ale měla jsem začít 'dupat' dřív v trati, ideálně někdy v půlce, ne až ke konci," litovala Samková v nahrávce pro média.

"Nechtěli jsme, aby Evka byla z prvního místa stejně jako včera mnohokrát předjeta zezadu nejlepšími holkami na světě, které umí výborně to vyvážení se. Proto jsme zvolili opožděný start. Rychle je dojela, ale protože nechtěla před ně, dala si pár brzdiček, udělala nějaké chyby a na konci byla malinko krátká před poslední rovinkou. To ji stálo rychlost i případný postup do finále," vysvětlil taktický záměr trenér Marek Jelínek.

V malém finále už Samková jela klasicky a ze třetího místa po startu se propracovala do vedení. Podobně jako před dvěma týdny v Reiteralmu skončila pátá. "Trochu jsem si to vynahradila v malém finále, alespoň to se povedlo. Mám další zkušenost a těším se (na závěrečný závod) do Veysonnaz," uvedla Samková.

V celkovém pořadí SP na neúspěšnou semifinálovou taktiku tolik nedoplatila, protože olympijská šampionka Moioliová se stejně jako ve čtvrtek ve finále neprosadila a obsadila čtvrtou příčku. Oproti Samkové získala jen pět bodů navíc a o královně sezony se rozhodne 20. března v posledním závodě SP ve švýcarském Veysonnaz. "Což bude hezké drama," prohlásila Samková.

Před Moioliovou se ve finále vedle vítězné Bankesové dostaly také Francouzka Chloe Trespeuchová a Američanka Faye Guliniová. Mužský závod vyhrál Ital Omar Visintin. Čeští reprezentanti Radek Houser a Jan Kubičík se do osmifinále nedostali.

SP ve snowboardcrossu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Visintin (It.), 2. Koblet (Švýc.), 3. A. Hämmerle (Rak.), 4. Sommariva (It.).

Průběžné pořadí SP (po 5 ze 6 závodů): 1. A. Hämmerle 330, 2. Grondin (Kan.) 268, 3. De Blois (Niz.) 227.

Ženy: 1. Bankesová (Brit.), 2. Trespeuchová (Fr.), 3. Guliniová (USA), 4. Moioliová (It.), 5. Samková (ČR).

Průběžné pořadí SP (po 5 ze 6 závodů): 1. Samková 350, 2. Moioliová 350, 3. Guliniová 282.