Jízda mimo trať, pak pád. Dvanáctá Samková zajela nejhorší MS v kariéře

Aktualizováno 12. 3. 2017 15:12
Eva Samková zajela na mistrovství světa svůj nejhorší výsledek v kariéře, příliš naštvaná však nebyla.
Eva Samková
Eva Samková | Foto: SnowNomads

Sierra Nevada - Olympijská vítězka Eva Samková skončila na mistrovství světa ve snowboardcrossu dvanáctá, což je její nejhorší výsledek v kariéře. V semifinále vyjela z trati a v malém finále pak upadla. Jedenáctá skončila jiná česká reprezentantka Vendula Hopjáková, která naopak dosáhla životního úspěchu. Světový titul obhájila Američanka Lindsey Jacobellisová.

Jednatřicetiletá Jacobellisová v závěru finálové jízdy těsně uhájila svůj pátý světový titul. Stříbro získala Francouzka Chloe Trespeuchová a třetí skončila Italka Michela Moioliová.

"V Kreischbergu jsem asi byla naštvaná víc," porovnávala Samková s předloňským šampionátem, kde rovněž pokazila semifinále. "Tady tak naštvaná nejsem, protože se mi jezdilo skvěle a bavilo mě to. Je to o sbírání zkušeností, ale formu jsem měla, cítila jsem se super. Mnohem lépe než v kvalifikaci. Beru to pozitivně," řekla Samková po závodu.

Samkové, která má tři tituly juniorské mistryně světa, se nepovedlo získat medaili na seniorském šampionátu ani na čtvrtý pokus. Nejlépe dopadla hned při premiéře v roce 2011 v La Molině, kde byla pátá. Po dnešním nezdaru si může spravit v závěru sezony náladu ve Světovém poháru, který před posledním závodem vede. Křišťálový glóbus může vyhrát poprvé.

Samková jasně vyhrála čtvrtfinále, v kterém od začátku vedla. V semifinále ale po startu ztrácela. "To mě překvapilo, protože mi docela podle mých pocitů vyšel," řekla. Na trati se snažila dostat dopředu a klopená zatáčka před boulemi ji vynesla více doprava. "Takhle jsem nikdy nejela a ty boule mě nakopaly a vypadla jsem," popsala kritický okamžik. "Možná jsem do toho zbytečně moc tlačila," uvažovala.

Podle trenéra Jakuba Flejšara šlo o chybu Samkové, do kontaktu se soupeřkami se nedostala. "Asi do toho zbytečně šlapala. Najela do boulí rychle a tam to je těžší, tam se nedá přibrzdit a kontrolovat to. Přestřelila to, jedna jí kopla, dostalo ji to na hranu a prkno pak vyjede samo. To už se neovlivní," řekl Flejšar.

Hopjáková jela poprvé mezi elitou semifinále a malé finále. "Neskutečný. Moc jsem s tím nepočítala, protože jsem měla v trati velký strach a respekt. Hodně jsem brzdila, neskákala věci, které jiné skákaly. Bylo to o tom, kdo přežije. Máme velkou radost," řekla v cíli.

Vítěz Vaultier získal první medaili na MS

Mistrem světa v mužském snowboardcrossu se stal Francouz Pierre Vaultier. Druhý muž průběžného hodnocení Světového poháru získal svou první medaili na MS. Rovněž premiérový cenný kov na světovém šampionátu vybojoval Španěl Lucas Eguibar, jenž před domácím publikem bral stříbro. Třetí byl mistr světa z let 2011 a 2013 Australan Alex Pullin.

Ve čtvrtfinále vypadli nejlepší dva závodníci posledního světového šampionátu Ital Luca Matteoti a Kanaďan Kevin Hill.

Další čeští reprezentanti, kteří postoupili z kvalifikace do dnešních vyřazovacích jízd, vypadli hned v úvodním kole. V osmifinále mužů neuspěl Jan Kubičík, ze čtvrtfinále žen nepostoupily Kateřina Louthanová a Sára Veselková.

Mistrovství světa v akrobatickém lyžování a snowboardingu v Sierra Nevadě (Španělsko):

Snowboardcross:

Muži: 1. Vaultier (Fr.), 2. Eguibar (Šp.), 3. Pullin (Austr.), 4. Baumgartner (USA), 5. Campbell (N. Zél.), 6. Lambert (Austr.), …31. Kubičík (ČR).

Ženy: 1. Jacobellisová (USA), 2. Trespeuchová (Fr.), 3. Moioliová (It.), 4. Žekovová (Bulh.), 5. Petitová (Fr.), 6. Bruttová (It.), …11. Hopjáková, 12. Samková, 19. Veselková, 20. Louthanová (všechny ČR).