Samkové uniklo finále o pár centimetrů, spravila si chuť v poslední jízdě

10. 12. 2021 14:35
Snowboardcrossařka Eva Samková skončila pátá v závodě Světového poháru v Montafonu.
Eva Samková
Eva Samková | Foto: Reuters

V rakouském středisku vyhrála malé finále po té, co jí těsně unikl postup ze semifinále. V čele průběžného pořadí seriálu ji díky dnešnímu vítězství vystřídala úřadující mistryně světa Charlotte Bankesová z Británie. Další čeští reprezentanti Vendula Hopjáková a Jan Kubičík vypadli v prvním vyřazovacím kole.

Vítězka úvodního závodu sezony Samková po devátém místě v kvalifikaci neměla snadnou cestu pavoukem. Hned od čtvrtfinále jela s nejrychlejší ženou kvalifikace Bankesovou. Z první jízdy postoupily obě s přehledem a vzápětí přišly o velkou konkurentku, protože ve čtvrtfinále uvízla olympijská vítězka Michela Moioliová z Itálie.

Semifinále nabídlo velmi vyrovnaný souboj kompletní čtveřice do posledních metrů. "Byla hrozně dlouhá část mezi třetí a čtvrtou klopenkou, ony se za mnou vyvezly. Já jsem byla na špatné straně a pak jsem jela větším okruhem za nimi," popsala Samková v nahrávce pro média průběh semifinálové jízdy.

Nejrychlejší byla Bankesová a Samkovou v souboji o druhé místo připravila rozdílem několika centimetrů o postup Francouzka Chloe Trespeuchová. "Tři, čtyři centimetry chyběly. Musím se naučit líp předkopávat. Já jsem předkopávala, ale není to úplně ono v mém podání," litovala Samková.

Dvojnásobná olympijská medailistka pak ale znovu zakončila závod vítěznou jízdou, v malém finále se krátce po startu ujala vedení a uhájila ho až do cíle. "Jak je člověk zvyklý vyhrávat, tak to páté místo pak trošku zamrzí, ale měla jsem prostě jet líp," konstatovala osmadvacetiletá česká reprezentantka. Velké finále vyhrála Bankesová před Australankou Belle Brockhoffovou a Trespeuchovou.

Hopjáková ve čtvrtfinále ztratila na startu a krátce po něm upadla. Bez šance na úspěch dojela čtvrtá. Lépe si vedl v osmifinále Jan Kubičík. V průběhu jízdy se pohyboval na postupovém druhém místě, ale nakonec byl v cíli třetí. Závod vyhrál domácí Alessandro Hämmerle, úřadující vicemistr světa.

V sobotu se v Montafonu uskuteční týmový závod, který začne v 11:00.

SP ve snowboardcrossu v Montafonu (Rakousko):

Muži: 1. Hämmerle (Rak.), 2. Baumgartner (USA), 3. Kirchwehm (Něm.), …23 Kubičík, v kvalifikaci 62. Houser (oba ČR).

Průběžné pořadí SP (po 2 z 9 závodů): 1. Hämmerle 200, 2. Baumgartner 140, 3. Visintin (It.) 100, …33. Kubičík 8.

Ženy: 1. Bankesová (Brit.), 2. Brockhoffová (Austr.), 3. Trespeuchová (Fr.), 4. Odineová (Kan.), 5. Samková, …15. Hopjáková, v kvalifikaci 41. Strnadová (všechny ČR).

Průběžné pořadí SP (po 2 z 9 závodů): 1. Bankesová 180, 2. Samková 145, 3. Brockhoffová (Austr.) 120, …25. Hopjáková 16.