Sáblíková po sezoně snů: Vancouver nic nepřekoná, trenér ale vyhlíží další rekordy

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
13. 3. 2019 18:36
Na letošním vysvědčení Martiny Sáblíkové září jednička s hvězdičkou. V lednu vybojovala stříbro na mistrovství Evropy ve víceboji, v únoru se stala mistryní světa na 3000 a 5000 metrů, začátkem března přepsala na světovém šampionátu světové rekordy a třešničkou na dortu byl ve finále Světového poháru překonaný týden starý vlastní rekord na tříkilometrové trati.
Martina Sáblíková po sezoně 2018/2019
Martina Sáblíková po sezoně 2018/2019 | Foto: Milan Kammermayer

Bez nejmenší nadsázky to byla pro českou rychlobruslařku sezona snů. "Jen ta z roku 2010 se dvěma olympijskými zlaty a jedním bronzem ve Vancouveru byla lepší. Tu už samozřejmě nikdy nepřekonám," usmívala se mistryně světa na začátku rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Jaké máte pocity z této řady skvělých výsledků?

Ty nejlepší! Pořád nemohu uvěřit, že se v tak krátké době sešlo tolik úspěšných vystoupení. Za posledních devět let je to opravdu moje nejlepší sezona. Došlo k souhře několika pozitivních faktorů.

Můžete alespoň některé z nich prozradit?

Především do letošního roku jsem vstoupila ve velice dobrém zdravotním stavu, předchozí bolesti zad či kolen ustoupily do pozadí. Byla jsem najednou velice silná fyzicky a tím i psychicky. Mohla jsem trénovat naplno a jen mít radost z toho, jak se mi daří. Po předchozích zdravotních problémech mě rychlobruslení zase začalo bavit. Velice mně pomohlo stříbro z lednového evropského šampionátu ve víceboji. Neříkám, že potom šlo všechno hladce, ale forma na sebe nedala dlouho čekat.

Co ještě vaši vynikající formu ovlivnilo?

Trenér, lékaři, masérka, pohoda v celém našem týmu a v neposlední řadě i sponzoři. Mohla jsem se zúčastnit i finančně velice náročných zámořských závodů. Moc si toho vážím a děkuji každému, kde mně na této cestě pomáhal.

Kterého z letošních vynikajících výsledků si ceníte nejvíc?

Vážím si všeho, co se mi podařilo. Nejvíc však asi více než nečekaných výsledků v závodech na tři kilometry. Většinou jsem na této trati končila na druhé či třetí příčce. A teď najednou vítězství a navíc hned dvakrát nový světový rekord.

Celé to bylo určitě fyzicky velice náročné. Co tomu řeklo vaše tělo?

Síly mně v závěru jízd docházely a přiznávám, že po závodech jsem byla dost unavená.

Jaká byla reakce vašich soupeřek na nové světové rekordy?

Divily se, stejně jako já, protože ohlášenému času jsme nevěřily.

Kterou dráhu považujete za nejlepší?

V Calgary, kde jsem vyhrála světový šampionát ve víceboji.

Máte už program, alespoň na nejbližší dny?

Těším se, že budu v rodinném kruhu odpočívat a projedu se na kole. Avšak proto, že chci, nikoliv z toho důvodu, že musím trénovat. Jak dlouho budu mít volno, ještě nevím. Plán na jarní měsíce mně trenér Novák ještě neprozradil, zato mně však už řekl, kdy a kde bych koncem roku mohla znovu vytvořit další rekordy (smích).

 

Právě se děje

před 53 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy