Sáblíková je v polovině vícebojařského MS čtvrtá, vyhrála trojku

Aktualizováno 4. 3. 2017 16:05
Sáblíková začala vícebojařské MS 13. místem na pětistovce, odpoledne pak triumfovala na trati 3000 metrů.
Martina Sáblíková.
Martina Sáblíková. | Foto: ČTK

Hamar - Rychlobruslařka Martina Sáblíková je v polovině vícebojařského mistrovství světa v Hamaru na čtvrté místě. V úvodním závodě na 500 metrů zajela obhájkyně zlata z předešlých dvou let třináctý čas, následně ovládla trať 3000 metrů. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová je průběžně sedmnáctá. V čele je nečekaně Japonka Miho Takagiová před hlavní favoritkou šampionátu Ireen Wüstovou z Nizozemska.

Sáblíková zajela na pětistovce čas 40,11 sekundy, což je její sezonní maximum. Z pohledu víceboje na své nejslabší části ale na nejrychlejší poměrně dost ztratila, Takagiová vyhrála časem 38,15. Wüstová za ní zaostala o 67 setin. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka ale byla o sedm setin sekundy rychlejší než na lednovém mistrovství Evropy v Heerenveenu, kde skončila druhá za Wüstovou.

"Trojka byla v pohodě, ale pětistovka se mi nepovedla. Start byl dobrý, prvních třicet metrů, ale pak mi Petr říkal, že jsem tam předváděla 'slow motion'. Jak jsem viděla, že nad Ruskou vedu, tak jsem přestala běžet a chyběla tam razance. Už po první stovce jsem prakticky vypadla z boje o titul," uvedla Sáblíková pro Radiožurnál. Slow motion neboli zpomalené přehrávání v jejím podání odpovídalo nasazení a rychlosti v úvodu dlouhých tratí a ne sprintu.

Na trojce ale Sáblíková potvrdila, že i v závěru sezony je schopna podat výborný výkon. Až do konce jezdila jednotlivá kola pod 32 sekund a nakonec zajela čas 4:02,21, který nedokázala žádná ze soupeřek překonat. "Trojka byla dobrá," řekla Sáblíková.

Druhá Wüstová byla o 1,5 sekundy pomalejší a je nadále celkově druhá. Snížila však odstup na Takagiovou, která usiluje o premiérovou medaili na vícebojařském MS. Průběžně třetí je další Nizozemka Antoinette de Jongová.

Zdráhalová je zatím sedmnáctá, poté co si na pětistovce vytvořila nové osobní maximum (40,07) a na trojce byla dvacátá.

V neděli mají ženy na programu závody na 1500 a 5000 metrů. Sáblíková bude podle svých slov bojovat už jen o bronz. O výhře Wüstové nepochybuje a hlavní aspirantkou na druhé místo je mladší z japonských sester.

"Ten odstup je velký. Sice se zdá, že to tak není, ale Takagiová umí velmi dobře i patnáctistovku, což potvrdila na nedávném mistrovství světa v Koreji, kde byla třetí. Abych ji předstihla, musela bych na ni na závěrečné pětce najet dvacet vteřin a to je nereálné," řekla Sáblíková.

Mistrovství světa v rychlobruslařském víceboji v Hamaru (Norsko):

Ženy:

500 m: 1. M. Takagiová (Jap.) 38,15, 2. Wüstová (Niz.) 38,82, 3. Njatunová (Nor.) 39,35, …12. Zdráhalova 40,07, 13. Sáblíková (obě ČR) 40,11.

3000 m: 1. Sáblíková 4:02,21, 2. Wüstová 4:03,71, 3. De Jongová (Niz.) 4:03,77, …20. Zdráhalová 4:13,27.

Průběžné pořadí (po 2 ze 4 závodů): 1. M. Takagiová 79,236, 2. Wüstová 79,438, 3. De Jongová 80,188, 4. Sáblíková 80,478, …17. Zdráhalová 82,281.

Muži:

500 m: 1. Nakamura (Jap.) 36,00, 2. Niedzwiedzki (Pol.) 36,22, 3. Henriksen (Nor.) 36,23, …24. Druszkiewicz (ČR) 38,81.

5000 m: 1. Kramer 6:12,33, 2. Roest 6:15,10, 3. Blokhuijsen (všichni Niz.) 6:15,99, …17. Druszkiewicz 6:34,04.

Průběžné pořadí (po 2 ze 4 závodů): 1. Kramer 73,643, 2. Roest 73,780, 3. Blokhuijsen 73,939, …22. Druszkiewicz 78,214.