Sáblíková ví, že na Wüstovou neměla. Nevím, co by se muselo stát, řekla po zisku stříbra

ČTK Sport ČTK, Sport
7. 1. 2017 20:15
Maximálně spokojená je česká rychlobruslařská hvězda Martina Sáblíková se ziskem stříbrné medaile z mistrovství Evropy ve víceboji.
Martina Sáblíková.
Martina Sáblíková. | Foto: ČTK, Reuters

Heerenveen - Skvělý výkon na závěrečné nejdelší pětikilometrové trati posunul rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou na druhé místo na mistrovství Evropy ve víceboji v Heerenveenu.

Trojnásobná olympijská vítězka se v průběhu dvoudenní soutěže držela na třetím místě a avizovala, že bude s bronzem maximálně spokojená, nakonec se však jubilejním desátým cenným kovem z kontinentálního šampionátu v její sbírce stalo stříbro.

"Říkala jsem, že bych si chtěla odvézt medaili a domů si ji vezu, takže šampionát hodnotím pozitivně. Jsem fakt hodně spokojená. Před deseti lety jsem získala první medaili, takže jsem ráda, že mám další," řekla Sáblíková, která nestačila jen na výborné výkony domácí hvězdy Ireen Wüstové.

Svoji velkou rivalku již před ME označila za hlavní adeptku na zlato a tip jí vyšel. "Měla taky skvělou formu. Já ale odjíždím se stříbrem a jsem ráda," uvedla devětadvacetiletá česká reprezentantka.

Pětka od Sáblíkové byla famózní

Sáblíková před závěrečnou pětkou ztrácela na druhé místo více než šest sekund, ale ani takový náskok Nizozemce Antoinette de Jongové nestačil. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka se jako jediná dostala pod hranici sedmi minut a domácí reprezentantku porazila o téměř deset sekund.

"Pětka byla famózní. Diváci byli úžasní a nabíjeli mě energií. Povzbuzovali nás v cíli každého kola. Už při rozjíždění chodila na stadionu mexická vlna. Chtěla jsem hlavně udržet bronz, ale nakonec se mi pětka jela úžasně a fakt to bylo asi díky lidem. Byli skvělí," řekla Sáblíková.

O tom, že by porazila i Wüstovou, vůbec neuvažovala. Před závěrečnou disciplínou na ni podle přepočtu disciplín ztrácela 17,70 sekundy. "Nevím, co by se muselo stát, aby se to podařilo. To byl takový kotel, že se na to ani nedalo myslet a já na to nemyslela," uvedla Sáblíková, která měla v průběhu závodu od trenéra informace o svém času a už několik kol před cílem věděla, že se před De Jongovou dostane.

Sáblíková se vyrovnala i s nahuštěným programem ME, všechny čtyři disciplíny rychlobruslařky zvládly v rozmezí 19 hodin. "Pro všechny to bylo stejně náročné. V pátek jsme s holkama, co byly na pódiu, končily ve stejnou dobu. Jediný rozdíl byl, že ony odjížděly na hotel o hodinu přede mnou kvůli tomu, že já byla na dopingu. I na Ireen se to ale podepsalo. Patnáctistovku jezdí za 1:53 a tady jela 1:56," poznamenala.

Problémy se spánkem ji nezastavily

V noci na dnešek měla problémy se spánkem. "Do postele jsem se dostala o půlnoci. Zalehla jsem, usnula, ale za 45 minut jsem byla vzhůru. Pak jsem usnula až nad ránem, asi v půl páté. Ale dobré, to se stane," pousmála se rodačka z Nového Města na Moravě, která nakonec vstávala v devět.

"Pak jsem nabrousila brusle, snídala jsem v autě a hodinu před závodem jsem se začala hýbat. To stačilo. Musela jsem spíše energii ušetřit, než abych se rozhýbávala," řekla Sáblíková. V pondělí se vrátí do Collalba, kde se bude připravovat na další díl Světového poháru.

Na konci měsíce bude v Německu útočit na jedenáctý celkový triumf v seriálu, závody navíc budou kvalifikací na mistrovství světa ve víceboji. "Doufám, že nebudu mít žádný problém a budu moci nějakým způsobem smazat tréninkové manko, co jsem nabrala," uvedla Sáblíková, o kterou se v Heerenveenu pokoušela viróza.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Sáblíková byla na trojce v Heerenveenu čtvrtá za Nizozemkami

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila na Světovém poháru v Heerenveenu čtvrté místo v závodu na 3000 metrů. Třiatřicetiletá česká reprezentantka zajela poprvé v kariéře v hale Thialf čas pod hranici čtyř minut, nestačila ale na trojici Nizozemek a nerozšířila bilanci 90 medailových umístění v seriálu. V novém rekordu dráhy 3:57,15 minuty zvítězila Irene Schoutenová.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži, 500 m: 1. Arefjev (Rus.) 34,459, 2. Ntab 34,652, 3. Velema (oba Niz.) 34,740.

Průběžné pořadí SP (po 2 ze 4 závodů): 1. Ntab 114, 2. Arefejev 92, 3. Mulder (Niz.) 80.

Ženy, 500 m: 1. Koková (Niz.) 37,726, 2. Golikovová 37,303, 3. Fatkulinová (obě Rus.) 37,406.

Průběžné pořadí SP (po 2 ze 4 závodů): 1. Koková 120, 2. Golikovová 108, 3. McLeanová (Kan.) 91.

3000 m: 1. Schoutenová 3:57,155, 2. De Jongová 3:58,521, 3. Beuneová (všechny Niz.) 3:58,908, 4. Sáblíková 3:59,215, …13. Zdráhalová (obě ČR) 4:10,379.

Další zprávy