Sáblíková v Nur-Sultanu vyhrála závod divize B, Zdráhalová 11. mezi elitou

8. 12. 2019 11:12
Martina Sáblíková potvrdila ve Světovém poháru dobrou formu, když vyhrála závod B divize na 1500 metrů. její kolegyně z reprezentace Nikola Zdráhalová v elitní skupině dojela jedenáctá. Nadějně rozjel svůj nedělní závod i sdruženář Ondřej Pažout, běžkaři závody v Davosu vynechali.
Martina Sáblíková
Martina Sáblíková | Foto: Milan Kammermayer

Sáblíková kralovala B skupině

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová obsadila v Nur-Sultanu 11. místo v závodu na 1500 metrů a vylepšila 14. pozici z minulého dílu Světového poháru v Polsku. Martina Sáblíková suverénně vyhrála divizi B.

Závod ovládla Ivanie Blondinová z Kanady, na kterou Zdráhalová ztratila 2,81 sekundy. Česká rychlobruslařka dosáhla času 1:58,416.

Sáblíková, jež v kazašské metropoli v pátek skončila za Blondinovou těsně druhá na 5000 metrů, byla v divizi B rychlejší. Trojnásobná olympijská vítězka zajela čas 1:57,507 a porazila o 63 setin další specialistku na delší tratě Isabelle Weidemannovou z Kanady.

Dvaatřicetiletá Sáblíková jela patnáctistovku podruhé v sezoně. V úvodním závodu SP v Minsku, kde se potýkala s virózou, obsadila 19. místo v divizi A, před dvěma týdny v Tomaszówě Mazowieckém svou doplňkovou disciplínu vynechala.

Riiber vyhrál popáté

Jarl Magnus Riiber z Norska zvítězil v Lillehammeru i podruhé a jako první sdruženář v historii vyhrál úvodních pět závodů sezony Světového poháru. Pro body si doběhl na 25. místě Tomáš Portyk. Jeho reprezentační kolega Ondřej Pažout nevyužil dobré pozice po skoku a skončil třiatřicátý.

Dvaadvacetiletý Riiber minulé sezoně dominoval díky 12 vyhraným závodům a suverénní je zatím i v novém ročníku. Dvojnásobný mistr světa dnes vedl po skoku o čtyři sekundy před slabším běžcem Franzem-Josefem Rehrlem, Rakušana ale ještě před polovinou desetikilometrového běhu setřásl a zvítězil o 20,2 sekundy před krajanem Jörgenem Graabakem. Třetí byl Němec Vinzenz Geiger.

Díky páté výhře v pátém závodu sezony se stal Riiber novým rekordmanem SP v severské kombinaci. Zvítězit ve čtyřech úvodních závodech dokázali v minulosti jen Japonec Kendži Ogiwara (1993) a Němec Ronny Ackermann (2003).

Z dvojice českých sdruženářů bodoval stejně jako v sobotu jen Tomáš Portyk, který vylepšil 29. místo z prvního závodu v Lillehammeru. Na dobrý výsledek měl zaděláno Pažout, kterému patřila po skoku desátá pozice, ale v běhu se propadl mimo třicítku.

Světový pohár sdruženářů má nyní dvoutýdenní přestávku, pokračovat bude těsně před Vánoci v rakouském Ramsau.

V Lillehammeru vítězili Rusové a Norky

Úvodní štafetový závod sezony Světového poháru běžců na lyžích v Lillehammeru ovládly mužské týmy Ruska, jež obsadily první dvě místa. Až třetí skončili domácí Norové. Jejich reprezentační kolegyně potvrdily roli favoritek v ženském závodě a prodloužily svou neporazitelnost v SP na více než deset let.

Rusové dominovali závodu na 4×7,5 km i bez vítěze sobotního skiatlonu Alexandra Bolšunova. Vyhrálo kvarteto označené jako II s finišmanem Sergejem Usťugovem o 1,3 sekundy před týmem, který dovezl do cíle Andrej Melničenko. Devět sekund po Usťugovovi finišoval Finn Haagen Krogh, jenž v souboji norských družstev o stupně vítězů porazil o desetinu sekundy Vebjörna Turtveita.

Rusko tak zopakovalo dvojnásobný triumf z předchozí štafety SP ve švédském Ulricehamnu v lednu letošního roku. O měsíc později na mistrovství světa v Seefeldu však triumfovali Norové.

Ženský závod skončil jasným triumfem Norek před USA a Švédskem. Domácí tým sice dovezla po 20 kilometrech do cíle s náskokem 48,9 sekundy před Jessicou Digginsovou finišmanka Heidi Wengová, hlavní práci ale odvedla na prvním bruslařském úseku Therese Johaugová.

Vítězka všech všech dosavadních distančních závodů v sezoně SP převzala štafetu od Astrid Jacobsenové na druhém místě za Finskem, ale Wengová díky ní vyrazila do závěrečných pěti kilometrů o 48,9 sekundy před Švédkami. Letošní mistryně světa nakonec skončily třetí s odstupem 1:19,7 minuty.

Norky tak potvrdily svou štafetovou dominanci v SP. Naposledy nevyhrály v únoru roku 2011 v Rybinsku, kde nestartovaly. Jejich poslední pohárová porážka se datuje k listopadu 2009, tehdy skončily i s Johaugovou v sestavě v Beitostölenu druhé za Švédkami.

Češi běžci na lyžích v Lillehammeru nestartovali, do Světového poháru se vrátí příští týden v Davosu.

Výsledky nedělních Světových pohárů

SP v rychlobruslení v Nur-Sultanu:

Ženy:

1500 m: 1. Blondinová (Kan.) 1:55,599, 2. Wüstová (Niz.) 1:55,881, 3. Boweová (USA) 1:55,960, …11. Zdráhalová 1:58,416, divize B: 1. Sáblíková (obě ČR) 1:57,507.

Průběžné pořadí SP (po 3 z 5 závodů): 1. Wüstová 174, 2. Boweová 134, 3. Lalenkovová (Rus.) 131, …13. Zdráhalová 81, 26. Sáblíková 52.

SP v běhu na lyžích v Lillehammeru (Norsko):

Ženy - štafeta 4×5 km: 1. Norsko (Fallaová, Jacobsenová, Johaugová, H. Wengová) 1:02:22,4, 2. USA (Caldwellová, Maubetová Bjornsenová, Brennanová, Digginsová) -48,9, 3. Švédsko (Ribomová, Rönnlundová, Kallaová, Lundgrenová) -1:19,7, 4. Finsko -1:32,5, 5. Norsko II -1:46,5, 6. Rusko -2:25,5.

Muži - štafeta 4×7,5 km: 1. Rusko II (Jakimuškin, Bělov, Poroškin, Usťugov) 1:26:46,8, 2. Rusko (Larkov, Semikov, Spicov, Melničenko) -1,3, 3. Norsko (Golberg, Holund, Röthe, Krogh) -8,9, 4. Norsko II -9,0, 5. Německo -9,9, 6. Švédsko -26,9.

SP v alpském snowboardingu v Bannoje (Rusko) - paralelní obří slalom:

Muži: 1. Fischnaller, 2. Felicetti (oba It.), 3. Karl (Rak.).

Průběžné pořadí SP (po 2 závodech): 1. Fischnaller 1450, 2. March (It.) 1160, 3. Felicetti 1120.

Ženy: 1. Hofmeisterová (Něm.), 2. Jennyová (Švýc.), 3. C. Rieglerová (Rak.).

Průběžné pořadí SP (po 2 závodech): 1. Jennyová 1400, 2. Zoggová (Švýc.) a Hofmeisterová obě 1360.