Sáblíková si zvyká na nové brusle. Novou sezonu zahájila v Inzellu

ČTK ČTK
25. 10. 2020 12:39
Premiérové starty v nové sezoně si v minulých dnech v Inzellu připsala česká rychlobruslařská hvězda Martina Sáblíková.
Martina Sáblíková
Martina Sáblíková | Foto: Reuters

Trojnásobná olympijská vítězka nastoupila do závodů na 500, 1000 a 3000 metrů. Nejdelší trať podle očekávání ovládla, na kilometru byla nejrychlejší její reprezentační kolegyně Nikola Zdráhalová.

"Asi musím být a i jsem spokojená. Začala jsem kilákem v páru s Niky, což pro nás byla taková tréninková jízda. Je vtipné sledovat, když jedeme spolu. Ona je hrozně rychlá na startu a já jsem dostávala rychtu. A vlastně jsem ji dostala i v cíli," řekla Sáblíková, která nakonec zajela čas 1:18,01 a s nejrychlejší Zdráhalovou prohrála o 42 setin sekundy.

"Bylo to dobré. Ale asi po šesti letech mám nové brusle, zkouším nový materiál a v zatáčkách jsem měla docela problém. Pořád jsem byla rukou na ledě, takže jsme je pak museli přenastavovat," uvedla třiatřicetiletá rychlobruslařka ke svému prvnímu startu v tiskové zprávě agentury Sport Invest, která ji zastupuje.

V sobotu Sáblíková nejprve startovala na pětistovce a poté na trojce. Nejkratší trať zvládla v čase 40,74 sekundy. "Což je moje klasika každoročně na začátku, takže i s tím samozřejmě jsem spokojená," uvedla rodačka z Nového Města na Moravě. Následný kontrolní závod na 3000 metrů v čase 4:04,10 ovládla. "Na to, že jsme se na to extra nepřipravovali, tak jsem zajela celkem vyrovnaná kola. Na začátku tam trošku chyběla rychlost, což je ale pochopitelné," řekla Sáblíková.

Čeští rychlobruslaři v čele se Sáblíkovou se na ledě v Inzellu připravují již druhý týden. "Na ledě jsme ale jen deset dní, protože když jsme přijeli, tak hala byla kvůli koronaviru uzavřená. Něco už nabrusleného máme, i když je to pořád málo. Technika se hledá. Navíc díky novým bruslím je to ještě složitější," uvedla svěřenkyně trenéra Petra Nováka, která tradičně chodí i do posilovny, běhá nebo jezdí na kole.

Nový model bruslí Sáblíkové vychází z předešlých, ale s drobnými změnami. "Mám jinak udělané dírky na tkaničky, na což jsem si musela zvyknout a museli mi je i předělat. Bota je samozřejmě tvrdší, neboť stará bota byla rozšláplá. Největší kámen úrazu je postavit úplně stejně nůž. Snažili jsme se o to, ale stejně to nakonec bylo jiné," řekla Sáblíková, která hned po kilometru přišla na to, že se brusle musejí ještě upravovat. "Ještě si prostě musíme na sebe zvyknout," pousmála se.

Jak bude vypadat další příprava Sáblíkové a spol., je nyní těžké odhadovat. Mezinárodní bruslařská unie zatím s ohledem na koronavirovou krizi zrušila čtyři závody Světového poháru, nejbližší akcí v kalendáři je tak lednové mistrovství Evropy v Heerenveenu.

"Situace u nás i ve světě se mění, takže plán, který jsme měli do prosince, padá. Budeme ho muset upravovat tak, aby to dopadlo pro nás co nejlépe. Teď ale nevím," dodala Sáblíková.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Po odstávce znovu začal vyrábět druhý blok Dukovan

V Jaderné elektrárně Dukovany začal v noci na úterý po dvouměsíční přestávce znovu dodávat elektřinu druhý blok. První parní turbína v něm byla připojená 27 minut před pondělní půlnocí, druhá úterý ve 04:11.Vyrábí tak tři ze čtyř dukovanských bloků. Plánovaná odstávka bloku číslo jedna spojená s výměnou části paliva za čerstvé, kontrolami a servisem zařízení, začala 13. listopadu, potrvá do konce roku.

Elektrárna Dukovany má celkový instalovaný výkon 2040 megawattů. Kvůli pravidelné výměně části paliva už letos stály její bloky číslo tři a čtyři. Druhý dukovanský blok odpojili energetici od sítě 25. září. "Odstávka byla v důsledku platnosti ochranných opatření proti šíření koronaviru i omezených kapacit v době vrcholící vlny pandemie velmi náročná," uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Turecký novinář dostal 17 let vězení, podle soudu zveřejnil tajné informace

Istanbulský soud vynesl trest 17 let vězení pro investigativního novináře Mehmeta Baransua, jehož odsoudil za zveřejnění tajných státních informací. Informoval o tom opoziční server Ahval. Baransu je ve vězení od roku 2015 a psal pro deník Taraf, který před čtyřmi lety turecký režim zakázal.

Baransu byl odsouzen za "zveřejnění informací, které měly zůstat tajné z důvodů bezpečnosti či domácích a zahraničních polických zájmů státu". Kauza se týká článku, který vyšel v listopadu 2013 v deníku Taraf pod názvem "Rozhodnutí skoncovat s Gülenem padlo na zasedání národní bezpečnostní rady (MGK) v roce 2004". Podle článku tak začala vláda pronásledovat Gülenovo hnutí rok poté, co se stal Recep Tayyip Erdogan premiérem.

Fethullah Gülen a jeho hnutí, jež si říká Hizmet (Služba), bývalo začátkem tohoto století spojencem nynějšího prezidenta Erdogana a jeho nyní vládní strany AKP. Posléze se ale oba muži názorově rozešli a Erdoganův režim označil Gülenovo hnutí v roce 2014 za teroristickou organizaci FETÖ (Fethullahova teroristická organizace).

Zdroj: ČTK
Další zprávy