Sáblíková si prožila tři fáze zklamání. Teď už ale na Rio myslet nechce

ČTK ČTK
1. 9. 2016 10:58
Martina Sáblíková se začala připravovat na rychlobruslařskou sezonu. Na zklamání v podobě neúčasti na olympiádě v Rio de Janeiru už se snaží nemyslet.
Martina Sáblíková
Martina Sáblíková | Foto: Milan Kammermayer

Praha – Zbytkové zklamání z neúčasti na letních olympijských hrách v Riu de Janeiro má ještě Martina Sáblíková v hlavě, přesto se už naplno chystá na zimní sezonu. Trojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení se snažila kvalifikovat na hry v Brazílii v cyklistické časovce, ale kvůli chybnému výkladu postupových kritérií na vrcholné akci letošního roku nestartovala.

"Z devadesáti procent jsem to již hodila za hlavu. Pořád se ale ještě potkávám s lidmi, kteří mi říkají, že je to mrzí. Nelze to úplně vytěsnit. Snažím se ale nemyslet na Rio, protože to je minulost. Čeká mě zima, to je pro mě důležité," řekla Sáblíková na středeční prezentaci společnosti Kinder, kde poprvé po návratu z olympiády osobně odpovídala na dotazy novinářů.

Tři fáze zklamání

Svoji cyklistickou anabázi rozdělila na tři etapy. "První byla, když jsem se dozvěděla, že kvalifikovaná nejsem. Druhá byl odlet do Ria s vědomím, že šance na start je malá. A třetí fázi představovalo oznámení verdiktu sportovní arbitráže o zamítnutí startu. A to bylo nejhorší," vracela se Sáblíková o tři týdny zpět.

"Věděla jsem, že pokud odletím a nedopadne to, bude mě to bolet desetkrát víc, než když bych seděla doma a olympiádou prakticky nežila," řekla k cestě do dějiště her. Její právní zástupci však chtěli, aby se osobně zúčastnila jednání sportovní arbitráže. Navíc musela být v Riu pro případ, že by dostala zelenou ke startu v časovce. "Nejhorší to bylo čtyři pět hodin po oznámení, že nepojedu. Teď už to ale mám za sebou," řekla.

Sáblíková následně okamžitě odletěla domů, a neviděla tak ani samotný závod, neboť zrovna cestovala. Doma poté všem zakázala, aby olympijské téma jakkoli zmiňovali. "Byla jsem však ráda, že olympiáda probíhá. Sledovala jsem v televizi prakticky všechny sporty. Moc jsem toho týden po návratu nenaspala a u televize jsem si docela odpočala," přiznala s úsměvem.

Následně opět začala trénovat. Na silniční speciál ale od té doby nesedla. "Jestli jsem seděla od té doby na kole? Na horském," uvedla.

Zpočátku chyběla motivace

Více času tráví na kolečkových bruslích. "Zrovna teď na soustředění ve Žďáru nad Sázavou. Je to super," řekla Sáblíková. Prozradila však, že ze začátku měla problém s motivací. "Složitě jsem hledala jiskru. Ale jsou kolem mě lidé, kteří mi nedovolují myslet negativně, což je obrovská podpora," ocenila další členy své tréninkové skupiny.

Devětadvacetiletá rychlobruslařka by se teoreticky mohla pokusit si splnit sen o startu na letní olympiádě v roce 2020. "Tak daleko ale nemyslím, dívám se k roku 2018," poukázala na zimní olympiádu v jihokorejském Pchjongčchangu.

V minulosti totiž Sáblíková několikrát uvedla, že za dva roky by klidně mohla kariéru přerušit nebo ukončit. "Teď se soustředím na zimu. Fakt nevím, zda budu chtít závodit za rok na kole, teď na to nemám odpověď," řekla.

Aktuálně se bude muset vyrovnat s tím, že vstoupí do zimní sezony bez většího letního odpočinku. "Uvidíme, jak to zvládnu. V zimě se budu snažit o maximální výkony. Bude to těžké, ale odpočinu si po sezoně. A pak začne příprava na 2018," poukázala Sáblíková na blížící se zimní olympiádu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

Další zprávy