Sáblíková před ME: Favoritkou je Wüstová, já chci ale medaili

ČTK ČTK
5. 1. 2017 20:05
Martinu Sáblíkovou čeká v pátek začátek mistrovství Evropy ve víceboji. Úřadující světová i evropská šampionka sebe sama jako hlavní favoritku nevidí.
Martina Sáblíková
Martina Sáblíková | Foto: Reuters

Heerenveen - Rychlobruslařka Martina Sáblíková se v pátek postaví na start mistrovství Evropy ve víceboji jako úřadující kontinentální i světová šampionka, přesto se za hlavní favoritku závodů v Heerenveenu nepovažuje. Podle trojnásobné olympijské šampionky by zlato měla získat domácí hvězda Ireen Wüstová. Sama Sáblíková bude tradičně spokojená se ziskem medaile.

"Ačkoliv jsem úřadující šampionka, tak si myslím, že na Ireen nikdo mít nebude. Když jsem ji sledovala při tréninku, tak byla hodně rychlá. Navíc na nedávném šampionátu zajela velmi dobré časy," řekla Sáblíková novinářům večer před startem mistrovství.

"Osobně bych byla ráda, kdybych neodjížděla s prázdnou. Když se to nepovede, extra smutná nebudu. Bude důležité, jak se mi vydaří hlavní tratě 1500, 3000 a 5000 metrů," podotkla devětadvacetiletá rychlobruslařka.

Sáblíková vstoupí do programu ME soubojem s Antoinette de Jongovou z Nizozemska na trati 500 metrů, na trojce se poté utká s Wüstovou. "Los pětistovky je super. S De Jongovou jsem jela loni na mistrovství světa v Berlíně a navíc jedu z velké zatáčky, takže při střídání na velké rovince ji budu mít před sebou," uvedla svěřenkyně trenéra Petra Nováka.

Z losu trojky už tak nadšená nebyla. "Přesně tohle jsem nechtěla... Na druhou stranu je lepší jet s Wüstovou než s Grafovou. Alespoň to Ireen rychle rozjede. Otázkou je, zda to obě vydržíme obě. Nebo já, nebo ona," podotkla Sáblíková.

V závěru roku měla problémy s pravým kolenem a výrazně tak omezovala závody i trénink. "Dokonce jsem měla přes vánoční svátky pět šest dní volno, kdy jsem nic nedělala. To se mi stalo naposledy snad ve dvanácti," pousmála se.

Na zdravotní problémy se ale vymlouvat nechce. "Uvidíme, jak budou vypadat starty, které jsem netrénovala. Poprvé po dlouhé pauze jsem si ho vyzkoušela na konci prosinci v Collalbu, ale uvidíme, jaké to bude v závodě. Po startovním výstřelu," řekla Sáblíková, která má ve sbírce pět titulů mistryně Evropy a celkem na kontinentální akci získala devět medailí.

"Víceboje jsou pro mě nejnáročnější závod z důvodu, že se jedou čtyři tratě a všechny se musí povést. Je to nejvíce ohodnocená disciplína, všichni se na ni chystají. Tradiční. Zároveň ale není olympijská. Osobně je tam pro mě důležitější mistrovství světa na jednotlivých tratích," řekla Sáblíková.

Vyrovnat se musí i s nahuštěným programem. Všechny čtyři tratě totiž dělí jen 19 hodin. "Bude to hodně náročné. Navíc bude i složitá regenerace mezi jednotlivými dny. K tomu já i špatně spím a dlouho mi trvá, než po závodě usnu," dodala.

 

Právě se děje

Další zprávy