Sáblíková netušila, jestli vůbec dojede do cíle. Šla pro body, vyhrála zlato

ČTK ČTK
22. 11. 2019 21:14
Rychlobruslařka Martina Sáblíková vůbec nevěděla, co má od dnešního závodu Světového poháru v Polsku očekávat. Na start tříkilometrové trati nastoupila po viróze a tréninkovém výpadku, přesto dokázala porazit všechny soupeřky a připsat si jubilejní 50. triumf v individuálních závodech SP.
Martina Sáblíková.
Martina Sáblíková. | Foto: Reuters

"Tohle jsem dneska přitom v hlavě vůbec neměla. Nevěděla jsem, jak pojedu, jestli vůbec dojedu do cíle. Nikdo nevěděl, jak na tu týdenní pauzu budu reagovat. Včera jsem byla poprvé na ledě, jezdila jsem vlastně jen v háku za Niki (Nikolou Zdráhalovou)," řekla Sáblíková v audionahrávce pro média.

Před týdnem se v Minsku na úvod MS neprosadila na medailové pozice a dlouho se nevědělo, zda ji zdravotní stav pustí na start v Tomaszówě Mazowieckém. "Od doktorů jsem měla zelenou, ale nastupovala jsem hlavně s tím, že si jdu pro body, abych mohla na příštím svěťáku v áčku startovat mezi první osmičkou. Že se to povedlo na bednu, to je neskutečný," prohlásila Sáblíková.

"Padesáté vítězství je samozřejmě super, dvoustý závod taky. Ale pro mě ten dnešní závod po tom, co jsem prožívala minulý týden a co jsem nevěděla, jestli tady vůbec budu moct startovat, tak má mnohem větší cenu," doplnila trojnásobná olympijská vítězka.

V Polsku vyhrála v novém traťovém rekordu 4:06,133, Nizozemku Carlijn Achtereekteovou za sebou nechala o 15 setin sekundy. "Nohy byly odpočaté. Kolikrát když hodně trénuješ a pak si odpočineš, tak to pak po ledě lítá. Až v posledních dvou kolech mě bolela stehna a po takové zátěži je jasné, že ty nohy budou chvíli mimo provoz," uvedla Sáblíková.

Po viróze se nicméně cítí pořád unavená. "Chce se mi hlavně strašně spát. Po tom minulém týdnu jsem schopná úplně bez problémů spát 12 hodin, spala bych i přes den. Ale zbytek závodů už tady vynecháváme, sobota a neděle budou volnější. Ty nohy z toho nějak dostanu a pak máme čtrnáct dnů, abych se připravila na Astanu," připomněla prosincové pokračování Světového poháru v Kazachstánu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy