Sáblíková netušila, jestli vůbec dojede do cíle. Šla pro body, vyhrála zlato

ČTK ČTK
22. 11. 2019 21:14
Rychlobruslařka Martina Sáblíková vůbec nevěděla, co má od dnešního závodu Světového poháru v Polsku očekávat. Na start tříkilometrové trati nastoupila po viróze a tréninkovém výpadku, přesto dokázala porazit všechny soupeřky a připsat si jubilejní 50. triumf v individuálních závodech SP.
Martina Sáblíková.
Martina Sáblíková. | Foto: Reuters

"Tohle jsem dneska přitom v hlavě vůbec neměla. Nevěděla jsem, jak pojedu, jestli vůbec dojedu do cíle. Nikdo nevěděl, jak na tu týdenní pauzu budu reagovat. Včera jsem byla poprvé na ledě, jezdila jsem vlastně jen v háku za Niki (Nikolou Zdráhalovou)," řekla Sáblíková v audionahrávce pro média.

Před týdnem se v Minsku na úvod MS neprosadila na medailové pozice a dlouho se nevědělo, zda ji zdravotní stav pustí na start v Tomaszówě Mazowieckém. "Od doktorů jsem měla zelenou, ale nastupovala jsem hlavně s tím, že si jdu pro body, abych mohla na příštím svěťáku v áčku startovat mezi první osmičkou. Že se to povedlo na bednu, to je neskutečný," prohlásila Sáblíková.

"Padesáté vítězství je samozřejmě super, dvoustý závod taky. Ale pro mě ten dnešní závod po tom, co jsem prožívala minulý týden a co jsem nevěděla, jestli tady vůbec budu moct startovat, tak má mnohem větší cenu," doplnila trojnásobná olympijská vítězka.

V Polsku vyhrála v novém traťovém rekordu 4:06,133, Nizozemku Carlijn Achtereekteovou za sebou nechala o 15 setin sekundy. "Nohy byly odpočaté. Kolikrát když hodně trénuješ a pak si odpočineš, tak to pak po ledě lítá. Až v posledních dvou kolech mě bolela stehna a po takové zátěži je jasné, že ty nohy budou chvíli mimo provoz," uvedla Sáblíková.

Po viróze se nicméně cítí pořád unavená. "Chce se mi hlavně strašně spát. Po tom minulém týdnu jsem schopná úplně bez problémů spát 12 hodin, spala bych i přes den. Ale zbytek závodů už tady vynecháváme, sobota a neděle budou volnější. Ty nohy z toho nějak dostanu a pak máme čtrnáct dnů, abych se připravila na Astanu," připomněla prosincové pokračování Světového poháru v Kazachstánu.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Čínský prezident znovu podpořil správkyni Hongkongu, ocenil ji za odvahu

Čínský prezident Si Ťin-pching znovu vyjádřil podporu hongkongské správkyni Carrie Lamové, jejíž odstoupení požadují v Hongkongu v posledních měsících tisíce demonstrantů. Na schůzce v Pekingu rovněž ocenil odvahu Lamové vládnout Hongkongu v nynější "výjimečné době". Šest měsíců trvající protesty uvrhly oblast do největší krize od roku 1997, kdy se tato bývalá britská kolonie vrátila pod čínskou správu.

Lamová přicestovala na návštěvu pevninské Číny poprvé od hongkongských listopadových voleb do místních rad, v nichž jasně zvítězili prodemokratičtí kandidáti. Tyto rady sice nemají velkou reálnou moc, hlasování bylo ale považováno za neoficiální referendum o vládě Lamové a demokratických reformách, které prosazují demonstranti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy