Už jsem dosáhla všeho, každá medaile je nad plán, tvrdí Sáblíková po stříbru z MS

Sport Sport
Aktualizováno 11. 2. 2021 19:54
Rychlobruslařka Martina Sáblíková získala na mistrovství světa stříbrnou medaili v závodu na 3000 metrů. Z vítězství se v Heerenveenu radovala domácí Antoinette de Jongová, za kterou česká obhájkyně zlata zaostala o jednu desetinu sekundy.
Martina Sáblíková
Martina Sáblíková | Foto: SportInvest

"Mám obrovskou radost. Byla jsem tady dvakrát čtvrtá a jsem hrozně ráda, že to je stříbro," radovala se česká rychlobruslařská královna.

Sáblíková v Nizozemsku zajela čas 3:58,57 minuty, což je její nejlepší letošní výkon i osobní maximum v hale Thialf. Bronz vybojovala další domácí reprezentantka Irene Schoutenová.

Třiatřicetiletá Sáblíková byla letos ve dvou závodech na 3000 metrů ve Světovém poháru čtvrtá a oproti předešlým letům nebyla hlavní favoritkou MS. Pět soupeřek totiž dokázalo v atypické sezoně, kdy rychlobruslaři závodí v takzvané "bublině" jen v Heerenveenu, zajet lepší čas.

Na vrcholnou akci se ale Sáblíková připravila dobře. Představila se v předposlední rozjížďce společně s objevem sezony Ragne Wiklundovou z Norska, a přestože byla dlouho pomalejší než dvacetiletá soupeřka, v závěru ji předstihla a v Heerenveenu poprvé pokořila čas 3:59. Byla ale o desetinu vteřiny pomalejší než De Jongová, která jela před ní.

"Myslela jsem, že si Ragne spletla trať, protože to rozjela jako na patnáctistovku. Musím říct, že jsem dostávala hodně a pěkně mě školila. Ale pomohla mi, jela celou dobu přede mnou, což mě nutilo v závěru zabrat a zkusit ji dojet," líčila Sáblíková.

Svěřenkyně trenéra Petra Nováka neměla po projetí cílem jistotu medaile, v poslední rozjížďce totiž startovaly dvě nejrychlejší ženy dosavadní sezony Ruska Natalija Voroninová a Irene Schoutenová z Nizozemska.

"Když jsem viděla, že jsem o desetinu druhá, tak jsem si říkala, hlavně ať nejsem o tu desetinu čtvrtá," přiznala obavy Sáblíková.

Ani jedna z aktérek závěrečné rozjížďky ale trojnásobnou olympijskou vítězku ani De Jongovou neohrozily. Schoutenová se nicméně jako třetí dokázala dostat pod čtyři minuty a získala bronz. Za českou reprezentantkou zaostala o více než vteřinu.

Sáblíková vybojovala na světových šampionátech na této trati jedenáctou medaili, šestkrát byla zlatá a pětkrát stříbrná. Celkově získala na mistrovství jubilejní 30. medaili.

"Samozřejmě jsem ráda. Každá další medaile, kterou získám, je obohacení mé kariéry. Už je to takové nad plán, protože už jsem dosáhla všeho," usmála se česká rychlobruslařská hvězda. "Sport a bruslení mě baví a naplňuje. Když k tomu přibude další placka, tak si to užívám. Jsem ráda, když vidím, že mohu s ostatními soupeřit ve třiatřiceti letech a že se nám daří," doplnila.

Úžasnou bilanci navíc může ještě rozšířit, v Heerenveenu se představí ještě v neděli v závodu na 5000 metrů. "Jestli jsem teď klidnější? Na to teď nemám pomyšlení. Bude to jiný závod s jinými holkami. Někdo se připravuje třeba jen na pětku," vysvětlovala Sáblíková,

Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová byla stejně jako před rokem v Salt Lake City čtrnáctá. I ona předvedla svůj nejlepší výkon v sezoně na této trati.

Mistrovství světa v rychlobruslení na jednotlivých tratích v Heerenveenu (Nizozemsko):

Ženy, 3000 m: 1. De Jongová (Niz.) 3:58,47, 2. Sáblíková (ČR) 3:58,57, 3. Schoutenová (Niz.) 3:59,75, …14. Zdráhalová (ČR) 4:09,13.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy