Sáblíková má bronz! Na oblíbené pětce získala pro Česko v Pekingu druhou medaili

10. 2. 2022 14:15
Rychlobruslařka Martina Sáblíková vybojovala v závodu na 5000 metrů bronz. Po zlatu Ester Ledecké v paralelním obřím slalomu snowboardistek tak získalo Česko na olympijských hrách v Pekingu druhou medaili. Sáblíková rozšířila svou olympijskou sbírku cenných kovů o další kus, na předchozích hrách získala tři zlata, dvě stříbra a jeden bronz.
Martina Sáblíková v cíli závodu rychlobruslařek na 5000 m na ZOH v Pekingu 2022
Martina Sáblíková v cíli závodu rychlobruslařek na 5000 m na ZOH v Pekingu 2022 | Foto: Reuters

Sáblíková jela ve čtvrté dvojici ze šesti s Japonkou Misaki Ošigiriovou, která však na soupeřku od začátku vůbec nestačila. Česká hvězda hned získala náskok na průběžně vedoucí Rusku Natalii Voroninovou a každým kolem ho navyšovala. Nakonec zvládla trať v čase 6:50.09 a šla jasně na první místo.

A musela čekat, jak si povedou poslední čtyři závodnice.

Z dvojice Isabelle Weidemannová - Ragne Wiklundová ji trumfla jen první z nich, Kanaďanka byla o 1,91 vteřiny rychlejší.

A z posledního páru zajela rychleji jen favorizovaná Nizozemka Irene Schoutenová a brala zlato. Časem 6:43,51 minuty navíc překonala olympijský rekord, který dosud držela Němka Claudia Pechsteinová ze Salt Lake City.

Italka Francesca Lollobrigidová v závěru odpadla, a Sáblíková tak mohla začít slavit bronz, svou už celkově sedmou olympijskou medaili v kariéře. Na stupních vítězů se umístila na čtvrtých hrách v řadě.

Sáblíková je podle počtu medailí z olympiád druhou nejúspěšnější českou sportovkyní v historii. Víc cenných kovů vybojovala jen legendární gymnastka Věra Čáslavská, jež získala sedm zlatých a čtyři stříbrné.