Rypl na Zlaté lyži neobhájil, vyhrál Francouz Chauvin

6. 1. 2019 13:13
Francouz Valentin Chauvin zvítězil v závodě o Zlatou lyži v Novém Městě na Moravě. Obhájce prvenství Miroslav Rypl obsadil v běhu na 20 kilometrů klasickou technikou čtvrté místo. Novoměstské závody byly druhým pokračováním pětidílného Evropského poháru OPA.
Český běžec na lyžích Miroslav Rypl.
Český běžec na lyžích Miroslav Rypl. | Foto: SL ČR/Jiří Bošek

V závodě žen na 15 kilometrů přidala po prvenstvích ve sprintu a na desítce volnou technikou třetí vítězství ve Vysočina Aréně Němka Antonia Fraebelová, která ve finiši porazila těsně Italku Annu Comarellaovou. Nejlepší z českých běžkyň Anna Sixtová skončila čtrnáctá.

Výrazným úspěchem českých barev bylo vítězství osmnáctileté Barbory Havlíčkové v kategorii žen do 20 let. Havlíčková vyhrála všechny dosavadní čtyři závody v seriálu Evropského poháru.

Při absenci české jedničky Michala Nováka, který dal přednost odpočinku před mistrovstvím světa, převzal roli lídra týmu Rypl, který se od začátku závodu pohyboval ve vedoucí skupině. "Škoda, že nám odjela v závěrečných kilometrech tříčlenná skupinka, kterou bylo těžké dostihnout. Přesto jsem dosáhl na nejlepší výsledek v sezoně, ve finiši mi hodně pomohlo domácí prostředí," řekl novinářům Rypl.

V závodu žen do 20 let jela Havlíčková od startu na vedoucí pozici. Dvě kola za sebou táhla pětici německých lyžařek, které ale v závěrečném tříkilometrovém okruhu postupně odpadly. "Závody s masovým startem kvůli případným kolizím nemám příliš ráda. Proto jsem raději jezdila na čele. Držela jsem si po celý závod své tempo, kterému v závěru soupeřky nestačily," uvedla Havlíčková.

Evropský pohár OPA v běhu na lyžích v Novém Městě na Moravě - závody klasickou technikou:

Muži (20 km): 1. Chauvin (Fr.) 49:43,4, 2. Schnider (Švýc.) -10,0, 3. Dapra (It.) -16,9, 4. Rypl -51,5, …14. Bešťák -1:39,2, 18. Kalivoda (všichni ČR) -1:45,3.

Muži do 20 let (15 km): 1. Chappaz (Fr.) 37:17,1, 2. Moch -0,6, 3. Knopf (oba Něm.) -1,2, …11. Žalčík -38,9, 14. Dufek -53,5, 16. Ophoff -1:08,4, 19. Švejda (všichni ČR) -1:13,2.

Ženy (15 km): 1. Fraebelová (Něm.) 41:25,0, 2. Comarellaová (It.) -0,8, 3. Hiernickelová (Švýc.) -19,8, …14. Sixtová -2:30,5, 16. Tvarůžková -2:50,8, 19. Moravcová (všechny ČR) -3:09,9.

Ženy do 20 let (10 km): 1. Havlíčková (ČR) 28:34,1, 2. Lohmannová -13,8, 3. Loeschkeová (obě Něm.) -16,0, …17. Votočková -1:41,4, 22. Poulíková -2:43,6, 24. Nováková (všechny ČR) -2:56,8.