Ruský doping? Mezinárodní lyžařskou federaci vyděsil rozsah systematického podvodu

ČTK ČTK
30. 11. 2017 18:46
Mezinárodní lyžařská federace (FIS) zakázala start ve Světovém poháru šesti ruským běžcům v čele s Alexandrem Legkovem, kteří byli distancováni za doping na olympijských hrách v Soči. Minulý víkend v úvodním dílu seriálu ve finské Ruce ještě závodit mohli.
Alexandr Legkov v Soči 2014
Alexandr Legkov v Soči 2014 | Foto: ČTK

Oberhofen - Alexandr Legkov, Jevgenij Bělov, Maxim Vylegžanin, Alexej Petuchov, Jevgenija Šapovalovová a Julia Ivanovová byli kvůli dopingu začátkem listopadu doživotně vyloučeni z olympijských her a přišli o výsledky z domácí olympiády v Soči 2014. Od FIS měli kvůli dopingovému podezření zastavenou činnost od loňského prosince, distanc jim však vypršel 31. října.

Vzhledem k tomu, že federace ještě minulý týden neměla v ruce písemné rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru (MOV) o jejich diskvalifikaci, neměla údajně možnost jim suspendaci prodloužit.

Celá šestice tak mohla v závěru minulého týdne startovat v úvodních závodech SP v Ruce, čehož využila trojice Šapovalovová, Vylegžanin a Bělov.

Dnes představitelé FIS oznámili, že dokumenty MOV obdrželi. "Jsme zděšeni rozsahem systematického podvodu," uvedla federace v odůvodnění zastavení činnosti.

Původní vítěz závodu na 50 km v Soči Legkov, trojnásobný stříbrný medailista Vylegžanin a jejich čtyři reprezentační kolegové byli potrestáni na základě zprávy Světové antidopingové agentury (WADA) o dopingových podvodech během OH.

Jejich vzorky vykazovaly známky neautorizovaného otevření, Legkov je navíc podezřelý z toho, že před hrami konzumoval "koktejl" z anabolických steroidů.

 

Právě se děje

Další zprávy