Rus Usťugov a Norka Wengová poprvé zvítězili na Tour de Ski

Aktualizováno 8. 1. 2017 17:04
Tour de Ski má počtvrté za sebou norskou vítězku. Heidi Wengová dnes po výborném výkonu při výjezdu na sjezdovku Alpe Cermis vyhrála o více než minutu a půl a premiérovým triumfem si upevnila vedení ve Světovém poháru.
Heidi Wengová
Heidi Wengová | Foto: Reuters

Val di Fiemme - Jedenáctý ročník Tour de Ski má nové šampiony Sergeje Usťugova a Heidi Wengovou. Ruský běžec na lyžích udržel ve výjezdu na sjezdovku Alpe Cermis ve Val di Fiemme komfortní náskok, který si vypracoval díky vítězství v prvních pěti etapách. Wengová ve stoupání předčila vedoucí Švédku Stinu Nilssonovou a postarala se o to, že Tour má počtvrté za sebou norskou vítězku.

Čtyřiadvacetiletý Usťugov po sedmi etapách porazil loňského vítěze miniseriálu a lídra Světového poháru Nora Martina Johnsruda Sundbyho o minutu. Sundby ve vyčerpávajícím výjezdu dokázal ze své ztráty stáhnout jen devět sekund. Třetí skončil Švýcar Dario Cologna, trojnásobný vítěz Tour de Ski.

Usťugov jako první strávil v čele celou Tour a rekordem je i jeho šest vyhraných etap. Stal se druhým ruským šampionem, když navázal na triumf Alexandra Legkova z roku 2013. Legkov nyní nesmí závodit, neboť je podobně jako jeho pět dalších ruských lyžařů suspendován kvůli podezření z porušení pravidel o dopingu. Právě jim Usťugov svůj triumf věnoval. "Je to pro ně. Ale jinak nemám žádné emoce či myšlenky, jsem strašně unavený," řekl. Nejrychleji zvládl závěrečnou etapu Francouz Maurice Manificat, který byl celkově čtvrtý.

Wengová dnes po výborném výkonu na sjezdovce Alpe Cermis vyhrála o více než minutu a půl a premiérovým triumfem si upevnila vedení ve Světovém poháru. Druhá doběhla Finka Krista Pärmäkoskiová a třetí Nilssonová, která před závěrečnou etapou vedla. V náročném stoupání však vítězka čtyř etap nestačila a do cílem doběhla s téměř dvouminutovou ztrátou.

"Je to úžasné. Stinu jsem doběhla už pod kopcem a snažila se jí co nejrychleji ujet," uvedla pětadvacetiletá Norka. Navázala na úspěchy svých krajanek Therese Johaugové (2014 a 2016) a Marit Björgenové (2015), které tentokrát ve startovním poli chyběly. Loňská vítězka Johaugová nemůže závodit kvůli podezření z dopingu a Björgenová dala přednost přípravě na mistrovství světa.

Ve Světovém poháru, který se přehoupl do druhé poloviny, má Wengová na prvním místě náskok 308 bodů před krajankou Ingvild Flugstad Östbergovou a má nakročeno k zisku prvního velkého křišťálového glóbu v kariéře. V minulých dvou letech skončila v celkovém pořadí vždy třetí. Světový pohár mužů nadále vede Sundby, druhý Usťugov ztrácí 177 bodů.

Českým reprezentantům se na Tour nedařilo a po čtyřech etapách odjeli domů trénovat na mistrovství světa v Lahti.

Závěrečná sedmá etapa Tour de Ski v běhu na lyžích ve Val di Fiemme (Itálie):

Ženy - stíhací závod na 9 km volně: 1. Wengová (Nor.) 33:53,5, 2. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:37,0, 3. Nilssonová (Švéd.) -1:54,4, 4. Östbergová (Nor.) -2:04,3, 5. Digginsová (USA) -3:09,0, 6. Niskanenová -4:18,2, 7. Kyllönenová (obě Fin.) -4:27,7, 8. Von Siebenthalová (Švýc.) -4:39,5, 9. Stadloberová (Rak.) -4:44,1, 10. Čekaljovová (Rus.) -4:58,7.

Průběžné pořadí SP (po 17 z 32 závodů): 1. Wengová 1351, 2. Östbergová 1043, 3. Pärmäkoskiová 1032, 4. Nilssonová 845, 5. Digginsová 694, 6. Čekaljovová 487.

Muži - stíhací závod na 9 km volně: 1. Usťugov (Rus.) 30:27,7, 2. Sundby (Nor.) -1:02,9, 3. D. Cologna (Švýc.) -1:19,1, 4. Manificat (Fr.) -1:26,9, 5. Heikkinen (Fin.) -1:31,3, 6. Hellner (Švéd.) -2:05,8, 7. Harvey (Kan.) -2:39,7, 8. Krüger -3:27,2, 9. Holund -3:50,4, 10. Dyrhaug (všichni Nor.) -4:24,9.

Průběžné pořadí SP (po 17 z 32 závodů): 1. Sundby 1138, 2. Usťugov 961, 3. Heikkinen 741, 4. Hellner 588, 5. Harvey 580, 6. D. Cologna 554, ...83. Jakš 19, 107. Bartoň 4, 112. Bauer (všichni ČR) 2.