Rozhodnuto: Ledecká nepojede ani MS na snowboardu. Už sice trénuje, ale závodit nesmí

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 13. 2. 2023 14:10
Trojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká se po operacích klíční kosti nezúčastní ani mistrovství světa na snowboardu, jehož individuální paralelní disciplíny jsou v gruzínském Bakuriani naplánované na 19. a 21. února. Dvojnásobná světová šampionka z let 2015 a 2017 na prkně začala trénovat, ale závodit zatím nesmí. Sdělila to její mluvčí Erika Alchusová.
Ester Ledecká v osmifinále
Ester Ledecká v osmifinále | Foto: Reuters

Kvůli letnímu úrazu tak největší hvězda českých zimních sportů přišla i o druhý vrchol sezony. Nestartuje ani na mistrovství světa v alpském lyžování, které se aktuálně koná ve Francii.

Sezonu však zatím neukončila. Povolení k návratu do závodů by od lékařů mohla dostat tento týden, kdy ji čeká kontrolní rentgen.

Ledecká se zranila při pádu z elektrického skateboardu. Zranění se pak hojilo špatně, takže musela v listopadu na druhou operaci. Ta byla úspěšná, ale rekonvalescence stále pokračuje. Ještě v lednu mohla sedmadvacetiletá Češka trénovat jen kondiční přípravu, lyže ani snowboard jí lékaři nepovolili.

Nyní už se dostala na svah. "Trénuje na snowboardu tady kousek od Innsbrucku, kde ji čeká tento týden kontrolní rentgen," řekla Alchusová.

Až v případě příznivých výsledků rentgenu může Ledecká dostat povolení k návratu do závodů. "Bohužel to vyšlo až na tenhle týden, takže musela svou účast na mistrovství světa zrušit. Těšila se moc, že pojede. Cítí se fyzicky i psychicky dobře, ale potřebuje finální zelenou od pana doktora, který ji operoval," doplnila mluvčí.

Ledecká stále nevylučuje, že ještě bude v této sezoně závodit. "S návratem v této sezoně počítá a velmi se na něj těší," vzkázala mluvčí.

Elitní lyžařka a snowboardistka zatím nemá podepsanou reprezentační smlouvu se svazem, o níž obě strany už řadu měsíců neúspěšně jednají. "Věří, že i tam dojde ke shodě, aby mohla závodit," dodala Alchusová.

Na prkně Ledecká získala dvě ze svých zlatých olympijských medailí, a když se k němu v posledních letech dostala, vždy patřila mezi favoritky. Na snowboardovém světovém šampionátu Ledecká startovala naposledy před šesti lety.

O mistrovství světa 2019 přišla, protože dala přednost souběžnému mistrovství světa v alpském lyžování. Před dvěma lety chtěla startovat ve slovinské Rogle, ale kvůli zranění se ráno před prvním závodem odhlásila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Maďarská vláda chce postupně zrušit cenové stropy na potraviny a hypotéky, uvedl Orbán

Maďarská vláda hodlá postupně zrušit cenové stropy na základní potraviny a hypotéky, jakmile se inflace sníží. Ve státním rozhlase to dnes řekl premiér Viktor Orbán. Míra inflace v Maďarsku v únoru poprvé po více než roce klesla, byla však nejvyšší v Evropské unii. Ohledně rušení cenové regulace Orbán ale nezmínil žádný časový harmonogram, uvedla agentura Reuters.

Míra inflace v Maďarsku v únoru podle národní metodiky klesla na 25,4 procenta z lednové hodnoty 25,7 procenta. V růstu ale pokračovaly například ceny potravin. Orbán tak v ekonomice čelí největším problémům od nástupu k moci v roce 2010. Ekonomika prudce zpomaluje a úrokové sazby centrální banky jsou nejvyšší v EU.

Orbán uvedl, že cenové stropy, které jeho vláda zavedla, byly užitečné v boji proti inflaci. Zároveň ale podle něj narušovaly trh. Vláda pracuje na plánech, jak je postupně zrušit. "Pokud jde o potraviny, jakmile se inflace sníží, postupně zrušíme stávající cenové stropy, podobně jako (stropy na úrokové sazby) u bankovních úvěrů," řekl.

"Pokud inflace zpomalí pod určitou úroveň, budeme muset přijmout rozhodnutí vzdát se obranných mechanismů, které jsme zavedli kvůli vysoké inflaci," řekl maďarský premiér. Neupřesnil ale, při jaké úrovni k tomuto kroku vláda přistoupí. Loni v prosinci byla maďarská vláda nucena ukončit cenový strop na pohonné hmoty, protože jich byl nedostatek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy