Porsche mu bylo přednější. Teď Kobajašiho dělil krok od unikátu, brzy může být modlou

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
8. 1. 2022 10:04
Znovu po třech letech to bylo jeho Turné. Rjoju Kobajaši jasně ovládl prestižní skokanský seriál a v Pekingu bude na můstcích horkým favoritem. V pětadvaceti letech toho dokázal už dost, přestože dříve skokům nedával všechno. A v únoru bude chtít konečně uspět na velké akci mimo Světový pohár, zvlášť když kariéra jiného japonského hrdiny se nejspíš uzavírá.
Podruhé v kariéře získal Rjoju Kobajaši cenu Zlatého orla, k unikátu mu na Turné chyběl krok.
Podruhé v kariéře získal Rjoju Kobajaši cenu Zlatého orla, k unikátu mu na Turné chyběl krok. | Foto: Reuters

Rodák z města Hačimantai ve čtvrtek podruhé v kariéře oslavil triumf na Turné čtyř můstků. Ačkoliv se tentokrát závodilo jen na třech můstcích, neboť klání z Innsbrucku bylo kvůli větru přesunuto do Bischofshofenu.

Kobajaši vyhrál v Oberstdorfu, na Nový rok v Ga-Pa a také v třetím, přeloženém závodě. Přemožitele našel až v závěrečném dílu, ale i páté místo mu pohodlně stačilo k celkovému vítězství.

Jako první Japonec opanoval Turné čtyř můstků už podruhé a rozšířil skupinu vícenásobných šampionů na třináct členů.

S osmi prvními místy z jednotlivých závodů se řadí dokonce už na pátou historickou příčku za Björna Wirkolu a Jense Weissfloga s deseti výhrami a za Janneho Ahonena s Gregorem Schlierenzauerem, kteří nasbírali jednotlivých primátů z Turné devět.

"Za Zlatého orla jsem opravdu šťastný," sděloval Kobajaši v televizním rozhovoru za pomoci překladatele s nádhernou trofejí v rukách. Přesto jedna věc ho mrzet mohla.

Kdyby uspěl i ve čtvrtečním závodě, stal by se prvním skokanem, který ovládne Turné bez ztráty kytičky podruhé v kariéře. Jednou se to dosud povedlo pouze Svenu Hannawaldovi před dvaceti lety, právě Kobajašimu v roce 2019 a naposled Kamilu Stochovi před dvěma lety.

Větší cíl v rámci aktuální sezony má však Kobajaši teprve před sebou. Pochopitelně jsou jím únorové olympijské hry v Číně. "Realita je taková, že pokud nevyhrajete olympiádu, nikdo v Japonsku vám nevěnuje příliš velkou pozornost," přiznal skokan již dříve.

Nyní cítí, že úspěch pod pěti kruhy by mohl v zemi vycházejícího slunce odstartovat nový skokanský boom. Od triumfu Kazujošiho Funakiho na velkém můstku na domácích hrách v Naganu skoro před čtvrtstoletím Japonci na dalšího olympijského vítěze mezi skokany čekají.

"Budoucnost japonských skoků závisí na tom, jak se nám olympiáda povede. Já jsem v pozici, kdy mohu pomýšlet na vítězství. Chci vyhrát," prohlásil Kobajaši v prosinci sebevědomě.

Ve Světovém poháru vyhrál už 32 závodů, v sezoně 2018/19 ovládl i celkové pořadí seriálu, jenomže prodat formu na vrcholných akcích se mu dosud příliš nedařilo. Jedinou seniorskou medailí Kobajašiho mimo SP je bronz z mistrovství světa 2019 v Seefeldu, navíc ze závodu týmů.

"V Pchjongčchangu 2018 jsem byl v top formě, ale stejně jako bych byl na míle vzdálený od závodního dění," popisoval Kobajaši korejské hry. Tehdy skončil v individuálních závodech sedmý a desátý.

Nicméně nejsou to jen skoky, čím je Kobajaši živ. Jeho vášnivými koníčky jsou rychlá auta či móda. Rád tráví čas s designéry, stylisty či lidmi, kteří mají blízko k automobilům.

"Bavit se s osobnostmi z jiných polí mě naplňuje, otevírá mi to jiné světy. Rozšiřuju si tak obzory a myslím, že mi to pomáhá být efektivnějším ve vlastní činnosti skoků," vyprávěl pětadvacetiletý příležitostný DJ.

"Ve světě skoků jsem totiž od pěti let," přidal Japonec. Cestu na můstek našel díky staršímu bratrovi Džunširovi, který má ve sbírce jednu výhru ve Světovém poháru. Skokům se věnuje i Rjojuova starší sestra Juka a mladší bratr Tatsunao.

Byly však doby, kdy volnočasové záliby Kobajašiho rozptylovaly až příliš. To dříve tvrdil jeho někdejší finský trenér Janne Väätäinen. "Kvalitnějším skokanem se stal tehdy, když pochopil, že je zapotřebí dělat více než jenom řídit porsche," říkával.

"Užíval si života, chodil s takovým přidrzlým úsměvem na tváři. Já jsem ho víc a víc tlačil k svědomitějšímu tréninku," líčil Fin, jehož slova přeci jen padla na úrodnou půdu.

Na olympijských hrách může Kobajaši naplno převzít národní skokanské žezlo od svého dlouholetého vzoru Noriakiho Kasaie. Devětačtyřicetiletá legenda podle očekávání v nominaci Japonců chybí. Ve Světovém poháru neskákal Kasai už dva roky a jeho skvostná kariéra zřejmě spěje ke konci.

Novou modlou japonských fanoušků a dětí se teď může stát Kobajaši.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy