Mistryní světa v obřím slalomu je podruhé v kariéře Worleyová

Aktualizováno 16. 2. 2017 14:17
Nejlepší z českého kvarteta Kateřina Pauláthová byla po odjetí elitní třicítky na průběžném 27. místě, závod ještě pokračuje.
Tessa Worleyová, mistryně světa v obřím slalomu 2017
Tessa Worleyová, mistryně světa v obřím slalomu 2017 | Foto: Reuters

Svatý Mořic - Francouzská favoritka Tessa Worleyová se ve Svatém Mořici podruhé v kariéře stala mistryní světa v obřím slalomu. Druhou Američanku Mikaelu Shiffrinovou porazila o 34 setin sekundy, třetí skončila o další čtyři desetiny zpět Italka Sofia Goggiaová. Nejlepší z českého kvarteta Kateřina Pauláthová byla po odjetí elitní třicítky na průběžném 27. místě, závod ještě pokračuje.

Šampionku z roku 2013 Worleyovou, která vede i průběžné hodnocení této disciplíny ve Světovém poháru, nepřipravila o druhé zlato z letošního šampionátu po triumfu v soutěži družstev ani drobná chyba v úvodu druhého kola. Shiffrinová si díky nejrychlejší druhé jízdě prohodila pořadí s Goggiaovou.

"Na začátku druhého kola jsem byla pod velkým tlakem, ale nakonec jsem zvládla dojet a vyhrát," řekla Worleyová. "Věděla jsem, že i takováto chybička by mohla mít fatální následky. Řekla jsem si, že musím přidat, a vyšlo to," komentovala novopečená šampionka kritický okamžik.

"Po prvním kole jsem věděla, že zlato visí vysoko. V cíli jsem si chvíli myslela, že by to mohlo stačit. Tessa však dokázala, že dnes byla nejlepší, a zaslouženě vyhrála," prohlásila Shiffrinová, která ke dvěma titulům mistryně světa a zlatu z olympijských her ve slalomu přidala premiérový cenný kov z obřího slalomu.

Sedmadvacetiletá Worleyová má na kontě už čtyři tituly mistryně světa: vedle dvou z obřího slalomu, v němž navíc na MS 2011 dojela třetí, i dva z družstev. V této sezoně absolvovala svou oblíbenou disciplínu v SP sedmkrát, z toho třikrát vyhrála a třikrát byla druhá.

Obhájkyně prvenství z Vailu a Beaver Creeku Rakušanka Anna Veithová dojela až dvaadvacátá. Ještě hůř dopadla další velká kandidátka na medaili Němka Viktoria Rebensburgová, která po chybě vypadla už v prvním kole.

Pauláthová byla po prvním kole osmadvacátá, ve druhém si o jednu pozici pohoršila, přesto vylepšila své maximum na MS. Dosud byla nejlépe dvaatřicátá předloni v super-G. Na vítězku ztratila téměř pět sekund.

Ester Ledecká obsadila 37. místo, Tereza Kmochová byla třiačtyřicátá. Čtvrtá Češka Martina Dubovská vypadla v prvním kole.