Poslední zima? Na olympiádě budu maximálně jako divák, slibuje Bauer. Ale nikdo mu nevěří

ČTK ČTK
25. 10. 2016 14:06
Už po loňském mistrovství světa chtěl český běžec na lyžích Lukáš Bauer ukončit profesionální kariéru. Nakonec se ale rozhodl ji o rok natáhnout a zúčastnit se i nadcházejícího šampionátu v klasickém lyžování. Že by ale vydržel až do olympiády v Koreji v roce 2018 vehementně popírá.
Lukáš Bauer
Lukáš Bauer | Foto: ČTK

Praha - Loni na mistrovství světa ve Falunu běžec na lyžích Lukáš Bauer ukončil reprezentační kariéru, ale svůj slib porušil. Před nadcházející zimou s vrcholem na světovém šampionátu v Lahti opět hovoří o poslední sezoně a dušuje se, že tomu tak už skutečně bude. I přesto, že za rok budou olympijské hry v Pchjongčchangu.

V minulé sezoně Bauer získal senzační stříbro na MS na klasické padesátce i přesto, že se na začátku sezony potýkal se zraněním palce a jeho forma byla dlouho nevýrazná. Tentokrát je zdravotně připraven. "Ještě jednou jsem se rozhodl zkusit mistrovství světa," řekl Bauer. "Ale na olympiádě v Koreji? Možná, ale na tribuně," pousmál se.

Obnovení kariéry ho stálo šampaňské

Právě dobré zdraví přemluvilo Bauera k pokračování. "Jsem připraven," hlásí před zimou, v níž by rád jel pár závodů Světového poháru, všech deset dálkových běhů seriálu Ski Classics se svým týmem Pioneer Investments a připravil se na vrchol na MS, kde bude jeho hlavním závodem 15 km klasickou technikou, v němž je vicemistrem světa z Liberce a má stříbro z OH v Turíně.

"Příprava proběhla bez problémů, nepřekvapuju žádným zraněním, snad to bude pokračovat a zranění se mi budou vyhýbat," věřil. První lyžování na sněhu ukončil minulý týden na ledovci na Dachsteinu. "Zjistil jsem, že ta rychlost tam je, takže se těším na závody, ještě to trochu vyladit," plánoval. "Takže jiné cíle, než se pokusit o medaili na mistrovství světa, mít nemůžu," prohlásil a dodal, že nic nezanedbal.

Loni se dokonce vsadil, že ukončí kariéru, porušení slibu ho stálo bednu šampaňského. "Tak se zase vsaďte," hecoval kamarády a kolegy. "Nikdo mi to nevěří. Ale já vím, že 3. března pojedu poslední závod na MS a tím uzavírám tuto kapitolu. Může se stát cokoliv, ale stojím si za svým, že je na čase změnit zaměření a dělat něco jiného. Všichni říkají, že jsem blázen končit rok před olympiádou," přiznal.

Maximální hůlky? Pro mě to nevýhoda není

Jen pár týdnů před novou sezonou zavedla mezinárodní federace FIS nové pravidlo o maximální délce hůlek na klasiku, aby omezila stále častější jízdu soupaž na nenamazaných lyžích při závodech klasickou technikou. Povoleno je maximálně 83 procent výšky závodníka. "Já jsem se zhrozil, ale nemám dlouhé hole a v pohodě se vejdu, jsem klasik," smál se lyžař.

Bauer si myslí, že omezování není správná cesta. "Jsme přeci závodníci, chceme být nejrychlejší. Já mám spíš problém s tím, že to dali vědět šest týdnů před novou sezonou, což je hodně pozdě. Každý reaguje na vývoj," vysvětloval. "Pro mě to nevýhoda není," myslel si.

Namazat lyže si bude chtít i na Jizerskou padesátku, v níž byl v roce 2013 druhý, a která bude jeho posledním závodem před MS. "Tam bych chtěl uspět a rozzávodit se na Lahti," řekl směrem ke světovému šampionátu. Po něm ukončí kariéru. Aspoň to sám nyní tvrdí.

 

Právě se děje

Další zprávy