Hanč před smrtí trhaně blábolil, umrzl i Vrbata. Od tragického příběhu je to 110 let

Hanč před smrtí trhaně blábolil, umrzl i Vrbata. Od tragického příběhu je to 110 let
Ratha také více než 90 let po osudných událostech zpětně uctil výbor fair play při Českém olympijském výboru, který mu v roce 2004 udělil zvláštní cenu in memoriam. V roce 2021 zase uvedl do své Síně slávy Svaz lyžařů ČR. (Na snímku stojí Rath před svým legendárním rančem v Lukách pod Medníkem.)
24. března 1913 se na hřebenech západních Krkonoš v okolí Labské louky běžel závod na 50 kilometrů, který vešel do dějin českého lyžování. Zemřeli při něm dva muži, jejichž jména zná dnes téměř každý: Bohumil Hanč a Václav Vrbata. (Snímek z filmu Poslední závod, který šel před rokem do kin).
Z liberecké výstavy, která ukazovala počátky lyžování v českých zemích, pochází i tato kniha, která na Hančovu památku upomíná.
Pohled na původní budovu Labské boudy z roku 1936 ukazuje trasu závodů z druhé strany. Za zády máme Sněžné jámy a Vysoké kolo, na protějším obzoru je Krakonoš (Zlaté návrší) a vpravo Labská louka, přes kterou v každém kole přebíhali závodníci dvakrát, jednou k Harrachovým kamenům a jednou nad Pančavskými vodopády.
Foto: Archiv Krkonošského muzea v Jilemnici
Jakub Šafránek Jakub Šafránek
Aktualizováno 24. 3. 2023 11:34
Smrt uznávaného lyžařského přeborníka Bohumila Hanče a jeho přítele Václava Vrbaty na krkonošských hřebenech je jedním z nejdramatičtějších příběhů v historii českého sportu. Od známé tragédie je to dnes přesně 110 let.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy