Hanč lezl po čtyřech a blábolil. Hrozný pohled, popsal zapomenutý hrdina tragédii

Mohyla Hanče a Vrbaty. Nedaleko těchto míst se v roce 1913 odehrála dvojnásobná tragédie.
Ratha také více než 90 let po osudných událostech zpětně uctil výbor fair play při Českém olympijském výboru, který mu v roce 2004 udělil zvláštní cenu in memoriam. (Na snímku stojí Rath před svým legendárním rančem v Lukách pod Medníkem).
24. března 1913, tedy právě před 108 lety, se na hřebenech Západních Krkonoš v okolí Labské louky běžel závod na 50 kilometrů, který vešel do dějin českého lyžování. Zemřeli při něm dva muži, jejichž jména zná dnes téměř každý: Bohumil Hanč a Václav Vrbata. (Snímek z kamerových zkoušek k připravovanému filmu Poslední závod).
Z liberecké výstavy, která ukazovala počátky lyžování v českých zemích, pochází i tato kniha, která na Hančovu památku upomíná. Mimochodem, ve čtvrtek 19. listopadu si můžete připomenout výročí 134 let od Hančova narození.
Pohled na původní budovu Labské boudy z roku 1936 ukazuje trasu závodů z druhé strany. Za zády máme Sněžné jámy a Vysoké kolo, na protějším obzoru je Krakonoš (Zlaté návrší) a vpravo Labská louka, přes kterou v každém kole přebíhali závodníci dvakrát, jednou k Harrachovým kamenům, a jednou nad Pančavskými vodopády.
Foto: eSbírky – kulturní dědictví on-line, Národní muzeum, CC BY 4.0
Jakub Šafránek Jakub Šafránek
Aktualizováno 24. 3. 2021 7:01
V roce 1913 při závodě běžkařů na 50 kilometrů v Krkonoších zahynuli Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Jejich příběh je sice všeobecně známý, ale jen málokdo ho zná v úplné podobě. Co se před 108 lety na hřebenech hor odehrálo, chce ukázat chystaný film Poslední závod.
 

Právě se děje

Další zprávy