Vlhová dostala košem od Němců, sáhla po týmu Ledecké. Skvělá spolupráce, chválí Bank

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
12. 1. 2021 12:01
Sešly se na lanovce a domluvily spolupráci. Týmy dvou elitních lyžařek Česka a Slovenska se spojily, aby udržely krok s konkurencí. Ester Ledecká tak nově čerpá poznatky z trati i od koučů špičkové slalomářky Petry Vlhové.
Tomáš Bank a Ester Ledecká
Tomáš Bank a Ester Ledecká | Foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková

Zatímco Ledecká dominuje především v rychlostních disciplínách, vedoucí žena Světového poháru exceluje v těch točivých. Teď jejich trenéři navzájem spolupracují, aby před každým závodem měli ty nejlepší informace o trati.

"V Söldenu jsme spolu jeli na lanovce a domluvili spolupráci. V rychlostních disciplínách je důležité, abychom jako trenéři pokryli co největší plochu tratě, které jsou obvykle dlouhé. Nás je málo, a tak musíme s někým spojit síly," vysvětlil deníku Aktuálně.cz trenér české obojživelnice Tomáš Bank.

Ledecká využívá dva trenéry, Vlhová tři, Bank má navíc k ruce i dva Rusy, jednoho Slovince a kouče z Nového Zélandu. "Těm ale spíš pomáháme my, protože jinak by byli úplně sami," dodává Bank.

Během tréninků či prohlídek trati vyrazí společně na svah a monitorují, kde je ideální stopa. "Každý pokryje nějakou pasáž. Když máme nízká startovní čísla, musíme si před závody nasdílet report z různých částí tratě. U sjezdů to i natáčíme a pak si záznamy vyměňujeme."

Tým Vlhové pod vedením italského trenéra Livia Magoniho potřeboval náhradu za rady od německých trenérů, kteří se na začátku sezony domluvili na kooperaci s Američany a Slovence dali košem.

"Nám se stalo něco podobného před rokem. Dřív jsme takhle spolupracovali se Slovinci, s týmem Ilky Štuhecové, ona pak vyměnila trenéra a ten se dohodl na spolupráci s Němci. Vzal nás sice s sebou, jenže Ester následně vyhrála v Lake Louis a Němci řekli ´Ledecká ne´ a přibrali místo nás Slováky," vzpomíná Bank.

Slovenská média udělala z "federální" spolupráce senzaci, podle které se dva chudí spojili a společně bojují ústrkům velkých a bohatých týmů, které jim ukázaly záda.

"Ale tak to vůbec není. Nechci ani říkat, že by to byla nějaká nevraživost. Prostě Němci jsou takoví. Vím, že kdybych přišel za Italy, tak by mi určitě pomohli, ale musel bych se jim podřizovat. Takhle aspoň pracujeme tak, jak potřebujeme," pochvaluje si Bank.

Pravdou je, že se Ledecká s Vlhovou na svahu ani pořádně nepotkají. "Holky spolu komunikují velmi málo, v podstatě se jen pozdraví," přiznal trenér Češky.

Trenéři předávají informace z trati Magonimu a teprve ten je pak tlumočí Vlhové. "Je to pozůstatek z doby, kdy spolupracovali s Němci, protože těm ona vůbec nerozuměla a nevěděla, kde jí hlava stojí. Proto jí to Livio raději sám překládá a vysvětluje."

A na to nejspíš trochu doplatila Vlhová v nedělním super-G, kde skončila až na 19. místě. "Udělala chybu přesně v pasáži mezi slovenským trenérem a mnou. Najela do brány moc napřímo. Startovala do závodu už jako druhá, tak je možné, že to nestihli s trenéry tak do detailu probrat," myslí si Bank.

Jeho svěřenkyně měla oproti tomu šestý nejlepší čas. "Myslím, že i tak je Livio se spoluprací spokojený. Je to borec, jeho rady na trati jsou dobré a zajímavé. Když on dává report, tak je to vždycky super," chválí italského experta Bank.

Nedá se říct, kdo z obou táborů má ze společné práce větší užitek, Češka má v plánu držet se především svých rychlostních disciplín a nepoleze elitní slalomářce příliš do zelí.

"Těžíme z toho navzájem. Nicméně obřáky jezdit letos moc nebudeme, je to škoda, ale nechceme, když má Ester tak dobře rozjetou sezonu, přepínat síly. V únoru už Ester mívá trochu problém s únavou, tak tomu chceme předejít," dodal trenér na konto desáté ženy průběžného bodování sezony sjezdařek. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Za prvních sedm měsíců roku se v Česku nejvíce elektřiny vyrobilo z hnědého uhlí

Za prvních sedm měsíců letošního roku se nejvíce elektřiny vyrobilo v České republice z hnědého uhlí. Připadá na něj 38,4 procenta vyrobené elektřiny. Na druhém místě jsou jaderné elektrárny, které vyrobily 36,7 procenta elektřiny. Vyplývá to z informací interaktivního modulu Energostat oborového webu oEnergetice.cz.

Třetím největším producentem elektřiny v ČR byly v prvních sedmi měsících roku plynové zdroje, vyrobily 7,4 procenta elektrické energie. Solární elektrárny se na výrobě podílely z 3,7 procenta, biomasa 3,1 procenty a ostatní obnovitelné zdroje třemi procenty. Vodní elektrárny vyrobily 2,8 procenta elektřiny, ukazují data.

Statistika za leden až červenec letošního roku odráží situaci za celý loňský rok. V České republice se loni vyrobilo 84,9 terawatthodin (TWh) elektřiny, což je meziroční nárůst o 4,3 procenta. Největší podíl na výrobě mělo hnědé uhlí, z něhož se vyrobilo 31,4 TWh elektřiny. Na druhém místě jsou jaderné elektrárny, které vyrobily 30,7 TWh elektřiny.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Celníci odhalili nelegální výrobce cigaret, daňové úniky přesáhly 170 milionů korun

Celníci během dvou rozsáhlých razií na několika místech republiky objevili tuny tabáku, miliony kusů cigaret či velmi výkonné linky na výrobu cigaret a dalších tabákových výrobků. Rozkryli daňové úniky za dohromady víc než 170 milionů korun, informovala dnes mluvčí celníků Martina Kaňková. Po první akci policisté obvinili 14 osob z krácení daní. Při druhé odkryli mezinárodní skupinu osob, která obchodovala s nelegálně vyráběnými cigaretami na území více států. Stíhají 12 podezřelých.

Při první akci s krycím názvem Kolosseum odhalili celníci daňový únik ve výši nejméně 130 milionů korun. Při prohlídkách našli na Olomoucku sklad a kompletní výrobní linku a technologii na výrobu cigaret, balicí linku na cigaretové krabičky, sušárnu na tabák a dieselagregát na výrobu elektrické energie.

Během druhé akce nazvané Capello celníci na Plzeňsku a v Praze zajistili více než šest milionů cigaret, dvě tuny tabáku, dvě tuny tabákového odpadu, komponenty k výrobě cigaret a výrobní linku na výrobu cigaret. Způsobenou škodu na spotřební dani vyčíslili v tomto případě na víc než 43 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu hlásí přes 50 tisíc podpisů pro prezidentskou volbu

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková nasbírala dostatek petičních podpisů k podání prezidentské kandidatury. Ke konci července jich měla 51 tisíc, sdělil její manažer Petr Viktorýn. Přes 50 tisíc potřebných podpisů již dříve oznámil i podnikatel Tomáš Březina a Jiří Kotáb. Další kandidáti hlásí desítky tisíc podpisů občanů. Za jejich sběr někteří z nich platí brigádníkům řádově desítky korun za podpis, část uchazečů o Hrad ale spoléhá na dobrovolníky.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Pumový útok v kábulské mešitě si vyžádal přes dvacet obětí

Nejméně 21 lidí včetně prominentního klerika zahynulo ve středu večer při pumovém útoku v kábulské mešitě. Podle nejnovějších informací tamní policie utrpělo zranění dalších 33 lidí včetně pěti dětí. Bilance ale může ještě stoupat. Někteří svědci hovoří až o 25 obětech. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, informovala dnes agentura AP s odvoláním na místní policii.

Silný výbuch mešitou otřásl v době večerních modliteb. Podle očitých svědků byl pachatelem sebevražedný útočník.

Jde o další ze série útoků, které zemi sužují rok poté, co moc převzalo povstalecké hnutí Tálibán. Za řadu z nich je zodpovědná místní odnož radikální organizace Islámský stát, která se zaměřuje na cíle spojené s Tálibánem i na civilisty.

Minulý týden se Islámský stát přihlásil k zodpovědnosti za smrt význačného duchovního z řad Tálibánu, který byl zabit ve svém náboženském středisku v Kábulu.

Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid útoky odsoudil a prohlásil, že "pachatelé podobných zločinů budou brzy pohnáni před spravedlnost a potrestáni".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko ve čtvrtek čekají tropické teploty, od pátku se ale ochladí

Česko ve čtvrtek opět čekají teploty, které výrazně překročí tropických 30 stupňů. K večeru se ale začne zatahovat a vyskytnout se mohou silné bouřky. Pršet má také v pátek a sobotu. Tropy už o víkendu nebudou, maxima by se měla pohybovat okolo 25 stupňů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu.

Nejvyšší teploty by dnes měly být většinou mezi 31 a 36 stupni, na západě Čech kolem 30 stupňů. Nejtepleji bude v Polabí, Poohří a na jižní a střední Moravě. "Tropické teploty ale postupně ukončí studená fronta," uvedli meteorologové na Facebooku.

Ve čtvrtek později odpoledne a večer se začne od jihozápadu zatahovat. Český hydrometeorologický ústav nevylučuje v Čechách silné bouřky s nárazy větru kolem 70 km/h, v menší míře se mohou objevit i přívalové srážky a kroupy. Na Moravě a ve Slezsku budou srážky jen ojedinělé. V pátek bude zataženo až oblačno. Odpoledne a večer bude na většině území pršet.

Zdroj: ČTK
Další zprávy