Peking, Atlanta a Deštné. Lyžařská elita míří za rekordním skokánkem do Orlických hor

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
28. 2. 2020 10:05
Big Air patří divácky mezi nejatraktivnější lyžařské disciplíny, a proto jsou jeho pořadateli velká města. Letos se však finále Světového poháru po závodech v Modeně, Atlantě a více než dvacetimilionovém Pekingu uskuteční v Deštném, které má kolem šesti set obyvatel.
Momentka ze závodu, který se v Deštném konal před třemi lety.
Momentka ze závodu, který se v Deštném konal před třemi lety. | Foto: Jiří Šimeček

"Je přímo úžasné, že tato jedna ze tří populárních akrobatických soutěží se bude konat tento pátek a sobotu v Orlických horách," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz patron této akce Tomáš Kraus, dvojnásobný mistr světa ve skikrosu.

Co bylo pro tento skoro až neuvěřitelný verdikt Mezinárodní lyžařské federace rozhodující?

Letošní závod se pojede poosmé pod názvem Soldiers, což je v Deštném tradiční akce s bohatou mezinárodní účastí. Díky velkému úsilí a euforii se vždy vydařila, což je pro Deštné pěkná vizitka. Jednání o letošním pořadatelství, a dokonce finálového závodu, bylo velice komplikované, ale nakonec rozhodla důvěra lyžařské federace ve schopnosti českých organizátorů a při všech závodech v Deštném skvělá atmosféra.

Jak velký skok závodníky čeká?

Šedesát přihlášených mužů a téměř třicet žen budou své triky předvádět na největším skoku na světě. Na rozdíl od akrobatických skokanů mají hůlky. Vzdálenost mezi odrazem a dopadem je kolem 25 metrů. Vždy jsem tyto borce obdivoval, hlavně při jejich prvních pokusech ještě před závodem, kdy se s celkovým prostředím seznamovali. Každopádně jejich vystoupení považuji za velice riskantní.

Jak bude tato akce finančně náročná?

Do této oblasti nevidím, ale podle šéfa organizačního týmu Jana Prouzy náklady na tuto akci skončily vždy hluboko pod deset milionů korun a letos se už dostaly nad deset. Marketingová pomoc už nestačí, je nutná podpora ze státní pokladny. Zatím existuje jen příslib několika milionů od ministerstva školství.

Kdo ze špičkových zahraničních závodníků do Orlických hor přijede?

Především olympijský vítěz z Pchjongčchangu Nor Braten, dále medailista z posledních dvou olympijských her Američan Goepper a nejúspěšnější závodník na X-Games všech dob Švéd Harlaut.

Má někdo z českých reprezentantů naději na pěkné umístění?

Ženy se tohoto finále nezúčastní a z pětice mužů je českou jedničkou Matěj Švancer. Loni jako patnáctiletý získal na juniorském mistrovství světa v disciplíně Big Air stříbrnou medaili a letos si ze Zimních olympijských her mládeže v Lausanne přivezl zlato. Je to výjimečný talent, ale od příští sezony už bude zřejmě oblékat rakouský dres.

Reprezentační trenér Roman Dalecký:

"Ten dopad je dlouhý nějakých 50 metrů. Nelítá se na hranu dopadu, ale někam do půlky, kde je to nejpříjemnější. To může být nějakých 28 až 30 metrů délka letu"

Zimní měsíce trávil vždy hlavně na horách v Rakousku a upozorňoval tam na sebe v různých kvalitně obsazených závodech. Zvládl tam už přijímací zkoušky na sportovní gymnázium a s rodiči žije v Kaprunu, známém středisku zimních sportů. Při rozhovoru s ním jsem zjistil, že už občas těžko hledá česká slova. V Rakousku chce zůstat, takže musí žádat o občanství, ale podle slov trenéra Daleckého mu český svaz vyjde vstříc.

Nebudou mít pořadatelé problémy s nedostatkem sněhu?

Jan Prouza říká, že jsou připraveni i na případné oteplení, a tedy i úbytek sněhu, ale je prý ho dost v zásobě. Navíc mají k dispozici balíky slámy, která by šla využít jako výplň po stranách dopadu. S tím jsem se setkal i na olympiádě v Soči. Páteční finále žen a sobotní mužů je na programu ve 20 hodin, tedy za umělého osvětlení. Pro diváky to bude určitě nádherná podívaná.

 

Právě se děje

Další zprávy