Český skok na lyžích míří do sportovního suterénu. Je třeba jednat rychle, říká Ploc

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
29. 12. 2018 7:50
Skokan na lyžích Pavel Ploc patřil v osmdesátých letech ke světové elitě. Po dvou medailích si přivezl ze zimních olympijských her i ze světových šampionátů v klasickém lyžování a v letech. Zvítězil v několika závodech Světového poháru, třikrát se stal vítězem ankety Král bílé stopy a bronzovou příčku obsadil v žebříčku nejlepších českých lyžařů 20. století. "Pro dosažení pěkných výsledků jsme měli vytvořené velice dobré podmínky. Jen jsme nebyli nadšeni z vyplňování výjezdních doložek,“ smál se hned v úvodu rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Pavel Ploc před skokanskými můstky v Liberci.
Pavel Ploc před skokanskými můstky v Liberci. | Foto: ČTK

Na co ze své bohaté sportovní kariéry nikdy nezapomenete?

Především na hrozivý pád v roce 1985 na harrachovském mamutím můstku, který jsem ve zdraví přežil a už za týden jsem se vydal na další závod. Nejcennější medaile jsem vybojoval na olympiádách. V roce 1984 v Sarajevu jsem byl na velkém můstku po prvním kole devátý, ale 109 metrů ve druhém kole mě posunulo až na třetí příčku. O čtyři roky později v Calgary jsem pak na středním můstku ze sedmé pozice dosáhl ve druhém kole až na stříbro. V paměti mně zůstalo i druhé místo a světový rekord výkonem 181 metrů v roce 1983 na šampionátu v letech krátce po dokončení harrachovského mamuta, což byl tehdy v mých 18 letech první velký úspěch.

Lze říci, jak už jste se zmínil, že pro tyto skvělé výsledky jste měli vytvořeny potřebné podmínky?

Neměli jsme sice tak kvalitní materiál jako třeba Němci či Rakušané, ale jinak jsme celkově podmínky pro kvalitní výkony měli velice dobré. Mohli jsme trénovat na můstcích v Harrachově, v Liberci i v Tatrách, měli jsme zajištěnou lékařskou péči i rehabilitaci a na výborné úrovni bylo i celkové zázemí. A pokud jde o potřebné kontakty se světovými skokany, tak bez nadsázky mohu říci, že v západních zemích jsme v sezoně byli častěji, než doma. Nebyla proto náhoda, že v těchto osmdesátých letech patřili mezi uznávanou elitu také Jiří Parma, Jiří Malec, Ladislav Dluhoš a dokonce i mladičký Vladimír Podzimek, který například v 19 letech na olympiádě v Sarajevu skončil osmý.

Ze vzpomínek k dnešku. Co českému skoku v poslední době nejvíc chybí?

Odpovídající práce s mládeží, což souvisí i s nedostatkem vyhovujících můstků, takže na sebe upozorňuje jen velice málo talentů. Například harrachovský skokanský areál obsahuje všechny můstky - od nejmenších pro žáky až po mamutí a chátrají všechny. Pro jejich současný stav jsou použitelné jen pro žáky.

Co je potřeba k obnovení někdejšího stavu?

Peníze na rekonstrukci. Odhad míří k částce kolem 200 milionů a dalších sto milionů bude pravděpodobně potřeba na zázemí. Tyto peníze má asi jen státní pokladna, pomoci by snad mohla Česká unie sportu. Situace je už velice vážná a pokud v dohledné době nedojde k jejímu řešení, může se český skok, včetně samozřejmě sdruženářů, dostat na mezinárodní scéně až do suterénu.

Blíží se tradiční Turné čtyř můstků. Čím pro vás byla účast na této akci?

Prvním a velice sledovaných vrcholem sezony. Zvládnout čtyři závody jen v několika dnech, včetně cestování, bylo hodně náročné. Navíc třeba při účasti 120 závodníků trval závod od rána do večera, na můstky jsme chodili pěšky, ale i s nejlepšími zahraničními skokany jsme sváděli vítězné bitvy. Na Turné jsem se vydal devětkrát a dvakrát jsem sahal po celkovém prvenství, ale v obou případech mně jeden závod nevyšel. Ještě si pamatuji, že v Innsbrucku jsem vytvořil rekord můstku, který vydržel deset let.

Jaké umístění českých skokanů byste tentokrát považoval za úspěch?

Pokud se Romanu Koudelkovi podaří protlačit se do elitní desítky. Nasbíral už hodně zkušeností a stále je českou jedničkou. Od dalších skokanů jsem čekal víc, než zatím předvádějí. Především od juniorského mistra světa Viktora Poláška i od Vojtěcha Štursy. Oba se představili i na olympiádě v Koreji, ale skončili až v páté desítce startujících. Přechod z juniorské kategorie mezi dospělé je pro ně zřejmě hodně složitý. .

A čím je naplněna vaše současná životní cesta?

Byl jsem trenérem skokanů a politikem, ale obojí už patří minulosti. S manželkou se v Harrachově staráme o provoz pensionu a radost nám dělá tříletá vnučka.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy